Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

فرانسه: ایران هرچه سریعتر به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی دسترسی کامل بدهد

فرانسه
فرانسه Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

فرانسه با ابراز تاسف از عدم تمدید توافق موقت ایران و آژانس بر سر نظارت‌های این نهاد بین‌المللی بر برنامه هسته‌ای ایران، از تهران خواست هرچه سریعتر زمینه‌های لازم برای دسترسی‌های کامل آژانس را فراهم سازد.

آگهی

وزارت خارجه فرانسه می‌گوید ایران باید همکاری خود با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را از سر بگیرد و فورا به بازرسان این نهاد بین‌المللی دسترسی کامل بدهد.

روز دوشنبه وزارت خارجه این کشور در بیانیه‌ای از عدم تایید توافق موقت میان ایران و آژانس ابراز تاسف کرد و افزود: «ایران باید به همکاری‌های خود با آژانس ادامه دهد و هر چه سریعتر دسترسی کامل به تاسیسات هسته‌ای خود را برای این نهاد بین‌المللی فراهم کند.»

این بیانیه در حالی منتشر شده که در روزهای اخیر تنش‌ها بر سر چگونگی ادامه گفتگوهای هسته‌ای میان ایران و ۴+۱ افزایش یافته است. کشورهای جهان از ایران خواسته‌اند هر چه سریعتر توافق موقت خود با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را تمدید کند. در سوی مقابل اما ایران می‌گوید هنوز تصمیمی در این رابطه نگرفته است.

در آخرین تحول، سعید خطیب‌زاده سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، روز دوشنبه اعلام کرد که تهران هیچ تصمیمی در خصوص پاک کردن اطلاعات دوربین‌های آژانس نگرفته است. روز گذشته محمدباقر قالیباف اما در مجلس شورای اسلامی گفته بود که ایران فیلم‌ها و تصاویر مربوط به تاسیسات اتمی خود را در اختیار آژانس بین‌المللی انرژی اتمی قرار نمی‌دهد. رئيس مجلس شورای اسلامی همچنین مدعی شده بود که با پایان مدت زمان توافق ۳ ماهه میان ایران و آژانس، این تفاهم موقت دیگر تمدید نخواهد شد.

بعد از پایان توافق سه ماهه موقت ایران و آژانس، طرفین اعلام کردند که برای یک ماه دیگر این ساز و کار ادامه می‌یابد و از تاسیسات هسته‌ای ایران فیلمبرداری خواهد شد. اما بعد از پایان این یک ماه، دیگر خبری از تمدید دوباره نیست و ایران می‌گوید برنامه‌ای برای تمدید آن ندارد. هنوز مشخص نیست تهران در نهایت چه تصمیمی در این خصوص اتخاذ خواهد کرد اما کشورهای جهان به ایران اعلام کرده‌اند که عدم تمدید این توافق بر روند گفتگوها بر سر احیای برجام اثر مخربی خواهد گذاشت.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی: برای احیای برجام باید تا تشکیل دولت جدید ایران صبر کرد

ایران برای از سرگیری مذاکرات هسته‌ای با آمریکا اعلام آمادگی کرد

معاون دونالد ترامپ کیست؟ حامی کشتن سلیمانی، مدافع خروج از برجام و موافق فشار بر تهران