تأمین امنیت مسافران پس از سانحه هوایی جرمن وینگز

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
تأمین امنیت مسافران پس از سانحه هوایی جرمن وینگز

در آخرین برنامه سخن شما آنیتا از لندن پرسیده: «یک سال پس از این که خلبان دوم هواپیمای جرمن وینگز به عمد هواپیما را به کوه زد، چه سیاست هایی برای تقویت امنیت پرواز برای مسافران و خدمه هواپیما به اجرا در آمده است؟»

جووانی مگی، خبرنگار و تحلیلگر امور هوانوردی یورونیوز، به این پرسش پاسخ می دهد: «اولین سیاستی که پس از فاجعه جرمن وینگز اتخاذ شد اجرای گسترده این قانون بود که در هر لحظه، دست کم دو نفر باید درکابین خلبان حضور داشته باشند. اگر یکی از دو خلبان از کابین خارج شود یکی از خدمه پرواز موقتا جای او را خواهد گرفت. بنابراین اگر یکی از کسانی که در کابین هستند هر نوع مشکلی پیدا کند، فرد دیگر قادر خواهد بود کاری انجام دهد. این قانون قبل از وقوع این فاجعه در چین و ایالات متحده اجباری بود و بسیاری از خطوط هوایی سراسر جهان نیز آن را اجرا می کردند، اما در گروه شرکت های وابسته به لوفت هانزا که جرمن وینگز یکی از آنها بود این قانون اجرا نمی شد.»

وی می افزاید: «سازمانهای بین المللی امنیت هوانوردی معیارهای سختگیرانه تری برای آزمایش ها و معاینات پزشکی خلبان ها که مرتبا انجام می شود، پیشنهاد کرده اند. در این موارد هم مسئولیت بر عهده مقامات هر کشور گذاشته شده است. برای نمونه پارلمان آلمان قوانین تازه ای وضع کرده که بر اساس آن وضعیت خلبان ها باید به صورت از پیش “اعلام نشده“، بررسی و معلوم شود که دارو، مواد مخدر یا الکل مصرف نمی کنند. اما ریشه ای ترین پاسخ به مشکل، کیفیت آزمایش های پزشکی پیشنهادی است که مقامات فرانسه (BEA1) پس از بررسی فاجعه هواپیمای جرمن وینگز در ۱۳ مارس ۲۰۱۶ مطرح کردند که طبق آن، حق محرمانه ماندن اطلاعات بیمار نزد پزشک [برای خلبان ها] به حالت تعلیق در می آید تا شرکت های هواپیمایی همواره از وضعیت سلامتی خلبانانشان آگاه باشد.»