Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

استراتژی «تخصص گرایی هوشمند»، کلید پیشرفت اقتصاد منطقه ای در اروپا

استراتژی «تخصص گرایی هوشمند»، کلید پیشرفت اقتصاد منطقه ای در اروپا
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

استراتژی تخصص گرایی هوشمندانه، کلید پیشرفت اقتصاد منطقه ای در اروپاست.

استراتژی تخصص گرایی هوشمندانه، کلید پیشرفت اقتصاد منطقه ای در اروپاست. تخصص گرایی هوشمندانه، یعنی مدرنیزه کردن، سرمایه گزاری و از هم مهمتر نوآوری در صنایع.

برخی از مناطق برای رشد اقتصادی نیاز به فعالیتهای نوآورانه در صنعت دارند، برای به حرکت درآوردن چرخ اقتصاد این مناطق نیاز به محرک است. استراتژی موسوم به تخصص گرایی هوشمندانه، کلید ورود به صندوق توسعه منطقه ای اروپا است. دراین برنامه ۴۰ میلیارد یورو به «تحقیق و توسعه» اختصاص دارد. اما اول ببینیم «تخصص گرایی هوشمندانه» دقیقا به چه معناست.

تخصص گرایی هوشمندانه به چه معناست؟

در سیاره فرضی «زا» تعداد گوسفندها از زادوپی ها (ساکنان زاد) بیشتر است. پشم و کاموابافی یکی از بخشهای مهم اقتصاد این سیاره ست. اما کالاهایشان بیش از حد ساده است و توان رقابت ندارند.

زادوپی ها زود فهمیدند که برای بقا نیاز دارند صنعتشان را بهتر و متنوع تر و مدرن کنند. پس همه را دور هم جمع کردند: حاکمان، کارگزاران، چوپانها، بافندگان، معلمان، تاجران و حتی سراغ نوآوران و محققان و طراحان و متخصصان فناوری هم رفتند.

عقلشان را روی هم ریختند و دنبال راه هایی گشتند که توانایی های اصلیشان را با فناوری و نوآوری در هم بیامیزند و نقشه هوشمندانه ای برای یافتن فرصت ها و بازارهای تازه طراحی کنند.

وقتی صنایع بزرگ در سیاره «زاد» تلاش کردند که نقشه را به میل خودشان تغییر دهند، زادوپی های دیگر گفتند که همه باید در ایده هایی که مطرح می شود، سهیم باشند و
حتی از متخصصان سیاره های دیگر هم کمک گرفتند.

با منابع مالی اولیه و حمایتهای جهانی، نتیجه اجرای استراتژی «تخصص گرایی هوشمندانه» درسیاره «زاد» این بود که بزودی سرمایه داران خصوصی از همه جا برای سرمایه گذاری در این سیاره سرودست بشکنند.

استراتژی «تخصص گرایی هوشمندانه» در منطقه «پومورسکی» لهستان

استراتژی «تخصص گرایی هوشمندانه» چگونه به نیروی محرکه رشد اقتصادی منطقه ای در اروپا تبدیل شده است؟ این برنامه در منطقه «پومورسکی» لهستان نیز اجرا می شود.

مرکز تخصصی دندان پزشکی پیوند و بازسازی استخوان از سلولهای بنیادی بیمار در بندر گدانسک در شمال لهستان قرار دارد. این مرکز موسوم به «ویوادنتال» با دانشگاههای محلی و شرکتهای داروسازی همکاری می کند و جایزه برنامه «تخصص گرایی هوشمندانه» را در منطقه از آن خود کرده است.

مسئول بخش تحقیق و توسعه «ویوادنتال» می گوید: «جمعیت لهستان و دیگر کشورهای اروپایی در حال پیر شدن است. مردم بیشتر عمر می کنند، برای اینکه زندگی سالم و بهتری داشته باشند، نیاز به محصولات هوشمند داریم. رقابتهای مربوط به تخصصی کردن هوشمند در سال ۲۰۱۴ شروع شد. ما بخوبی نسبت به توانایی های بالقوه محققان دانشگاه صنعتی گدانسک، و توانایی های مرکزمان آگاه بودیم و می دانستیم که بیماران به چه نیاز دارند. به همین دلیل هم در رقابتها شرکت کردیم.»

عملکرد متوسط اقتصادی در منطقه پومورسکی در لهستان بالا نیست، اما این منطقه با بسیج بخش خصوصی به یکی از پیشگامان استراتژی تخصص گرایی هوشمندانه تبدیل شده است. منطقه «پومورسکی» تنها پس از دریافت پیشنهادهای مشخص برای تحقیق و توسعه، به سراغ تخصصهای مورد نظر را رفته و برای تحقق حداکثر امکانات بالقوه به نظر کارشناسان اتکا کرد.

مسئول هماهنگ کننده استراتژی «تخصص گرایی هوشمندانه» در منطقه پوموروسکی می گوید: «ما تنها ناحیه ای هستیم که برای تخصص گرایی هوشمندانه رقابتی برگزار کردیم و خواستار دریافت پیشنهادهای مردمی شدیم. می خواستیم تخصص گرایی هوشمندانه فقط ایده نباشد، بلکه بتوان آن را جهانی و تجاری کرد. چون دیدگاه ما دیدگاهی بین المللی است.»

۲۵۰ میلیون یورو از بودجه منطقه پومورسکی لهستان به برنامه «تخصص گرایی هوشمند» اختصاص یافته است. این طرح برای چهار پروژه تحقیق و توسعه در زمینه های پزشکی، فناوری اطلاعات تعاملی، و تولید انرژی سازگار با محیط زیست و حوزه لوجیستیک، اجرا می شود. ۳۰۰ شرکت خصوصی در این زمینه کار می کنند. این شرکتها نیمی از هزینه های لازم برای انجام این پروژه ها را تأمین کرده اند.

مسئول هماهنگ کننده استراتژی «تخصص گرایی هوشمندانه» در منطقه پوموروسکی می گوید: «منابع عمومی تنها منابع دردسترس، برای تأمین هزینه ها نیست. خود شرکت هم باید سرمایه خودش را وارد این کار کند. فکر می کنم این کار، پروژه ها را تأثیرگذارتر می کند و به ادامه تامین مالی کمک می کند.»

در لهستان بخش خصوصی به طور متوسط، کمتر از ۴۰ درصد هزینه های تحقیق وتوسعه را تأمین می کند. در ناحیه پومورسکی این شاخص به میانگین اتحادیه اروپا که ۵۵ درصد است نزدیک می شود.

انتظار می رود تا سال ۲۰۲۰ میلادی استراتژی « تخصص گرایی هوشمندانه» در این منطقه، آموزش عالی را بهتر کند، تعداد شاغلان را افزایش دهد، سیستم بهداشت عمومی را بهبود بخشد، و از میزان آلودگی بکاهد.

پیامدهای اجرای استراتژی هوشمندانه در منطقه امیلیا رومانا در ایتالیا

در بولونیا، مرکز منطقه امیلیا رومانای ایتالیا نوسازی، نوآوری و سرمایه گذاری در منطقه، منجر به رشد اقتصادی و تقویت “حوزه های اقتصادی قوی”: https://ec.europa.eu/jrc/sites/jrcsh/files/JRC95227_Mapping%20Smart%20Specialisation%20Priorities.pdf در این منطقه شده است.

برنامه «تخصص گرایی هوشمندانه» چرخ اقتصاد منطقه «امیلیا رومانیا»، را به حرکت درآورده است. این طرح در حوزه هایی اجرا می شود که در این منطقه قوی هستند. مثل مکاترونیک، ساخت و ساز و البته در زمینه فرهنگ و خلاقیت.

وزیر منطقه ای «امیلیا رومانیا»: تخصص گرایی هوشمندانه، یعنی با هم کار کردن

پاتریزیو بیانکی، اقتصاددان و وزیر منطقه ای برای هماهنگی سیاست اروپا برای رشد، آموزش و پرورش، آموزش حرفه ای، دانشگاه، تحقیقات و اشتغال در منطقه امیلیا-رومانیاست که از این استراتژی حمایت می کند. خبرنگار یورونیوز با او گفتگوی کوتاهی درباره اجرای این برنامه در این منطقه انجام داده است.

یورونیوز: آقای وزیر، آیا نتایج اجرا و پیاده سازی این استراتژی را بررسی کرده اید؟

پاتریزیو بیانکی: «نتایج بسیار خوبی داشتیم. تخصص گرایی هوشمندانه، یعنی با هم کار کردن. ما هم در همین راستا حرکت می کنیم. دراینجا حدود ۵۰ هزار نفر مشغول به کارند، و یکهزار نفر هم مشغول انجام تحقیق. در آینده می خواهیم همین راه را ادامه بدهیم، ایده اصلی و هدفمان این است که بین دانشگاهها، و شرکتهای تجاری و مراکز آموزش حرفه ای تعامل ایجاد کنیم.»

یورونیوز: آقای وزیر، اگر به آمار نگاه کنیم این استراتژی چه امکانی برای رشد و برای خلق مشاغل در بر دارد؟

پاتریزیو بیانکی: «باید امکان به کارگیری فناوری را بررسی کنیم و به هرکس امکان دهیم زندگی بهتر داشته باشد. فرصتهای فراوان برای خلق شرکتها و خدمات جدید و همچنین تحقیقات تازه برای شنیدن و فهمیدن حرف مردم وجود دارد.»

یورونیوز: اما مناطقی هستند که در آنها شکل سنتی صنعت برقرار است و مناطق روستایی و کشاورزی هم داریم. چطور باید توانایی های اصلی این مناطق را شناسایی کرد و سرمایه گذاری در نوآوری را به این مناطق هم رساند؟

پاتریزیو بیانکی: «معتقدم که اکنون با انقلاب بزرگی در حوزه کشاورزی روبرو هستیم. تولید یک محصول در مزارع بزرگ جای خود را به تولید موادی داده برای اقلیم خاصی مناسب است. این تغییر فرصت های زیادی برای نوآوری و پیدا کردن کالاهای مناسب و جدید فراهم می آورد. الان باید به دنبال نوآوری در صنعت کشاورزی باشیم. وقت آن هم رسیده که مردم این مناطق، بتوانند با فناوری جدید آشنا شوند و از آن بهره ببرند.»

یورونیوز: موانعی هم هست مثل سیاستگذاری صنعتی دولت. چطور این موانع را دورمی زنید؟

پاتریزیو بیانکی: «این ایده تخصیص یارانه به صنایع ضعیف از سوی سیاستگذاریهای صنعتی دولت، ایده ای قدیمی و متعلق به گذشته است. رهیافت تازه در سیاستگذاری صنعتی که ما دنبال می کنیم، این است که به هر کس اجازه داده شود فعالیت اقتصادی برای خودش خلق کند و امکان کار با دیگران را به وجود بیاورد. اگر همکاری هوشمندانه وجود نداشته باشد، تخصص هوشمندانه نیز به وجود نخواهد آمد. ظرفیت کار مشترک برای دستیابی به رشد اساس سیاستگذاری صنعتی مدرن است که بین مردم پیوند برقرار می کند. بنابراین این ایده که جامعه بتواند موجد حرکت و نوآوری باشد ایده جامعی است که باید برای گذار از اروپای فعلی و تغییر و تحول اروپا در نظر داشته باشیم.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سامانه چندرسانه‌ای اروپایی برای بیماران بستری در بخش مراقبت‌های ویژه

بحران یونان؛ چالش ها و راه حل های دولت برای ثبات و رشد اقتصادی

بنگاه‌های تجاری، برندگان تقویت طرح صندوق سرمایه‌گذاری راهبردی اروپا؟