بستگان شهروندان اروپایی چگونه به اروپا سفر کنند؟

بستگان شهروندان اروپایی چگونه به اروپا سفر کنند؟
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

در برنامه «سخن شما»، اولاف از بروکسل این سوال را مطرح کرده است:«من آلمانی هستم و با همسرم در بلژیک زندگی می کنیم ولی او تابعیت اروپایی ندارد. تابستان امسال قصد داریم که به فرانسه و بعد به بریتانیا سفر کنیم. آیا همسرم باید درخواست روادید بدهد؟»

ایزابل دوچی از دفتر اطلاعات اروپای مستقیم پاسخ می دهد:«همسر شما باید همیشه گذرنامه معتبر به همراه داشته باشد و با توجه به ملیتش ممکن است هنگام گذشتن از مرز به روادید هم نیاز داشته باشد.

اگرهمسر غیر اروپایی شما به یک کشوری عضو محدوده موافقتنامه شنگن، مثل فرانسه یا بلژیک وارد شود احتیاجی به گرفتن روادید نخواهد داشت. اگر کارت اقامت یا روادید یک کشور دیگرمحدوده شنگن را هم داشته باشد باز هم مشکلی نیست.

در مورد بریتانیا و همچنین کشورهای دیگری که عضو محدوده شنگن نیستند، مانند جمهوری ایرلند، قبرس، رومانی و بلغارستان همسرتان اگر شما را در سفر همراهی می کند یا برای پیوستن به شما مسافرت می کند و دارای کارت اقامت صادره از یک کشور عضو اتحادیه اروپا غیر از کشورمتبوع شما، یعنی آلمان می باشد، نیازی به اخذ روادید ندارد.

بر روی کارت اقامت باید به وضوح مشخص شده باشد که دارنده آن یکی از اعضای خانواده فردی است که تابعیت یکی از کشورهای اتحادیه اروپا را داراست.

با این حال برای جلوگیری از بروز هرگونه مشکل، از پیش با سفارت یا کنسولگری کشوری که قصد ورود به آن را دارید تماس بگیرید تا اطلاعات لازم در مورد مدارکی که عضو غیر اروپایی خانواده شما باید هنگام عبور از مرز همراه خود داشته باشد را به دست آورید. این مدارک ممکن است از کشوری به کشوری دیگر متفاوت باشد.

اگر همسر شما به روادید احتیاج دارد باید از قبل با مراجعه به کنسولگری یا سفارت کشور مقصد نسبت به ارائه تقاضای روادید اقدام نماید. تقاضای او باید بلافاصله و بصورت رایگان بررسی شود و کشورهای عضو محدوده شنگن باید حداکثر ظرف مدت 15 روز و دیگر کشورهای اتحادیه اروپا در اسرع وقت نسبت به صدور روادید اقدام کنند.

با این وجود اگر همسر شما بدون روادید هم سفر کند ماموران مرزی باید این امکان را برای او فراهم کنند تا به هر طریق ممکن نسبت خانوادگی خود را با یک تبعه اتحادیه اروپا ثابت کند. در صورت موفقیت، روادید او باید بلافاصله صادر شود.»

برای اطلاعات بیشتر در این مورد می توانید با این شماره تماس بگیرید : 00 800 6 7 8 9 10 11یا به این سایت بروید : http://europa.eu/youreurope/citizens/

اگر مایلید سوال مورد نظر خود را در برنامه “سخن شما” مطرح کنید لطفا روی گزینه زیر کلیک کنید.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تأمین امنیت مسافران پس از سانحه هوایی جرمن وینگز

قوانین مربوط به کارمندان مأمور در اتحادیه اروپا

انواع دروس آنلاین و تفاوتهای آنها