Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

آیا امکان دخالت نظامی اروپا در سوریه وجود دارد؟

آیا امکان دخالت نظامی اروپا در سوریه وجود دارد؟
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

پرسش مطرح شده از طرف ماریان از شهر لیون فرانسه:
“من فرانسوی هستم و در سوریه متولد شده ام. در مورد سرنوشت کشورم سوریه نگران هستم. آیا می توانیم به دخالت سیاسی یا نظامی اتحادیه اروپا در سوریه امیدوار باشیم؟”

پائولو ماگری، مدیر موسسه بین المللی مطالعات سیاسی (ISPI) از ایتالیا به این پرسش پاسخ می دهد:

“احتمال اینکه اروپا به تنهایی در سوریه دست به یک دخالت نظامی بزند، بسیار پایین است، به خاطر دلایل نظامی و استراتژیک و همینطور دلایل سیاسی و اقتصادی.

به دلیل استراتژیک و نظامی، به این خاطر که همانطور که در لیبی هم دیدیم، نیروی نظامی اروپا به تنهایی قادر به چنین عملیاتی نیست. بدون تکنولوژی ایالات متحده آمریکا، حتی در حالتی نسبتاً ساده مانند لیبی، این کار امکان نداشت، پس در مورد سوریه حتی دشوارتر خواهد بود.

و به دلیل سیاسی و اقتصادی، چرا که اروپا اکنون روی بحران اقتصادی خود متمرکز است. و همانطور که در انتخابات روزهای اخیر دیده شد، برای یک سیاستمدار اروپایی، توجیه یک عملیات نظامی مشکل و پر هزینه، بسیار دشوار خواهد بود. با اینکه این بحران سوریه بسیار جدی است ولی از دغدغه های روزانۀ اروپایی ها دور است.

آنچه بیشتر احتمال می رود، این است که اروپا به سیاست تحریم ادامه دهد. تحریم های اقتصادی، برای سوریه سنگین بوده و هستند چرا که اروپا مهمترین شریک اقتصادی سوریه است. اتحادیه اروپا 95 درصد از نفت سوریه را خریداری می کند.

اما در صورتی که طرح کوفی عنان کاملاً شکست بخورد و اگر به همین دلیل روسیه و چین تصمیم بگیرند از وِتوی خود استفاده نکنند، در آن صورت امکان فراهم کردن شرایطی برای یک مداخلۀ نظامی وجود خواهد داشت. یک عملایت نظامی برای ایجاد صلح و زیر چتر سازمان ملل متحد.

در چنین شرایطی، البته هنوز به این مرحله نرسیده ایم، امکان آن وجود دارد که برخی از کشورهای اروپایی، سهم جداگانه ای در این نیروها داشته باشند.”

شما هم می توانید پرسش های مورد نظر خود را از طریق سایت یورونیوز با ما در میان بگذارید. لطفاً روی لینک زیر کلیک کنید:

با تشکر از ISCPA و ISPI برای مشارکت در این برنامه.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تأمین امنیت مسافران پس از سانحه هوایی جرمن وینگز

قوانین مربوط به کارمندان مأمور در اتحادیه اروپا

انواع دروس آنلاین و تفاوتهای آنها