Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

سخنگوی اتحادیه اروپا به یورونیوز:‌ مذاکرات احیای برجام در سطح فنی همچنان ادامه خواهد یافت

پیتر استانو
پیتر استانو Copyright عکس اختصاصی یورونیوز
Copyright عکس اختصاصی یورونیوز
نگارش از نیما قدکپور
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

پیتراستانو، سخنگوی دستگاه سیاست خارجی اتحادیه اروپا به یورونیوز گفت که مذاکرات احیای برجام هفته آینده نیز در سطح کارشناسی ادامه خواهد یافت. وی تاکید کرد که هنوز نمی تواند تاریخ مشخصی برای مذاکرات در سطح وزرای کشورهای امضا کننده برجام بدهد.

آگهی

سه کشور اروپایی حاضر در مذاکرات برجام چهارشنبه با انتشار یک بیانیه مشترک اعلام کردند که «هرچند مذاکرات برجام در وین به پیشرفت های ملموسی رسیده است اما رسیدن به موفقیت تضمینی نداشته و همچنان مشکلات و اختلافات اساسی وجود دارند که باید رفع بشوند.»

سه کشور آلمان و فرانسه و بریتانیا در این بیانیه تاکید کردند که اهمیت دارد ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی راه حلی برای اطمینان از استمرار نظارت آژانس بر فعالیت های هسته ای بیابند چرا که به گفته ترویکا، آلمان و فرانسه و بریتانیا، «بدون توافق با آژانس بین المللی هسته ای هیچ توافقی ممکن نخواهد بود.»

به جز دیپلمات های وزارت خارجه که در دو هفته گذشته در مذاکرات احیای برجام شرکت دارند، نمایندگان دیگری از ایران نیز بطور جداگانه مشغول گفتگو با نمایندگان آژانس بین المللی هسته ای در وین پایتخت اتریش هستند.

اما چه اختلافاتی در گفتگوهای احیای برجام وجود دارد؟

یورونیوز در همین زمینه با سخنگوی اتحادیه اروپا گفتگو کرده است. یورونیوز از پیتر استانو، سخنگوی دستگاه سیاست خارجی اتحادیه اروپا پرسید که این اختلافات چه هستند و یا امکان رفع شدن آنها در کمترین زمان ممکن موجود است؟

پیتر استانو در پاسخ به یورونیوز گفت:« اتحادیه اروپا هماهنگ کننده برجام است وبه همین واسطه ما درباره جزییات روند مذاکرات نظر نمی دهیم چرا که مذاکرات در اصل محرمانه و دیپلماتیک است و قرار نیست مفاد و محور مذاکرات بصورت عمومی مورد بحث قرار گیرد و یا منتشر شود.

مذاکرات در سطح وزیران

آنچه برای ما اهمیت دارد روحیه تعاملی از سوی تمام کشورهای شرکت کننده در مذاکرات و تعهد آنها در جهت کسب یک توافق است. این موضوع برای ما اهمیت زیادی دارد. تمرکز اصلی ما بر تندترشدن روند مذکرات در جهت کسب یک توافق است.»

برخی از دیپلمات های اروپایی حاضر در بروکسل به یورنیوز گفته اند که مذاکرات برجام در مراحل پایانی است و امکان دارد بزودی نشستی در سطح وزرای کشورهای امضاکننده برجام در وین برگزار شود. با این حال سخنگوی اتحادیه اروپا می گوید هنوز نمی تواند تاریخ مشخصی برای نشست در سطح وزرا تعیین کند.

مذاکره کننده ارشد ایران
عباس عراقچیمذاکره کننده ارشد ایران

پیتراستانو می گوید:‌«در این مرحله نشست تنها کارشناسان حضور خواهند داشت. چهارمین مرحله مذاکرات در سطح فنی و کارشناسی انجام گرفته است. مذاکرات که نتایج خوبی داشته و پیشرفت های قابل توجهی بدست آمده است اما همچنان مواردی هستند که برای توافق جامع باید بر سر آنها گفتگو کرد.

به همین خاطر مذاکرات در وین در هفته آینده نیز ادامه خواهد یافت. مذاکراتی که در سطح کارشناسی خواهد بود. به همین خاطر نمی خواهیم یک تاریخ و زمان مشخصی برای نشست وزرا به شما بدهیم. گام بعدی، ادامه مذاکرات دیپلماتیک در سطح کارشناسی است که با روند امیدوار کننده ای به پیش می رود.»

عباس عراقچی، نماینده ایران در مذاکرات احیای برجام و معاون وزیر خارجه نیز دیروز به ایرنا گفت که «در مذاکرات جاری طرفین موفق شده اند تا به چارچوب یک توافق» برسند با این حال مذاکرات در مورد «متن به پایان نرسیده و در مورد بسیاری از بندهای توافق، همچنان مذاکرات ادامه پیدا خواهد کرد.»

یکی از اعضای دستگاه سیاست خارجی اتحادیه اروپا که نخواست نامش فاش شود به یورونیوز گفت که امکان دارد مذاکرات احیای برجام در هفته آینده دست کم در سطح فنی و کارشناسی خاتمه پیدا کند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

هشدار اروپا به ایران: مذاکرات هسته‌ای نمی‌تواند به صورت نامحدود ادامه یابد

آژانس: ذخایر اورانیوم غنی شده ایران ۱۶ برابر حد مجاز شد؛ عراقچی: در وین به موارد اختلاف رسیده‌ایم

چند کشور اروپایی به دنبال بازگرداندن پناهندگان سوریه و افغانستان به کشورهایشان هستند