سامانه چندرسانه‌ای اروپایی برای بیماران بستری در بخش مراقبت‌های ویژه

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
سامانه چندرسانه‌ای اروپایی برای بیماران بستری در بخش مراقبت‌های ویژه

«تله پرومتئوس» یک پلتفورم چند رسانه‌ای آموزش برای پرستاران پزشکان و روانشناسانی است که در بخش مراقبتهای ویژه (آی س یو) کار می‌کنند. این افراد می‌توانند با این ابزار از راه دور درباره پرونده‌های پزشکی موارد خاص باهم مشورت کنند.

حدود ۴۰۰ نفر از متخصصان مراقبت‌های بهداشتی در دو بیمارستان در قبرس و یونان از این سیستم یادگیری الکترونیکی «تله پرومتئوس» (TelePrometheus) استفاده می‌کنند.

بیمارستان  یونان از پلتفورم یادگیری اکترونیکی «تله پرومتس» استفاده می‌کند. این پلتفورم همچنین در بیمارستان عمومی نیکوزیا،‌ پایتخت قبرس نیز مورد استفاده قرار می گیرد. 

دکتر تئودور کیاپریانو در بیمارستان عمومی در نیکوزیا،‌ پایتخت قبرس درباره این سیستم به یورونیوز توضیح می‌دهد.

او می‌گوید:‌ «پرومته خدای دانش بود که افروختن آتش را به انسان آموخت و ما هم داده‌ها و دانش امروز بشر را مثل شعله آتش می‌بینیم. ایده اصلی این است که این پلتفورم انعطاف پذیر با فورمت‌های مختلف به فروش برسد. مثلا بیرون آی سی یو، داخل آی سی یو یا از تلفن های همراه قابل استفاده باشد.»

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

دکتر تئودور کیاپریانو،‌ مدیر این طرح درباره این که این پلتفروم عملا چگونه کار می‌کند،‌ می‌گوید:‌ «مثلا بیماری که دائماً نیاز به ریه مصنوعی دارد و شاید خویشاوند یا پرستار بیمار می خواهد چیزی در باره مراقبت از ترازکتومی بداند؛‌ البته قبلا آموزش دیده است. اما ما انسان هستیم و فراموشکار. پس شاید بخواهیم به پلتفورم وصل شویم و اطلاعات بگیریم: چطور باید مراقب لوله تراکزتومی بود؟ چند وقت به چند وقت باید لوله را عوض کرد؟ برای این تعویض به چه موادی نیاز دارید؟ همراهان و اقوام بیمار یا خود او می‌تواند با پلتفورم «تله پرومتس» پاسخ این قبیل سؤال‌های را بداند. این طرح آغازین است و فکر می کنیم در داخل و خارج از قبرس قابل استفاده خواهد بود.»

کل سرمایه گذاری در پروژه « پلتفورم آموزش الکترونیکی تله پرومتئوس» برای کارکنان حرفه‌ای بخش مراقبت‌های ویژه، بیماران و خانواده هایشان بیش از ۶۵۰ هزار یورو است که بیش از ۵۲۰ هزار یوروی از این مبلغ را صندوق توسعه منطقه‌ای اروپا از طریق برنامه عملیاتی یونان-قبرس برای سال ۲۰۰۷ تا ۲۰۱۳ میلادی تأمین می کند.