تامین اجتماعی برای کارکنان در خارج از کشور

تامین اجتماعی برای کارکنان در خارج از کشور
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

در برنامه این هفته سخن شما، “آندریوس” از شهر ویلنیوس پرسش خود را از طریق ای میل فرستاده است و می پرسد:

“من در لیتوانی زندگی می کنم. کارفرمای من پیشنهاد داده به طور موقت من را به فرانسه بفرستد و می گوید طبق قوانین اتحادیه اروپا، من تحت پوشش تامین اجتماعی لیتوانی خواهم ماند. آیا این درست است؟”

ایزابل دُشی، کمیسر ارشد ارتباطات اروپا به این پرسش پاسخ می دهد:

در اتحادیه اروپا، کارفرمایان این حق را دارند که از شما بخواهند به طور موقت در یک کشور دیگر اتحادیه اروپا و همینطور ایسلند، لیختن اشتاین، نروژ یا سوئیس کار کنید.

در اینصورت، شما می توانید حداکثر به مدت دو سال، تحت پوشش سیستم تامین اجتماعی کشوری که در آن کار می کردید باشید. قبل از حرکت، فراموش نکنید، فرم “آ یک” (A1) را از کارفرمای خود بگیرید. با تکمیل این فرم، شما و خانوادۀ تان تحت پوشش تامین اجتماعی کشور خود باقی می مانید.

اگر تصمیم بگیرید از سیستم تامین اجتماعی کشوری که برای کار به آن سفر کرده اید، استفاده کنید، باید مبلغ جداگانه ای پرداخت کنید.

در مورد بیمۀ درمانی، اگر به فرانسه منتقل می شوید، به یاد داشته باشید که فرم “اس یک” (S1) را از مقامات کشورتان در لیتوانی درخواست کنید. هنگام ورود به فرانسه باید این فرم را به ادارۀ بيمه خدمات درمانی فرانسه تحویل دهید. فرم “اس یک” بیمۀ درمانی شما و خانوادۀ تان را در طول اقامت در فرانسه تضمین می کند.

همچنین باید بدانید که در طی این مدت، در مورد رعایت حقوق کارکنان، کارفرمای شما باید قوانین کشور میزبان را محترم بشمارد، آنها از جمله عبارتند از:

- مقررات مربوط به حداقل دستمزد: حقوق شما نباید کمتر از حداقل دستمزد در کشور میزبان باشد. – مقررات مربوط به حداکثر مدت کار و حداقل استراحت. – مقررات مربوط به ساعات کار: شما نباید بیشتر از تعداد ساعت معینی کار کنید. – مقررات مربوط به حداقل تعطیلات: شما حق تعطیلات دارید.

شما هم می توانید پرسش‌های مورد نظر خود را با ما در میان بگذارید. لطفاً روی لینک زیر کلیک کنید، یا با شمارۀ تلفن ۱۱ ۱۰ ۹ ۸ ۷ ۶ ۰۰۸۰۰ تماس بگیرید.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تأمین امنیت مسافران پس از سانحه هوایی جرمن وینگز

قوانین مربوط به کارمندان مأمور در اتحادیه اروپا

انواع دروس آنلاین و تفاوتهای آنها