اولین پیمان تجاری در دوره پسابرکسیت؛ بریتانیا با ژاپن به توافق رسید

هواداران برکسیت
هواداران برکسیت   -  Copyright  AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی

توافق لندن با توکیو اولین پیمان تجاری «مهم» برای بریتانیا از زمان خروج این کشور از اتحادیه اروپا محسوب می‌شود.

دولت بریتانیا روز جمعه همزمان با بن بست در مذاکراتش با اتحادیه اروپا اعلام کرد که با ژاپن به توافق تجاری دست یافته است.

توافق لندن با توکیو اولین پیمان تجاری «مهم» برای بریتانیا از زمان خروج این کشور از اتحادیه اروپا در ماه ژانویه سال جاری (بهمن سال گذشته شمسی) محسوب می شود. بنا به اعلام وزارت تجارت بین المللی بریتانیا ارزش مبادلات تجاری این کشور با ژاپن در چهارچوب توافق تجاری به دست آمده حدود ۱۵ میلیارد و ۲۰۰ میلیون پوند افزایش خواهد یافت.

این توافق به شرکت های بریتانیایی امکان می دهد تا برای ۹۹ درصد صادرات خود به ژاپن از تعرفه های گمرکی معاف شوند.

بریتانیا در حالی با ژاپن بر سر اصول پیمان تجاری به توافق دست یافته است که پیشرفتی در مذاکرات این کشور با اتحادیه اروپا بر سر روابط دو جانبه پس از پایان دوره انتقال برکسیت به دست نیامده است. لندن و بروکسل اگر تا پایان سال جاری میلادی نتوانند به توافق دست یابند و دوره انتقالی برکسیت را نیز تمدید نکنند، از ابتدای سال ۲۰۲۱ میلادی مجبور به اجرای مقررات سازمان تجارت جهانی با اعمال تعرفه های گمرکی بالا خواهند شد.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

دولت بریتانیا امیدوار است تا توافق تجاری با ژاپن به تقویت مبادلات شرکت های بریتانیایی با منطقه آسیا و اقیانوسیه منجر شود. با این حال منتقدان برکسیت بر این باور هستند که دستیابی به چنین توافقی نمی تواند اثرات منفی سناریوی عدم دستیابی به توافق با اتحادیه اروپا را کاهش دهد. بریتانیا هم اکنون حدود نیمی از مبادلات تجاری خود را با ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا انجام می دهد.

نگرانی ها از آینده مبادلات تجاری بریتانیا در حالی افزایش یافته که این کشور با رکود شدید اقتصادی به دنبال محدودیت های وضع شده برای جلوگیری از شیوع ویروس جدید کرونا روبرو است. بنا به آمارها اقتصاد بریتانیا ۱۱.۷ درصد نسبت به ماه فوریه (بهمن اسفند) کوچک شده است.

طرح دولت بریتانیا برای تصویب لایحه ای که در آن بخش هایی از توافق این کشور با اتحادیه اروپا برای خروج از این اتحادیه نقض شده است روابط لندن و بروکسل را در روزهای گذشته تحت تاثیر قرار داد. اتحادیه اروپا اعلام کرده است که این لایحه «به طور جدی» به اعتماد دوجانبه لطمه زده است و احتمال اقدام حقوقی علیه لندن وجود دارد.

مطالب مرتبط