مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی: برای احیای برجام باید تا تشکیل دولت جدید ایران صبر کرد

رافائل گروسی، مدیرکل آژانس انرژی اتمی
رافائل گروسی، مدیرکل آژانس انرژی اتمی Copyright Lisa Leutner/Copyright 2021 The Associated Press. All rights reserved
Copyright Lisa Leutner/Copyright 2021 The Associated Press. All rights reserved
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گفت برای احیای برجام باید تا تشکیل دولت جدید ایران صبر کرد. سعید عراقچی، رئیس هیات نمایندگی ایران در مذاکرات وین این گفته را نشانه ناآشنایی وی با سیاست داخلی ایران خواند.

آگهی

رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در مصاحبه با بلومبرگ گفت که دستیابی به توافق برجام نیازمند اراده سیاسی همه طرف‌هاست و برای احیای توافق هسته‌ای ایران باید تا تشکیل دولت جدید این کشور صبر کرد. سعید عراقچی، رئیس هیات نمایندگی ایران در مذاکرات وین این گفته را نشانه «ناآشنایی» این مقام بین‌المللی با سیاست ایران توصیف کرده است.

آقای عراقچی در مصاحبه با الجزیره و در واکنش به اظهارات رافائل گروسی گفت: «مذاکرات هسته‌ای یک موضوع کلان سیاست خارجی است و تصمیم گیری‌های مربوط به آن در مراجع عالی نظام صورت می گیرد. رسیدن به توافق منوط به تامین خواسته‌های کلیدی و رفع نگرانی‌های اصولی جمهوری اسلامی است و هر زمان که ما به چنین نقطه‌ای برسیم توافق صورت خواهد گرفت، چه در این دولت باشد چه در دولت آینده. البته باید بگویم اکنون بیش از هر زمان در گذشته به یک توافق نزدیک هستیم و شخصا بسیار امیدوارم که توافق در همین دولت صورت گیرد.»

آقای عراقچی همچنین احتمال پیروزی ابراهیم رئیسی در انتخابات ریاست جمهوری ایران را باعث برهم خوردن روند کنونی مذاکرات ندانست و گفت: «هیچ نگرانی در این رابطه وجود ندارد. مواضع جناب آقای رئیسی در حوزه سیاست خارجی، آن طور که در دوران رقابت های انتخاباتی بیان شد، نشان دهنده یک سیاست واقع بینانه و تعامل گرایانه است که بر مبنای همکاری با جامعه بین الملل و تعامل سازنده اقتصادی قرار دارد. مواضع ایشان در مورد برجام و مذاکرات جاری هم نشان دهنده همین واقع بینی و عملگرایی در سیاست خارجی است. اطمینان دارم در صورت انتخاب ایشان هیچ خللی در مسیر مذاکرات ایجاد نخواهد شد.»

آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای مسئول راستی‌آزمایی پایبندی ایران به برجام است. ایران یک سال پس از خروج یک‌جانبه ایالات متحده از برجام، اجرای بخشی از تعهدات خود براساس توافق هسته‌ای را کاهش داده و به این ترتیب میزان غنی‌سازی اورانیوم و ذخایر آب سنگین خود را به شدت افزایش داده است.

صحبتی درباره تمدید توافق موقت با ایران انجام نشده است

مدیرکل آٰژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای به شبکه بلومبرگ گفت که هنوز صحبتی در خصوص تمدید توافق موقت با ایران انجام نشده است.

آقای گروسی همچنین تاکید کرد در صورتی که توافقی برای تفاهم‌نامه موقت با ایران صورت نگیرد، اطلاعات ذخیره شده از مراکز هسته‌ای ایران پاک خواهد شد. بعد از مصوبه مجلس ایران در خصوص خروج دولت از اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی، ایران و آژانس به توافقی دست یافتند که طبق آن فیلم‌ها و تصاویر ضبط شده از مراکز هسته‌ای ایران به مدت سه ماه به آژانس تحویل داده نشود. همچنین بر اساس این توافق اگر روند احیای برجام و رفع تحریم‌ها به خوبی پیش رود، این اطلاعات بار دیگر در اختیار بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی قرار خواهد گرفت.

بعد از اتمام این توافق سه ماهه، طرفین بار دیگر و برای یک ماه، یعنی تا ۲۴ ژوئن این توافق موقت را تمدید کردند.

علاوه بر ایران، ایالات متحده آمریکا هم از پیشرفت و ادامه اختلافات در جریان مذاکرات وین خبر داده است.

تد پرایس، سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده روز پنجشنبه گفت که مذاکرات وین تا زمانی که سازنده است ادامه خواهد یافت. ایران و ایالات متحده با میانجیگری ۵ کشور دیگر حاضر در برجام برای بازگشت دو طرف به تعهداتشان وفق توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ مذاکره می‌کنند.

روز پایانی دور ششم مذاکرات وین از صبح جمعه و با گفت‌وگوی هیات‌های ایران و روسیه در پایتخت اتریش آغاز شده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بورل: انتظار داریم مذاکرات هسته‌ای ایران در وین به زودی از سر گرفته شود

فرانسه: ایران هرچه سریعتر به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی دسترسی کامل بدهد

پایان مهلت تفاهم‌نامه نظارتی آژانس؛ ایران: الزامی برای پاسخگویی درباره تمدید نداریم