تسهیل روند دریافت روادید اروپا برای شهروندان غیراروپایی

تسهیل روند دریافت روادید اروپا برای شهروندان غیراروپایی
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

با همکاری پارلمان جوانان اروپا (EYP)

در برنامه این هفته سخن شما “ایونا” از اوکراین پرسش خود را فرستاده است و می پرسد: «سؤال من از شما درباره‌ ویزایی است که در کشوری خارج از اتحادیه‌ اروپا صادر شده باشد. زیرا برای دانشجویان و جوانانی که از کشورهای غیر اتحادیه اروپا می‌آیند دریافت ویزا واقعا مشکل است. آیا خیال دارید روال دریافت روادید در کشورهای غیر اتحادیه اروپا را ساده تر کنید؟ متشکرم.»

میشل سرکونه، سخنگوی اتحادیه اروپا در امور داخلی به این پرسش اینگونه پاسخ می دهد: «بله کمیسیون اروپا قصد دارد برای شهروندان کشورهای دیگری که با اروپا روابط خوب دارند، یعنی خطر امنیتی برای اتحادیه اروپا در بر ندارند، ورود به اتحادیه اروپا و دریافت ویزا را ساده‌تر کند.

اگر با تفصیل بیشتر خواسته باشید، قصد داریم در کوتاه‌ مدت ببینیم به ‌چه صورت می‌توانیم از قوانین فعلی، به بهترین نحو استفاده کنیم. بنابراین از کنسولگری‌هاخواهیم خواست مثلا مهلت حداکثر دوهفته‌ برای دادن وقت ملاقات و مهلت دوهفته برای دادن پاسخ را جدی بگیرند. همین‌طور اینکه باید توضیح بدهند چرا ویزا داده نشده است. این برای کوتاه‌مدت است.

برای درازمدت بررسی خواهیم کرد که آیا می‌توانیم مقررات را عوض کنیم و قوانین ویزا را کمی ساده‌تر و آسان‌تر کنیم.

اما فراموش نکنیم که شهروندان اوکراین از از سال ۲۰۰۸، یعنی از زمان اجرای موافقت ‌نامه‌ تسهیل ویزا با اتحادیه‌ اروپا، از بعضی قوانین تازه‌ ای بهره می‌برند. از جمله کاهش هزینه‌ درخواست ویزا از ۶۰ یورو به ۳۵ یورو و همچنین کاهش تعداد مدارک مورد نیاز و کم‌کردن مراحل اخذ روادید.

در مجموع در سال ۲۰۱۱ تعداد درخواست‌های ویزا از اوکراین حدود یک میلیون بوده است. بنابراین فقط حدود ۳ درصد این درخواست‌ها رد شده ‌اند و خود این خبر خوشی ا‌ست.

همچنین امیدواریم که در اوایل سال ۲۰۱۳ میلادی تغییراتی که در توافق‌نامه‌ فعلی‌ اخذ ویزا با اواکراین تصریح شده، اجرا شوند. این باعث خواهد شد موارد خاص نیاز به ویزا نداشته باشند و برای موارد دیگر نیز کار اخذ ویزا ساده‌تر خواهد شد. البته همان‌طور که گفتم امیدواریم که این تغییرات در اوایل سال۲۰۱۳میلادی اجرا شوند.»

شما هم می توانید پرسش های مورد نظر خود را با ما در میان بگذارید. لطفاً روی لینک زیر کلیک کنید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تأمین امنیت مسافران پس از سانحه هوایی جرمن وینگز

قوانین مربوط به کارمندان مأمور در اتحادیه اروپا

انواع دروس آنلاین و تفاوتهای آنها