Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

آیا بحران فساد مالی در اروپا وجود دارد؟

آیا بحران فساد مالی در اروپا وجود دارد؟
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

رویای گذراندن تعطیلات تابستانی در جزیره زاکینتوس در یونان. این جزیره آفتابی زیبا اسرار زیادی را در خود پنهان کرده است.
نام جزیره زاکینتوس در یونان با فساد مالی گره خورده است. آنرا جزیره کور نیز می نامند که نمونه بارز مشکلات یونان بوده که این کشور را به زانو درآورده است.

شهردار زاکینتوس می گوید: “فساد حدود دو میلیون یورو در سال برای زاکینتوس هزینه و یا سودهای نامشروع بدنبال دارد.تصور کنید هزینه سوء اشتفاده از خدمات در سراسر کشور در چه حدی است.”

رشوه در اینجا بسیار رایج است. در این جزیره صدها نفر کمک هزینه های مربوط به افراد نابینا را به صورت غیر قانونی دریافت می کنند. بنا بر گفته ساکنان جزیره از شکارچی و غواص گرفته تا راننده تاکسی با پرداخت یک تا دو هزار یورو گواهی دریافت کمک هزینه بدست می آورند.

اما زمانی که تقلب آنها فاش می شود متقاضیان کمک های مالی در مقابل عدم پرداخت پول بشدت خشمگین هستند.

رییس انجمن از کارافتادگان زاکینتوس می گوید: “بعضی افرادی که قبلا این کمک هزینه ها را دریافت می کردند اکنون آنرا از دست داده اند و مرا که رییس انجمن هستم سرزنش می کنند.”

یک بازرس ارشد دولتی می گوید که جزیره زاکینتوس استثنا نیست. وی در ادامه می گوید: “ما مشکلات مشابهی را در جزیر خیوس داریم جایی که حدود 500 متقاضی داریم و مطابق آخرین آمارها تنها 107 نفر مشمول این کمک ها هستند.”

در واقع از هر شش نفر که تقاضای برخورداری از مزایا و کمکهای مربوط به معلولان در یونان را دارند یک نفر تقاضایی جعلی مطرح کرده است.

فساد تنها در بخش بهداشت ودرمان خلاصه نمی شود. بلکه به صورت اپیدمی درتمام بخشها در سراسر یونان وجود دارد.

از سیستم مالیاتی سواستفاده زیادی می شود. گیورگوس هاتزی داکیس، یک بازرگان است وی پس از خودداری از پرداخت رشوه در بخش امور مالیاتی با مشکلات زیادی روبرو شده است.
آقای هاتزی داکیس می گوید:“آنها از من سی هزار یورو رشوه خواستند تا مجازات مالی مرا به صد هزار یورو کاهش دهند. من موافقت نکردم در نتیجه برای من سناریویی ساختند که در آن یک میلیون یورو به دولت بدهکار هستم.”

برای اعتراض به این تصمیم آقای هاتزی داکیس باید به 19 دادگاه مختلف مراجعه کند. بنابراین رشوه دادن می توانست راه آسانتری باشد.

یونان یک نمونه مشهود از وجود فساد درنهادهایش است اما هزینه فساد مالی در اتحادیه اروپا حدود 120 میلیارد یورو در سال تخمین زده می شود. رقمی نزدیک به بودجه سالانه اتحادیه اروپا و نمودارها نشان می دهند که این یک مشکل رو به رشد است.

برای بررسی این روند نگران کننده یورونیوز با میشل کونکس، رییس سازمان همکاری های قضایی اتحادیه اروپا، نهاد هماهنگ کننده تحقیقات و تعقیبات قضایی در اتحادیه اروپا و کبوس دوسواردت، رییس سازمان شفافیت بین‌الملل که مبارزه ای جهانی علیه فساد مالی مصاحبه ای انجام داده است.

یورونیوز:“کبوس از شما شروع می کنم. به نقل از شما گفته می شود که اروپا در امتحانی بزرگ شکست خورده فساد در اروپا در چه وضعیتی قرار دارد؟”

کبوس دوسواردت :“بدتر از آنچه که تصور می شود. تمام نهادهای کلیدی اروپا که یک دموکراسی را در اروپا بنا نهاده اند و مردم اروپا تصور دارند که این نهادها و سازمانها قدرتمند هستند، اما در حقیقت بسیار ضعیف و آسیب پذیرند.
به عنوان مثال سیستم سیاسی، احزاب سیاسی، پارلمان ها، بودجه احزاب سیاسی ضعیفتر از آن است که تصور می شود.
موضوع دیگر آنکه روابط بین پول و دنیای سیاست و اروپا همیشه محرمانه و مخفیانه بوده است.
دیگر آنکه رایزنی برای تصویب قوانین در اروپا بسیار ضعیف است.
و سوم اینکه جوابگو بودن و شرکت مردم در یک دموکراسی، نقش محوری برای کارکرد و رشد اروپا دارد.”

یورونیوز:“بنابراین فساد دنیای غیر شفافی دارد، میشل چه نیروهایی از پشت فساد را هدایت می کنند؟”

میشل کونکس:“نیروی محرک و هدف فعالیتهای مجرمانه پول است پول و پول. پول قدرت است و در زمان بحران اقتصادی مردم پول بیشتری نیاز دارند و از طرق قانونی نمی توان به سرعت به پول دست پیدا کرد بنابراین راه دیگری وجود دارد و آن راه غیرقانونی رسیدن به پول است.
رشوه، تقلب، فساد، نمونه هایی از این فعالیت ها هستند.”

یورونیوز:“ما در گزارش سازمان شفافیت بین المللی دیدیم که ایتالیا، پرتغال، اسپانیا و یونان کشورهایی هستند که مبارزه زیادی علیه فساد می کنند همچنن این کشورها بیش از دیگران در بحران اقتصادی غرق هستند، در چه شرایطی فساد موجت تقویت بحران مالی و اقتصادی می شود؟”

کبوس دوسواردت:“اگر نظر شما به رابطه بین جرایم اقتصادی و فساد است این بسیار روشن است. به سه دلیل :اول عدم مسئولیت پذیری دولت در بخش مالیاتی و امور مالی است. مشارکت ضعیف عمومی در امر پاسخگویی است. و سوم که بسیار پر اهمیت است عدم مجازات کسانی است که قانون شکنی می کنند. و متاسفانه در کشورهایی که نام بردید همگی آنها با یکدیگر کار می کنند اما فعالیتهای غیر قانونی در این کشورها وجود دارد که راه را برای فساد باز می گذارد.”

یورونیوز:” میشل آیا ما اساسا از مبارزه خود علیه فساد خشنود هستیم؟”

میشل کونکس:“ما تمام تلاش خود برای مبارزه با فساد در سطح اتحادیه اروپا را به کار می گیریم مبارزه علیه چیزی که آنرا انواع مختلف جرایم دارای ساختار می نامیم.
و سازمان همکاری قضایی اتحادیه اروپا نیز نهادی مخصوصی برای تحقیقات و همکاری قضایی در این مورد است. و این به معنای آن است که به لطف تلاش های بسیار برای در ارتباط قرار دادن بازرسان و دادستان های کشورهای مربوطه با یکدیگر و جمع کردن آنها پای یک میز و اتخاذ یک استراتژی برای مبارزه با فساد، امروز اثرات بیشتر و سریعتر این تصمیمات و همکاری ها را می بینیم.”

یورونیوز:” با کشورهایی که کار می کنید آیا آنها با شما همکاری می کنند و یا اینکه برای شما مانع تراشی می کنند؟”

میشل کونکس:“عدم همکاری بر مبنای سوء نیت و یا تصمیم بر عدم همکاری با ما بسیار استثنایی است.”

یورونیوز:“شما هم همین نظر را دارید؟”

کبوس دوسواردت:” بله فکر می کنم حق با میشل است به غیر از اینکه ما توجه خود را به این معطوف کنیم که دادگستری چگونه با این جرایم مقابله می کند باید همچنین در زمینه سیاست گذاری برای مبارزه با مشکلات اساسی توجه کنیم.”

باوجود تلاش های اتحادیه اروپا در مبارزه علیه فساد بعضی وقتها کسانی هستند که به عنوان نمونه از آنها یاد می شود اما آنها فاسدتر از بقیه هستند.

ژاک شیراک، رییس جمهوری سابق فرانسه در سال 2011 به اتهام اختلاس، خیانت در امانت و کسب مال و دارایی نامشروع محکوم شد.

آدریان ناستاسه، نخست وزیر سابق رومانی در ماه ژوئن به فساد مالی و اختلاس یک ونیم میلیون یورو به دو سال حبس محکوم شد.

سیلویو برلوسکونی، نخست وزیر سابق ایتالیا به اتهام فساد چندین مرتبه تحت تعقیب قضایی قرار گرفت اما هیچگاه محکوم نشد.

ایوو سانادر، نخست وزیر سابق کرواسی برای پنجمین مرتبه به فساد مالی متهم شد.
اتحادیه اروپا نیز از این رسوایی ها در امان نیست: سه نماینده پارلمان اروپا به فساد مالی متهم شدند. آنها متهم به گرفتن رشوه در ازای تصویب و تغییر قوانین در اتحادیه اروپا هستند.

در پایان مذهب، ورزش و خانواده های سلطنتی را از یاد نبریم. رسوایی فساد مالی در واتیکان، اتهام اختلاس بر علیه یکی از اعضای خانواده سلطنتی اسپانیا و موضوع رشوه گیری های کلان در فدراسیون جهانی فوتبال.

یورونیوز:“این یک لیست کامل و جامع نیست. در جامعه سیاسی اروپا و بین سیاستمداران اروپایی وضعیت فساد چگونه است؟”

کبوس دوسواردت:“من نمی خواهم بگوییم که سیاستمداران تصمیم می گیرند که فاسد باشند اما سیستمی که آنها در آن قرار دارند کمکی به شفاف سازی امور نمی کند. مهمترین مشکل در اروپا رابطه بین پول و سیاست است که مقررات کمتری در این زمینه وجود دارد و آن در حوزه عمومی قرار ندارد و کمتر علنی است.”

یورونیوز:“برای کشاندن بحث به سازمان همکاری های قضایی اتحادیه اروپا “ موسوم به یوروجاست” ما می بینیم که این سازمان مشکل مشروعیت دارد مخصوصا پس از یک رسوایی فساد مالی که مسئول سابق این سازمان مجبور به استعفا شد این موضوعات چگونه بر روی مشروعیت سازمان تاثیر می گذارد؟”

میشل کونکس:“این یک پرونده داخلی و ملی بود و رییس سابق سازمان تصمیم گرفت که نهاد را به منظور پاک نگه داشتن آن از هر لکه ای ترک کند.”

یورونیوز:“کارایی سازمان همکاری قضایی اتحادیه اروپا تا اندازه است؟”

میشل کونکس:“پس از هر جلسه ما آنرا ارزیابی می کنیم و با لحاظ قرار دادن تمام فعالیتهای مجرمانه در کشورهای مختلف در مورد آن یک بررسی اجمالی داریم و با داشتن این دید اجمالی و تبادل نظرات به صورت باز می توانیم برای مبارزه با فساد به استراتژی مشترکی دست پیدا کنیم. چیزی که نمی خواهیم ارسال تقاضا به یک کشور و دریافت پاسخ شش ماه پس از آن است.
نهاد همکاری قضایی اتحادیه اروپا به یاری مرکز عملیاتی و همکاری آن برای عملیات های سریع و حاضر در صحنه تعلیم دیده است.”

یورونیوز:“در سال 1999 کمیسیون به ریاست جک سانتر فعالیت می کرد وی پس از یک رسوایی فساد مالی استعفا کرد از آن زمان تحولات زیادی رخ داده است آیا اروپا سرمشقی برای کشورهاست؟”

کبوس دوسواردت:“در مجموع خبرهای خوبی در زمینه مبارزه علیه فساد در سراسر اروپا داریم. دیدیم که فشار مثبتی بر روی کشورهایی که در حال پیوستن به اتحادیه اروپا بودند قرار داده شد. همچنین فشار بر روی کشورهای رومانی و بلغارستان نیز اثرات خوبی در پی داشت. ممکن است که نیاز به تداوم فشار بیشتر داشته باشیم. واین مربوط به حمایت از کارآگاهان و بازرسان است اعتقاد دارم که عملکرد اروپا بسیار ضعیف است و از کمیسیون اعمال فشار بیشتر تقاضا می شود. اما می توان امروز گفت بدون اتحادیه اروپا و نهادهای سیاسی آن، مبارزه علیه فساد بسیار دشوارتر بود. بنابراین این یک مورد مثبت است.”

یورونیوز:“از هر دوی شما به خاطر حضورتان در برنامه خط مقدم تشکر می کنم و به شما یادآوری می کنم که در تحقیقات سازمان شفافیت بین‌الملل هیچ کشور اروپایی وجود ندارد که در آن 100 درصد فساد مالی وجود نداشته یاشد. تحقیقات جدید نشان داده که 74 درصد مردم اروپا اعتقاد دارند که فساد مالی یکی از مسائل عمده در کشورشان است.”

——————————————
Twiter :
——————————————

فساد مالی در اروپا در حال گسترش است؟ اطلاعات بیشتر در برنامه خط مقدم.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دیوان دادگستری اروپا: نمایندگان پارلمان ملزم به شفافیت مالی بیشتر نیستند

ماجرای بازداشت اعضای شورای شهر بابل؛ «دام رسوایی جنسی با انگیزه سیاسی»

پیامدهای زیست محیطی و بهداشتیِ دفن غیرقانونی زباله های خطرناک