Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

واکنش‌ها به انتشار گزارش آژانس انرژی اتمی؛ نماینده ایران: در راستای مصوبه مجلس عمل کردیم

کاظم غریب‌آبادی نماینده ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی
کاظم غریب‌آبادی نماینده ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

در پی انتشار گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در خصوص برجام، نماینده ایران در وین اقدامات جمهوری اسلامی را در راستای اجرای مصوبه مجلس دانست.

آگهی

در پی انتشار گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در خصوص برجام، نماینده ایران در وین اقدامات جمهوری اسلامی را در راستای اجرای مصوبه مجلس دانست.

کاظم غریب‌آبادی، سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان‌های بین المللی در وین، با تایید مفاد گزارش آژانس در این باره گفت: «آنچه که ایران انجام داده است، در راستای اجرای قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها و صیانت از حقوق ملت بوده است.»

مجلس ایران پیشتر با تصویب قانونی دولت را موظف کرد به دلیل تحریم‌های آمریکا اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی را متوقف کند. با این حال پس از فرا رسیدن موعد اجرای این قانون، سازمان انرژی هسته‌ای ایران و مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در ۲۱ فوریه به توافق رسیدند که به مدت سه ماه فرآیند ضبط از فعالیت‌های هسته‌ای ایران صورت گیرد اما فیلم و تصاویر این دوریبن‌ها نزد ایران محفوظ بماند.

طبق این توافق طرفین تعهد کردند در صورتی که در این بازه زمانی فرآیند احیای برجام با موفقیت صورت گرفت و تحریم‌های ایران لغو شد، تهران این فایل‌ها را در اختیار آژانس قرار دهد. توافق سه‌ماهه در حالی یک ماه دیگر تمدید شده است که انتشار گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در شامگاه دوشنبه به اختلافات بر سر برنامه اتمی ایران دامن زده است.

رافائل گروسی، مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، در گزارش تازه خود گفته است ذخایر اورانیوم غنی شده ایران طی سه ماه اخیر با افزایش ۲۷۳ کیلوگرمی به ۱۶ برابر سقف تعیین شده در برجام رسیده است.

در گزارش رئیس آژانس همچنین با ابراز نگرانی از فعالیت‌های «غیرشفاف» جمهوری اسلامی آمده است: «ایران با وجود گذشت ماه‌ها از کشف ذرات اتمی، در هر سه مکانی که آژانس بازرسی‌هایی در آن‌ محل‌ها انجام داده بود، توضیحات لازم را ارائه نکرده است.»

کاظم غریب‌آبادی در واکنش به این گزارش نامه‌ای از علی‌اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران، خطاب به مدیر کل آژانس را منتشر کرده است که وی در آن گفته است: «ایران تا کنون بیشترین تلاش را برای همکاری واقعی با آژانس انجام داده و شفاف‌سازی‌ها و جواب‌های لازم را ارائه کرده است.»

در حالی که گفتگوها میان تهران و غرب در وین بر سر احیای برجام در جریان است، ناظران می‌گویند گزارش روز دوشنبه آژانس گره دیپلماتیک تازه‌ای را میان دو طرف ایجاد کرده و پیشبرد این گفتگوها را دشوارتر ساخته است. به ویژه اینکه رافائل گروسی از به نتیجه نرسیدن مذاکرات فنی میان ایران و آژانس ابراز نگرانی کرده است.

میخائیل اولیانوف، نماینده روسیه در وین، در واکنش گفته است که «متاسفانه همه چیز در روابط ایران و آژانس پیچیده است».

آقای اولیانوف در توییتی که در حساب توییتر خود منتشر کرد در این باره نوشت: «متأسفانه همه‌چیز در روابط میان ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بسیار پیچیده است. با این وجود ما قدردان این مسئله هستیم که آن‌ها همچنان به حفظ سطح ضروری از همکاری ادامه می‌دهند. ما دلایلی داریم که بر اساس آن‌ها فکر میکنیم دشواری‌ها و مشکلات کنونی گذرا هستند.»

نشست‌های کمیسیون مشترک برجام و گفتگوها برای احیای توافق هسته‌ای از ۱۳ فروردین ماه امسال با مشارکت ایران و ۱+۴ و حضور غیر مستقیم نماینده آمریکا در حال برگزاری است و تاکنون پنج دور از این گفت و گوها برگزار شده است.

طرفین هرچند از پیشرفت در روند گفتگوها ابراز رضایت می‌کنند، اما در عین حال تاکید دارند که برخی اختلافات اساسی باقیست.

به اینستاگرام یورونیوز بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

گروسی: توافق موقت ایران و آژانس انرژی اتمی برای یک ماه دیگر تمدید شد

در آستانه نشست خبری گروسی؛ قالیباف: آژانس دیگر حق دسترسی به تصاویر مراکز هسته‌ای ایران را ندارد

ایران برای از سرگیری مذاکرات هسته‌ای با آمریکا اعلام آمادگی کرد