دانشمندان روس درباره فعالیت شراره‌های قدرتمند خورشیدی هشدار دادند

نمایی از خورشید
نمایی از خورشید Copyright کانوا
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

دانشمندان روسیه پس از مشاهده سه شعله (شراره) در خورشید در روز یکشنبه گفتند که فعالیت‌‌های قدرتمند شراره‌های خورشیدی برای روز دوشنبه (امروز) پیش‌بینی می‌شود که این موضوع ممکن است باعث اختلال در ارتباطات موج کوتاه شود.

آگهی

موسسه ژئوفیزیک کاربردی فدوروف در مسکو گفت که ایجاد شراره‌های کلاس ایکس (X) از جمله پروتون امکان‌پذیر است و پیش‌بینی می‌شود وضعیت موج کوتاه رادیویی دچار مشکل شود.

شراره‌های کلاس ایکس به‌عنوان بزرگترین انفجارها در منظومه‌های خورشیدی شناسایی شده‌اند و می‌توانند طوفان‌های تابشی طولانی مدت ایجاد کنند. 

شراره‌های پروتون، طوفانی از ذرات پر انرژی خورشیدی هستند که اغلب از پروتون تشکیل شده‌اند. آنها زمانی پدید می‌آیند که میدان‌های مغناطیسی قدرتمند در داخل و اطراف خورشید به‌هم وصل شوند. 

به گفته ناسا، این شراره‌ها می‌توانند میدان مغناطیسی زمین را تحت تاثیر قرار دهند و احتمال آسیب به ماهواره‌ها و تجهیزات ارتباطی وجود دارد.

پیش از این یک طوفان ژئومغناطیسی ناشی از انفجار بزرگ خورشیدی در سال ۲۰۲۲ میلادی باعث نابودی ۴۰ ماهواره اسپیس ایکس شد.

موسسه روسی فدوروف می‌گوید که سه شراره خورشیدی در روز یکشنبه مشاهده شده که یکی از آن‌ها به تنهایی ۱۴ دقیقه به طول انجامید و اختلال‌اتی در ارتباطات رادیویی ایجاد کرد.

حدود هر یازده سال یکبار خورشید دوره‌هایی از فعالیت‌های کم و زیاد را تجربه می‌کند که به میزان لکه‌های خورشیدی روی سطح آن مرتبط است. این مناطق تاریک که برخی از آن‌ها می‌توانند به اندازه زمین یا بزرگتر از آن باشند، از سوی میدان‌های مغناطیسی قوی و دائما در حال تغییر هدایت می‌شوند.

خورشید در طول یک چرخه خورشیدی از یک دوره آرام به یک دوره شدید و فعال تبدیل می‌شود. در طول اوج فعالیت که حداکثر خورشیدی نامیده می‌شود، قطب‌های مغناطیسی خورشید چرخش می‌کنند. سپس خورشید در طول حداقل خورشیدی بار دیگر آرام می‌گیرد.

پیش‌بینی می‌شد که اوج فعالیت خورشید در ژوئیه ۲۰۲۵ آغاز شود اما هم اکنون کارشناسان معتقدند که اوج چرخه‌ای به احتمال زیاد در اواسط تا اواخر سال ۲۰۲۴ رخ می‌دهد.

چرخه فعلی خورشیدی که به‌عنوان چرخه خورشیدی ۲۵ شناخته می‌شود، بیش از حد انتظار پر از فعالیت بوده است.

این افزایش فعالیت همچنین شامل شراره‌های قوی خورشیدی و پرتاب جرم تاجی یا ابرهای بزرگ گاز یونیزه به‌نام پلاسما و میدان‌های مغناطیسی است که از جو بیرونی خورشید فوران می‌کنند. 

طوفان‌های خورشیدی تولید شده توسط شراره‌های خورشیدی می‌توانند بر شبکه‌های برق، جی‌پی‌اس‌ها و صنعت هوانوردی و ماهواره‌ای در مدار پایین زمین تاثیر بگذارند. این رویدادها همچنین باعث خاموشی رادیو و حتی خطراتی برای ماموریت‌های فضایی می‌شوند.

افزایش فعالیت خورشیدی غیرعادی نیست و تنها با نزدیک شدن به حداکثر خورشیدی ادامه خواهد داشت.

با نزدیک شدن به حداکثر خورشیدی، توده‌های لکه‌های خورشیدی با فرکانس فزاینده‌ای تشکیل می‌شود که به افزایش فعالیت‌ها منجر می‌شود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تصاویر خیره کننده از نورهای شمالی در آسمان اروپا: چرا امسال شفق‌های قطبی افزایش چشمگیری دارد؟

اکتشاف تازه جیمز وب در مورد سیاره‌ای فراخورشیدی؛ ارسال اطلاعات جَو یک آسمان دوردست به زمین

کشف جدید تلسکوپ جیمز وب؛ برای نخستین بار دی‌اکسیدکربن در جو سیاره‌ای فراخورشیدی شناسایی شد