اطلاع رسانی، هدف برچسبهای محصولات غذایی

اطلاع رسانی، هدف برچسبهای محصولات غذایی
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

در برنامه این هفته سخن شما، دامین از فرانسه پرسش خود را در زمینه برچسب‌های محصولات غذایی مطرح می‌کند و رنات سومر نماینده حزب مردم و عضو پارلمان اروپا پاسخ می‌دهد.

دامین: دستورالعمل‌های جدید مربوط به برچسبهای محصولات غذایی در اروپا چه هستند؟

رنات سومر به پرسش دامین اینگونه پاسخ می‌دهد:
«مصرف کننده باید درباره محصولات غذایی که می‌خرند اطلاعات بیشتری داشته باشند. به همین دلیل ما بر آن هستیم تا اطلاعات بیشتری بر روی برچسب‌ها و بسته بندی محصولات غذایی به شکلی خوانا درج کنیم تا آن‌ها با اطلاعات کافی محصول مورد نظر خود را انتخاب کنند.

ما دستورالعمل مشخصی در زمینه خوانا بودن اطلاعات اصلی مندرج در برچسب ها داریم. علاوه براین، فهرست مواد تشکیل دهنده محصولات غذایی درج خواهد شد که البته این اطلاعات هم اصلی هستند. همینطور نسبت و میزان مواد تشکیل دهنده را در مقیاس هر صد گرم محصول درج می‌کنیم. به این ترتیب می‌توان محصولات غذایی را در همان فروشگاه با هم مقایسه کرد.

ما قصد داریم تا اطلاعات مربوط به کشور مبدا فرآورده‌های گوشتی حاصل از خوک، مرغ، گوسفند و بز هم در این برچسب‌ها درج کنیم. البته ما در حال حاضر به این دست یافته‌ایم و از سال ۲۰۰۰ برای فرآورده‌های گوشتی گاوی، این کار انجام می‌شود که خود گام بزرگی محسوب می‌شود. همین امکان را به زودی برای فرآورده‌های غذایی که گوشت یکی از عناصر تشکیل دهنده آن است هم خواهیم داشت.

برچسبهای مشخصی را برای بسته های مواد غذایی مشابه و محصولات گوشتی هم خواهیم داشت.

به این ترتیب مشتریان از آنچه می‌خرند آگاه خواهند بود. علاوه براین، موادی نظیر حساسیت زایی محصولات غذایی هم درج خواهد شد.

این موارد بطور برجسته و مشخصی در فهرست مواد تشکیل دهنده درج می‌شوند. در نتیجه چنانچه فردی مبتلا به حساسیت باشد، نیاز نیست زمان زیادی را بر کنترل فهرست مواد تشکیل دهنده محصولات غذایی بگذراند.»

چنانچه شما هم پرسش یا نظری دارید در وبسایت یورونیوز، صفحه سخن شما مطرح کنید.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تأمین امنیت مسافران پس از سانحه هوایی جرمن وینگز

قوانین مربوط به کارمندان مأمور در اتحادیه اروپا

انواع دروس آنلاین و تفاوتهای آنها