هشدار برلین نسبت به «پیامدهای قابل توجه» شکست مذاکرات پسابرکسیت برای بریتانیا

پرچم بریتانیا
پرچم بریتانیا   -  Copyright  AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی

به گفته وزیر دارایی آلمان اتحادیه اروپا با «تمهیداتی» که در نظر گرفته شده است مانند بریتانیا از شکست مذاکرات بر سر رابطه دوجانبه پس از دوران انتقالی برکسیت متضرر نخواهد شد.

اولاف شولتس، وزیر دارایی آلمان روز شنبه به لندن هشدار داد که شکست مذاکرات بریتانیا با اتحادیه اروپا «پیامدهایی بسیار قابل توجه» برای اقتصاد این کشور خواهد داشت.

به گفته وزیر دارایی آلمان اتحادیه اروپا با «تمهیداتی» که در نظر گرفته شده است مانند بریتانیا از شکست مذاکرات بر سر رابطه دوجانبه پس از دوران انتقالی برکسیت متضرر نخواهد شد.

وی با این حال ابراز امیدواری کرد که گفتگوهای اتحادیه اروپا با بریتانیا به نتیجه برسد. پائولو جنتیلونی، کمیسر اقتصادی اتحادیه اروپا نیز در نشست خبری با حضور اولاف شولتس تاکید کرد که لندن باید در مذاکرات با اتحادیه اروپا «اعتمادسازی» کند. نخست وزیر پیشین ایتالیا افزود: «در هر حال ما برای رویارویی با هرگونه نتیجه منفی خارق العاده این گفتگوها آماده هستیم.»

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

لندن و بروکسل پس از خروج رسمی بریتانیا از اتحادیه اروپا در روز ۳۱ ژانویه سال جاری (۱۱ بهمن سال ۱۳۹۸ شمسی) گفتگوهای دوجانبه بر سر آینده روابط خود را آغاز کردند. دوران انتقالی برکسیت بنا به توافق انجام شده تا پایان سال جاری ادامه خواهد داشت.

تنش در روابط بریتانیا و اتحادیه اروپا در روزهای گذشته پس از آنکه دولت محافظه کار بوریس جانسون، نخست وزیر بریتانیا تصمیم به ارائه لایحه ای برای بازنگری در بخش هایی از توافق برکسیت گرفت افزایش یافته است. دولت بریتانیا روز چهارشنبه گذشته لایحه ای را به مجلس عوام این کشور فرستاد که با بخش هایی از توافق برکسیت در تناقض است.

نخست وزیر بریتانیا ضمن پذیرش اینکه ارائه این لایحه ناقض مقررات بین المللی است تاکید می کند که گزینه دیگری پیش رو نداشته است.

تصمیم دولت بوریس جانسون انتقادهایی را در میان هم حزبی های او برانگیخته است. نخست وزیر بریتانیا بر این باور است که اتحادیه اروپا قصد دارد با استناد به توافق برکسیت بین ایرلند شمالی و دیگر مناطق بریتانیا از نظر مقررات مواد غذایی «حصار» ایجاد کند. 

این در حالی است که روزنامه فایننشال تایمز گزارش داده است که شماری از مسئولان بریتانیایی پیش از امضای توافق برکسیت به بوریس جانسون نسبت به استناد استفاده اتحادیه اروپا از مفاد توافق برای زیر سوال بردن یکپارچگی اقتصادی بریتانیا هشدار داده بودند.

وضعیت ایرلند شمالی پس از خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا در جریان مذاکرات برکسیت یکی از مهمترین موضوعات مورد اختلاف بین لندن و بروکسل بود. در توافق برکسیت پیش بینی شده است که ایرلند شمالی به مدت چهار سال برخی از مقررات اتحادیه اروپا را رعایت خواهد کرد. این در حالی است که در لایحه دولت بریتانیا پیش بینی شده است که این کشور می تواند به طور یکجانبه برای ایرلند شمالی در زمینه امور تجاری تصمیم گیری کند.

مطالب مرتبط