آمریکا بار دیگر نسبت به «تمایل و آمادگی» ایران در مذاکرات وین ابراز تردید کرد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا
آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا   -  Copyright  AP Photo

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا روز دوشنبه گفت که کشورش همچنان از قصد ایران برای اجرا یا عدم اجرای تعهداتش در چهارچوب توافق هسته ای سال ۲۰۱۵ اطلاع ندارد.

سخنان وزیر خارجه ایالات متحده در حالی بیان شد که واشنگتن از دو ماه پیش مذاکرات غیرمستقیم با تهران بر سر احیای برجام را آغاز کرده است. آنتونی بلینکن که پیش از این نیز نسبت به «تمایل» ایران به توافق جدید ابراز تردید کرده بود گفت: «هنوز نمی دانیم ایران تمایل و آمادگی اش را دارد آنچه را که برای پایبندی به توافق جدید نیاز است انجام دهد یا خیر.»

وی افزود: «همچنان در حال تلاش هستیم تا دریابیم اینگونه هست یا خیر.»

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران در پاسخ به این سخنان همتای آمریکایی اش در صفحه توئيتر خود نوشت: «هنوز نمی دانیم که جو بایدن و آنتونی بلینکن آمادگی دارند سیاست شکست خورده ترامپ و پمپئو برای اعمال فشار حداکثری و همچنین استفاده از تروریسم اقتصادی به عنوان ابزار چانه زنی را متوقف کنند یا خیر.»

وی در ادامه با اشاره بند ۳۶ برجام تاکید کرده است که تهران به توافق سال ۲۰۱۵ «پایبند» است.

دور پنجم مذاکرات وین روز چهارشنبه گذشته در وین به پایان رسید و انتظار می رود گفتگوها بار دیگر طی روزهای آینده از سر گرفته شود. انریکه مورا، نماینده اتحادیه اروپا هفته گذشته پس از پایان دور پنجم مذاکرات گفته بود که اطمینان دارد که طرف ها در دور بعدی گفتگوها به توافق دست خواهند یافت.

حسن روحانی، رئيس جمهوری ایران نیز چهارشنبه پیش در مورد مذاکرات وین گفته بود که «مسائل اصلی» با آمریکا حل و فصل شده است. ایران پیش از آغاز دور پنجم گفتگوها در وین با آژانس بین المللی انرژی اتمی بر سر تمدید یک ماهه نظارت بر فعالیت های هسته ای خود به توافق رسید.