Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

تصاویر خیره کننده از نورهای شمالی در آسمان اروپا: چرا امسال شفق‌های قطبی افزایش چشمگیری دارد؟

شفق شمالی در شب گای فاکس بر فراز خانه هویک در نورثامبرلند
شفق شمالی در شب گای فاکس بر فراز خانه هویک در نورثامبرلند Copyright John Fatkin/Cover Images via Reuters
Copyright John Fatkin/Cover Images via Reuters
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

یکشنبه شب شفق قطبی آسمان شتلند تا اسلوونی را رنگی کرد و موجب شگفتی مردم بخش‌هایی در جنوبی اروپا شد.

آگهی

مردم برخی از مناطق ایتالیا و یونان به لطف طوفان ژئومغناطیسی بزرگ، موفق به دیدن این پدیده جوی شگفت‌انگیز شدند. این شفق قطبی همچنین نمایش خیره کننده‌ای از رنگ‌ها در آسمان بریتانیا از یورک تا جزیره وایت به راه انداخت.

این نورهای درخشان به رنگ قرمز، سبز و سرخابی در اثر برهمکنش ذراتی که از خورشید (باد خورشیدی) به اتمسفر می‌آیند، ایجاد می‌شوند.

وقتی این ذرات به زمین می‌رسند توسط میدان مغناطیسی زمین به سمت مناطق قطبی هدایت می‌شوند.

چرا شفق‌های شمالی شب گذشته تا این حد قابل مشاهده بودند؟

در نیمکره شمالی، شفق‌ها معمولاً فقط بر فراز دایره قطب شمال یعنی کشورهایی مانند نروژ، سوئد و جزایر شتلند دیده می‌شوند جایی که افراد زیادی به آن سفر می‌کنند تا شاهد این جادوی شبانه باشند.

کارشناسان پیش از این با مشاهده یک فوران بزرگ در سطح خورشید در روز جمعه ، پیش‌بینی کرده بودند که فعالیت ژئومغناطیسی در آخر هفته افزایش می‌یابد احتمالا آسمان اروپا در آخر هفته به صحنه‌ای خیره کننده تبدیل خواهد شد.

اداره هواشناسی بریتانیا توضیح می‌دهد که شفق‌های قطبی معمولاً در نواری به نام آنولوس (حلقه‌ای به وسعت حدود ۳ هزار کیلومتر) روی قطب مغناطیسی ایجاد می‌شوند. خروج جرم از تاج خورشیدی یا فوران پر جرم از باد خورشیدی (CME) با بیرون راندن پلاسما از میدان مغناطیسی از بیرونی ترین لایه جو خورشید می‌تواند باعث انبساط حلقه شود و این شفق قطبی را به عرض‌های جغرافیایی پایین تر برساند. به همین خاطر این نورهای شگفت‌انگیز در بریتانیا و در جنوب اروپا قابل مشاهده بودند.

نورهای شمالی را می توان در شب در آسمان اوبرورسل، هسن، آلمان مشاهده کرد
نورهای شمالی را می توان در شب در آسمان اوبرورسل، هسن، آلمان مشاهده کردIMAGO/Jan Eifert/Reuters

شفق شمالی در بریتانیا، آلمان، ایتالیا

یکشنبه شب عکس‌های خیره‌کننده و ویدیوهایی شگفت‌انگیزی زیادی از این شفق قطبی در گوشه‌ و کنار اروپا در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد.

کاربران رسانه‌های اجتماعی عکس‌هایی از آسمان سرخابی خارق‌العاده‌ای بر فراز ایتالیا از لیگوریا و امیلیا رومانیا در شمال تا پولیا به اشتراک گذاشته‌اند.

مردم بلغارستان، رومانی، اسلوونی و حتی مقدونیه مرکزی در یونان نیز شاهد این پدیده نادر بودند.

مردم آلمان نیز در شهر برلین و فرانکفورت توانستند این پدیده زیبا را ببینند. شب گذشته این شفق قطبی در اتریش، هلند و ایرلند نیز دیده شد.

در بریتانیا، جایی که مردم شب گای فاکس را جشن می‌گرفتند، نمایش آتش‌بازی‌ با انبوهی از رنگ‌های شفق قطبی به صحنه‌ای تماشایی بدل شد.

عکس خیره کننده دیگری رقص نوری را بر فراز استون هنج، یادمانی پیشاتاریخی در دشت‌ سالزبری ویلنشر در جنوب انگلستان را نشان می‌دهد.

به گفته «مت» رنگ شفق‌های قطبی به مولکول‌های گاز و فاصله آن از اتمسفر بستگی دارد. وقتی اکسیژن در ارتفاع ۱۰۰ کیلومتری بالای زمین برخورد می‌کند، نور سبز می‌تابد، اما در فاصله ۱۶۰ تا ۳۲۰ کیلومتری شفق‌های قطبی نور قرمز تولید می‌کند که یک منظره نادر است. نیتروژن نیز باعث می‌شود آسمان به رنگ آبی بدرخشد، اما وقتی در فاصله بالاتر قرار داشته باشد رنگ آن بنفش خواهد بود.

استرالیایی‌ها نیز تصاویری به همان اندازه نفس گیر از آسمان شب گذشته از غرب استرالیا تا تاسمانی به اشتراک گذاشته‌اند.

چرا شفق‌های شمالی امسال قوی‌تر هستند؟

اگر یکشنبه شب این شفق قطبی حیرت‌انگیز را از دست دادید،‌ نگران نباشد، هنوز هم شانس زیادی دارید که در پاییز و زمستان امسال موفق به دیدن یکی از این پدیده‌های جوی زیبا باشد. به دلیل این‌که خورشید فعال‌تر از قبل شده است و این امر باعث ایجاد شفق‌های درخشان بیشتری خواهد شد.

البته باید این را هم ذکر کنیم که یک خورشید فعال‌تر دلیلی برای نگرانی نیست، بلکه صرفاً به این خاطر است که این ستاره در «چرخه خورشیدی» خود قرار دارد.

هر ۱۱ سال، میدان مغناطیسی خورشید به طور کامل تغییر می‌کند. این چرخه در سال ۲۰۲۴ یا ۲۰۲۵ به اوج خود نزدیک می‌شویم.

بنابراین شفق‌های شمالی در حال حاضر قوی‌تر از حداقل یک دهه گذشته به نظر می‌رسند. اگر شما هم یکی از طرفداران این پدیده جوی زیبا هستید بهتر است امسال به مناطقی نزدیک به قطب شمال سفر کنید تا این جادوی شبانه را در باشکوه‌ترین شکل خود تماشا کنید.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

زیباتر و واضح‌تر از انتظارات؛ آژانس فضایی اروپا اولین تصاویر خیره‌کننده از جهان تاریک را منتشر کرد

دو ابرماه همراه با یک ماه آبی در ماه آینده؛ دوستداران آسمان به تماشای یک رویداد نجومی نادر بنشینند

دانشمندان روس درباره فعالیت شراره‌های قدرتمند خورشیدی هشدار دادند