افزایش خوش‌بینی‌ بازار به احیای برجام؛ نرخ دلار به پایین‌ترین حد در ۳ ماه گذشته رسید

 مغازه صرافی در تهران
مغازه صرافی در تهران Copyright AFP
Copyright AFP
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

نرخ آزاد دلار آمریکا از یک هفته پیش سیر نزولی مستمری را آغاز کرده است.

آگهی

هر دلار آمریکا در جریان معاملات روز دوشنبه بازار آزاد تهران با کاهش قیمت ۴۰۰ تومانی نسبت به روز یکشنبه به نرخ ثبت شده در جریان داد و ستدهای ۱۲ مه (۲۲ اردیبهشت) فروش رفت.

حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه ایران روز دوشنبه اعلام کرد که آخرین جمع‌بندی‌ها درباره متن پیشنهادی احیای برجام امشب (۱۵ اوت/۲۴ مرداد) به اتحادیه اروپا ارائه می‌شود. آقای امیرعبداللهیان در عین حال تصریح کرد که اگر طرف آمریکایی انعطاف از خود نشان دهد، ایران آمادگی دارد تا وارد مرحله اعلام توافق شود.

همزمان با انتشار این خبر، قیمت هر دلار در داد و ستدهای ظهر روز دوشنبه بازار آزاد تهران به ۳۰ هزار تومان رسید، نرخی که پایین‌ترین حد در سه ماه گذشته به شمار می‌رود. البته این نرخ تا پایان معاملات روز دوشنبه حدود ۱۰۰ تومان افزایش یافت. هر یورو نیز روز دوشنبه ۳۰ هزار و ۷۰۰ تومان فروش رفت.

نرخ آزاد دلار آمریکا از یک هفته پیش سیر نزولی مستمری را آغاز کرده که بر اساس آن بهای دلار هزار و ۵۰۰ تومان کاهش یافته است. در آستانه برگزاری دور اخیر مذاکره هسته‌ای ایران با قدرت‌های جهانی در وین نیز که با میانجیگری اتحادیه اروپا و حضور غیرمستقیم ایالات متحده برگزار شد، قیمت آزاد دلار طی ۵ روز متوالی از ۳۲ هزار تومان تا ۳۱ هزار و ۴۰۰ تومان کاهش یافته بود ولی با سکوت ایران در قبال طرح پیشنهادی اتحادیه اروپا برای احیای برجام و لغو تحریم‌های اقتصادی آمریکا تا ۳۱ هزار و ۵۵۰ تومان افزایش یافت. 

هر چند تحلیلگران خوش‌بین معتقدند که افزایش فروش ارز بر اساس پیش‌بینی حصول توافق هسته‌ای میان ایالات متحده و ایران دلیل اصلی کاهش قیمت‌ها در بازار آزاد ارز است ولی بدبین‌ها با استناد به مشروط کردن توافق از سوی وزیر خارجه ایران به اعلام کتبی و ارائه تضمین آمریکا در مورد سه موضوع مورد اختلاف و ذکر این جمله که «اگر آمریکا انعطاف نشان ندهد باید بیشتر گفت‌وگو کنیم»، معتقدند که کاهش نرخ ارز در بازار آزاد بیشتر ناشی از افزایش موقتی عرضه از سوی بانک مرکزی ایران با هدف مدیریت شوک شکست دور اخیر مذاکرات است.

البته بانک مرکزی ایران بر خلاف روند قیمت‌ها در بازار آزاد، نرخ رسمی عرضه دلار آمریکا را طی سه هفته گذشته بیش از ۳۰۰ تومان افزایش داده و به بالای ۲۸ هزار تومان رسانده است. 

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید 

قیمت دلار در دوره توقف مذاکرات احیای برجام و طی داد و ستدهای بیست و دوم خرداد گذشته نیز با عبور از مرز ۳۳ هزار تومان رکورد جدیدی را ثبت کرد. این نرخ پس از آن ثبت شده که شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز ۱۸ خرداد (۸ ژوئن) در انتقاد از عدم شفافیت برنامه هسته‌ای ایران قطعنامه‌ای را تصویب کرد. ولی نرخ دلار هنگام برگزاری مذاکرات هسته‌ای در ماه مارس گذشته تا ۲۵ هزار و ۵۰۰ تومان پایین آمده بود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

رایزنی‌های دیپلماتیک نخست‌ وزیر اسرائیل برای اعلام شکست مذاکرات هسته‌ای ایران

ادامه رکوردشکنی دلار آمریکا در ایران؛ فاصله نرخ آزاد و رسمی از ۶ هزار تومان گذشت

افت فروش خودروهای برقی فولکس واگن؛ چرا اروپایی‌ها دوباره به خودروهای بنزینی روی آوردند؟