نشست فرهنگی اروپایی: آینده فرهنگ به کدام سو می رود؟

نشست فرهنگی اروپایی: آینده فرهنگ به کدام سو می رود؟
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

همزمان با برگزاری جشنواره موسیقی الکترونیک در لیون (Nuits sonores)، هر سال رویدادی موازی به نام «آزمایشگاه اروپایی» برای گفتگو درباره آینده فرهنگ

آگهی

همزمان با برگزاری جشنواره موسیقی الکترونیک در لیون (Nuits sonores)، هر سال رویدادی موازی به نام «آزمایشگاه اروپایی» برای گفتگو درباره آینده فرهنگ تشکیل می شود. موضوع امسال این گردهمایی با حضور چهره های فرهنگی، نسل پس از فروپاشی دیوار برلین و بلوک شرق است که به آنها نوید زندگی در اروپای متحد و بزرگ داده شده بود.

ایده اروپایی امروز بیش از هر زمان دیگری دستخوش بحران شده است. جهانی شدن و اینترنت هویت مستقل و زندگی روزمره را تحت الشعاع قرار داده است. ترسیم چشم انداز مثبت از آینده ساده نیست. رافائل گلاکسمان، نویسنده فرانسوی و مهمان این نشست می گوید: «نسل امروز با این تناقض روبرو است که صلح در اروپا ضمانت شده نیست بلکه بحران در چشم انداز نزدیک است. رفاه وعده داده شده با وجود بحران اجتماعی و اقتصادی عمیق زیر سوال رفته است. وجود نهادهای اروپایی دیگر ابدی و پایدار به نظر نمی رسد. زیرا از سال ۱۹۴۵ شرایطی پیش نیامده بود که اصول دمکرایتک اتحادیه اروپا به این اندازه مورد تردید قرار بگیرند.»

یکی از موضوعات مهم گردهمایی نقش «دیتای بزرگ» (Big Datas) یا هوشمند است. شبکه های دیجیتال چند ملیتی اینترنتی و اجتماعی مانند گوگل، یاهو، فیسبوک، نتفلیکس و آمازون با استفاده از اطلاعات کاربران اینترنت، به یکی از مهمترین تولید کننده ها و فروشنده ها تبدیل شده اند. یک پژوهشگر در زمینه تاثیرات سیاسی اجتماعی اینترنت می گوید: «معتقدم با کاربران این شبکه ها مانند مصرف کننده فست فود یا کالای سوپرمارکت رفتار می شود؛ محصولات طوری ساخته می شوند که اعتیادآورند. محصولات فرهنگی پلاتفرم های دیجیتال هم به شکلی طراحی شده اند که لایک و توجه مصرف کننده را جلب می کنند ولی لزوما کیفیت شایسته این لایک را ندارند.»

با وجود مشکلات اقتصادی و سیاسی جهانی و همچنین جنگ و بحران های منطقه ای آیا فرهنگ نقش تعیین کننده ای دارد؟ رافائل گلاکسمان می گوید: «فرهنگ از ضرریات جامعه است حتی در هنگام مشکلات، فاجعه و بحران های اجتماعی. گاهی تمایلات طبیعی ما انسان ها به سوی انکار و مخالفت یا فاصله گرفتن با دیگران سمت گیری می کند، یعنی دید ما از هویت خودمان تنگ نظرانه می شود. اگر در برهه ای از تاریخ اروپا به فرهنگ نیاز داشتیم آن برهه دقیقا امروز است با این همه مسائلی که در پیش روی نسل ما است.»

جشنواره موسیقی الکترونیک شبهای صدای یا «نویی سونور» (Nuis Sonores) تا هشتم ماه مه در لیون فرانسه ادامه دارد. بحث های نشست فرهنگی را در پخش زنده «رادیو لب» یا در وبسایت یورونیوز دنبال کنید.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تازه های تکنو و الکترو در جشنواره الکتروموزیک لیون

«تجربه مُد ووگ» در دوبی؛ معرفی طراحان نوظهور

هجوم هواداران به بریتنی اسپیرز در جریان سفر او به اسرائیل