Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

هشدار اروپا به ایران: مذاکرات هسته‌ای نمی‌تواند به صورت نامحدود ادامه یابد

هتل محل برگزاری مذاکرات ایران و ۴+۱
هتل محل برگزاری مذاکرات ایران و ۴+۱ Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

دیپلمات‌های اروپایی می‌گویند زمان به سود هیچ‌یک از طرفین نیست و این در حالیست که هنوز موضوعات زیادی باقی مانده که باید برای رسیدن به توافق حل شوند.

آگهی

دیپلمات‌های اروپایی یکشنبه ۲۰ ژوئن به ایران هشدار دادند مذاکرات هسته‌ای نمی‌تواند به صورت نامحدود ادامه یابد.

مذاکرات هسته‌ای بر سر احیای برجام و بازگشت آمریکا و ایران به توافق هسته‌ای از ماه آوریل در وین اتریش آغاز شده و تاکنون ۶ دور از این گفتگوها انجام شده است.

روز گذشته آخرین روز از دور ششم به پایان رسید و مذاکره‌کنندگان برای مشورت و بررسی آخرین تحولات به پایتخت‌های خود بازگشتند.

دیپلمات‌های اروپایی در یاداشتی که خبرنگاران داده‌اند می‌گویند: «همانطور که پیشتر هم گفته بودیم، گذشت زمان به سود هیچیک از طرفین نیست ضمن اینکه هنوز مسائل اصلی این توافق حل نشده است.»

بعد از پیروزی ابراهیم رئيسی در انتخابات ریاست جمهوری ایران، نگرانی‌ها در خصوص سرنوشت توافق هسته‌ای و همچنین آینده روابط ایران و غرب بالا گرفته است.

جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی جو بایدن هم روز گذشته در گفتگویی در خصوص آخرین وضعیت مذاکرات هسته‌ای گفته بود هنوز راه نسبتا درازی در پیش است. او در ادامه افزود: «باید ببینیم رهبران ایران آماده اتخاذ تصمیمات سخت هستند یا خیر؟ هنوز در خصوص موضوعات محوری مانند تحریم‌ها و همچنین تعهداتی که ایران باید بدهد راه زیادی در پیش داریم.»

آقای رئيسی هرچند در آخرین مناظره انتخاباتی به صورت صریح تاکید کرد که دولت او به برجام به عنوان یک تعهد، پایبند خواهد بود اما بسیاری نگرانند که روی کار آمدن تندروها در ایران به افزایش تنش‌های میان ایران و غرب بینجامد و بازگشت دوباره به برجام با چالش‌های جدی رو به رو شود.

با این حال سالیوان در گفتگوی خود با شبکه ABC آمریکا تاکید کرد که واشنگتن نگرانی بابت پیروزی ابراهیم رئيسی در انتخابات ندارد چرا که به زعم ایالات متحده، این رهبر ایران است که باید تصمیم نهایی را بگیرد، نه ابراهیم رئيسی.

بعد از پایان دور ششم مذاکرات هسته‌ای در چارچوب کمیسیون مشترک برجام، حالا طرفین برای بررسی آخرین تحولات به پایتخت‌ها بازگشته‌اند. گفته می‌شود دور بعدی دست‌کم ۱۰ روز دیگر برگزار خواهد شد.

برخی گمانه‌زنی‌ها حاکی از آن است که توافق احتمالا پیش از پایان دولت روحانی و قبل از روی کار آمدن دولت ابراهیم رئيسی در ماه اوت به سرانجام خواهد رسید.

یورونیوز پیشتر در گزارشی در ماه مه، پیش‌بینی کرده بود که احتمالا احیای برجام به بعد از برگزاری انتخابات ایران و پیش از روی کار آمدن دولت جدید موکول خواهد شد.

عباس عراقچی، روز یکشنبه و پیش از ترک وین، در گفتگو با خبرنگاران گفته بود تمام اسناد توافق هسته‌ای آماده است. مذاکره کننده ارشد ایرانی همچنین اضافه کرده بود با وجود اینکه مذاکره غیر مستقیم کار ساده‌ای نیست، اما برخی از اختلافات اصلی توافق حل شده است.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

هیات‌های مذاکره‌کننده برجام به پایتخت‌هایشان بازمی‌گردند؛ «از همیشه به توافق نزدیک‌تریم»

سخنگوی اتحادیه اروپا به یورونیوز:‌ مذاکرات احیای برجام در سطح فنی همچنان ادامه خواهد یافت

احیای برجام؟ شاید وقتی دیگر؛ انتخابات ایران چگونه به گره‌ای بزرگ در مذاکرات وین تبدیل شده؟