Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

اتحادیه اروپا: با وجود اختلافات در مذاکرات وین نهایتا دیپلماسی پیروز خواهد شد

تصاویری از داخل ساختمان کمیسیون اروپا از پرچم اتحادیه اروپا
تصاویری از داخل ساختمان کمیسیون اروپا از پرچم اتحادیه اروپا Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از نیما قدکپور
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

پس از پایان دور پنجم مذاکرات وین بر سراحیای برجام هنوز به نظر می رسد اختلافات اساسی برای کسب یک توافق در آستانه دور ششم مذاکرات وجود دارد. اما علی ربیعی، سخنگوی دولت ایران، می گوید قطعا مذاکرات وین تا پیش از پایان دوره ریاست جمهوری روحانی به نتیجه می رسد.

آگهی

عباس عراقچی، نماینده جمهوری اسلامی ایران در مذاکرات برجام روز دوشنبه برخلاف انتظارات اعلام کرد که مذاکرات وین به موضوعات اصلی حل اختلاف رسیده است و ممکن است که «برای حل بحران مجبور شوند مذاکراتی در سطوح بالاتر برگزارکنند.»

همزمانی این سخنان با صحبت های رافائل گروسی، رئیس سازمان جهانی انرژی هسته ای، مبنی بر نقص معاهدات برجام از سوی ایران بسیاری را به این باور رسانده است که مذاکرات «بدلیل عدم همکاری دولت ایران در زمینه ارائه داده ها به ناظران آژانس و غنی سازی بیش از حد مجاز اورانیوم» به یک بن بست برسد. آقای گروسی دوشنبه اعلام کرد که ذخایر اورانیوم غنی‌ سازی شده ایران ۱۶ برابر حد مجاز است.

در سویی دیگر، علی ربیعی سه شنبه ابراز خوش‌ بینی کرد «هیچ یک از جزئیات باقی مانده در مذاکرات احیای برجام موانع غیرقابل عبوری» برای کسب یک توافق برای احیای برجام نخواهند بود. سخنگوی دولت ایران در کنفرانس خبری سه شنبه تاکید کرد که توافق برای زنده نگاه داشتن برجام بی تردید تا پیش از پایان دولت کنونی بدست خواهد آمد.

در مقابل آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا گفت مشخص نیست که « آیا ایران واقعا آماده انجام اقدامات لازم برای بازگشت توافق هسته ای هست یا نه؟»

در همین راستا، سه شنبه یورونیوز از سخنگوی اتحادیه اروپا درباره «موضوعات اصلی اختلافات» که عباس عراقچی از آن گفته است پرسید.

پیتر استانو در پاسخ گفت: «‌دستگاه سیاست خارجی اتحادیه اروپا به عنوان هماهنگ کننده برجام و مذاکرات احیای برجام، همچنان متعهد است که هر کاری را که ممکن است انجام دهد تا این توافق دوباره به روند عادی برگردد.»

 نماینده دستگاه سیاست خارجی اروپا به یورونیوز گفت: «فرصت دادن به دیپلماسی مهم است. تنها راه عملی برای مقابله با برنامه هسته ای ایران، احیای برجام است.» وی معتقد است که «گفتگوها در وین ادامه خواهد داشت.»

آقای استانو به یورونیوز گفت بر اساس تعهداتی که نسبت به «مذاکرات محرمانه» احیای برجام وجود دارد تاکید کرد که «نمی تواند جزییات مفاد و موارد مورد بحث در برجام را یک کنفرانس خبری بازگو کند.»

 وی با تایید سخنان عباس عراقچی گفت:‌ «برخی از مسائل دشوار وسخت هنوز باقی مانده است اما ما راهمان برای کسب هدف نهایی یعنی اجرای کامل توافق هسته ای سال ۲۰۱۵ توسط همه طرفها و امضاکنندگان را ادامه خواهیم داد.»‌

یک ماه پیش عباس عراقچی در گفتگو با ایرنا گفته بود که موارد اصلی اختلافات « رفع تحریم بخش انرژی ایران، تحریم صنایع خودرو، مالی، بانکی، بیمه ای و بنادر » در مذاکرات وین هستند.

البته کورنلیوس آدباهر، تحلیلگر موسسه کارنگی و استاد دانشگاه آزاد برلین در گفتگو با یورونیوز گفت که هرچند « جزییاتی از اختلافات در دست ندارد» اما به جز موارد بالایی که پیش تر نماینده ایران به آن اشاره کرد باید « اختلافات بر سر برنامه های تسلیحاتی و همچنین عدم تمکین ایران به نظارت های غیرقابل پیش بینی نمایندگان آژانس از تاسیاست هسته ای» را نیز عنوان کرد.

تحلیلگر موسسه کارنگی می گوید «با این وجود نمی توان بدون داشتن اطلاعات کامل در این باره تحلیل مشخصی ارائه کرد.»

آدباهر معتقد است «اتحادیه اروپا به عنوان هماهنگ کننده مذاکرات احیای برجام» بیشتر از «دولت ایران» مایل است تا هر چه سریعتر برجام «احیا» شود.

کورنلیوس آدباهر می گوید: «احیای برجام از لحاظ امنیتی و اقتصادی اهمیت بیشتری برای اروپا نسبت به ایالات متحده دارد.»

به گفته این استاد دانشگاه « دولت ایران نیز کاملا بر این موضوع واقف است و به همین دلیل نقش میانجیگری اتحادیه اروپا و سه کشور امضاکننده اروپایی برجام، آلمان و فرانسه و بریتانیا، در هفته های آینده برای کسب یک توافق برای بازگشت آمریکا به برجام و زنده نگاه داشتن این توافق اهمیت دوچندانی دارد.»

هنوز تاریخ مشخصی برای برگزاری دور ششم مذاکرات وین اعلام نشده است. گمانه زنی ها با دیپلمات های غربی در بروکسل نشان می دهند که مذاکرات پیش رو بر سر لغو کامل تحریم های ایران خواهد بود. موضوعی که ایالات متحده دست کم بدلیل نقض حقوق بشر و برنامه های تسلیحاتی و موشکی ایران به آن تن دهد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

جو بایدن: ایران در مذاکرات وین جدی است اما نمی‌دانیم چقدر جدی

از قوانین رسانه تا سیاست‌های آموزشی؛ چرا راست افراطی در پی کسب ریاست کمیسیون فرهنگی پارلمان اروپاست؟

رئیس کمیسیون اروپا که به جانبداری از اسرائیل متهم بود: غزه و بشریت دیگر تحمل خونریزی را ندارند