یوروپل: تهدید جرایم سازمان‌یافته در اروپا به حد بی‌سابقه‌ای افزایش یافته است

یوروپل: تهدید جرایم سازمان‌یافته در اروپا به حد بی‌سابقه‌ای افزایش یافته است
Copyright KENZO TRIBOUILLARD/AFP PHOTO
Copyright KENZO TRIBOUILLARD/AFP PHOTO
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

یوروپل می‌گوید که باندهای تبهکار به سرعت خود را با شرایط ناشی از شیوع ویروس کرونا تطبیق دادند. بر اساس گزارش این نهاد در یک سال معادل ۱ درصد تولید ناخالص داخلی اتحادیه اروپا پول کثیف جمع شده است.

آگهی

یوروپل، آٰژانس پلیس اتحادیه اروپا اعلام کرد که تهدید ناشی از فعالیت جرایم سازمان‌یافته در ۲۷ کشور عضو به‌شکل بی‌سابقه‌ای افزایش یافته است.

براساس گزارش چهار ساله این نهاد، نزدیک به ۴۰ درصد شبکه‌های تبهکار با مواد مخدر در اروپا مرتبط هستند و تجارت و میزان خلوص کوکایین به شکل بی‌سابقه‌ای افزایش یافته است. پلیس آلمان و پلیس هلند در ماه فوریه امسال در آمستردام و هامبورگ ۲۳ تن کوکایین کشف و ضبط کردند.

کاترین دو بُل، مدیر یوروپل می‌گوید: «باندهای تبهکار در سال گذشته به سرعت خود را با شرایط ناشی از شیوع ویروس کرونا تطبیق دادند؛ مواد مخدر متناسب [با محدودیت‌های بی‌سابقه] را تولید کردند و شیوه عملیاتی و حتی گفتمانی جدیدی را به کار بستند.»

علاوه بر مواد مخدر، شیوع ویروس کرونا بازارهای جدیدی برای خلافکاران فراهم کرده است، از جمله اینکه شبکه‌های جرایم سازمان یافته واکسن و کیت تست تقلبی کرونا می‌فروشند.

یوروپل رویارویی پلیس کشورهای عضو اتحادیه اروپا با سازمان‌های تبهکار فراملیتی را یکی از چالش‌های بزرگ نیروهای انتظامی و امنیتی اروپا توصیف می‌کند. به گفته یوروپل ۷۰ درصد شبکه‌های مجرمانه دست‌کم در سه کشور فعال هستند.

به‌علاوه قتل و ترور مزاحمان با استفاده از سلاح و همچنین شکنجه رقیبان و مزاحمان شبکه‌های جرایم سازمان‌یافته به شدت بیشتر شده و نگرانی از افزایش آن در سال‌های آینده، با توجه به شرایط غیرعادی کنونی، کاملا جدی به نظر می‌رسد

آژانس پلیس اروپا به شهروندان ۲۷ کشور اتحادیه اروپا هشدار داد تا به‌شدت مراقبت کلاهبرداری‌های اینترنتی، غیراینترنتی و همچنین سرقت باشند. هر سال به‌طور متوسط در اتحادیه اروپا یک میلیون سرقت انجام می‌شود.

یکی از نگرانی‌های پلیس اتحادیه اروپا رواج فساد و توانایی خلافکاران در استفاده از ساختارهای ملی و بین‌المللی برای پولشویی، و ناتوانی دولت‌ها از برخورد با این پدیده مجرمانه است. یلوا جانسون، کمیسر اروپایی مسئول امور داخلی می‌گوید: « تنها در یک سال تبهکاران حدود ۱۴۰ میلیارد یورو در اتحادیه اروپا پول کثیف جمع کردند. این مبلغ معادل ۱ درصد تولید ناخالص داخلی اتحادیه اروپا است. یعنی پول کثیف جمع شده از تولید ناخالص داخلی برخی کشورهای عضو اتحادیه اروپا بیشتر است.»

خانم جانسون به دولت‌های اروپایی هشدار داد که همین ساختار می‌تواند در ماه‌های آینده و در صورت ازسرگیری و رونق فعالیت‌های اقتصادی، از شرایط پساکرونایی بهره‌برداری کند. این کمیسر اتحادیه اروپا با اشاره به گزارش یوروپل از دولت‌های عضو خواست تا ضمن افزایش نظارت، هماهنگی قضایی و تبادل اطلاعات را دوچندان کنند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

شش کشور اروپایی برای افزایش همکاری فرامرزی علیه مواد مخدر موافقت کردند

افسران رابط کشور امارات در مقر یوروپل مستقر می‌شوند

اینترپل نسبت به افزایش «چشمگیر» جرائم برای دستیابی به واکسن کرونا هشدار داد