Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

ایران: آخرین جمع‌بندی‌ها درباره متن پیشنهادی احیای برجام تا امشب به جوزپ بورل ارائه می‌شود

تهران، پایتخت ایران
تهران، پایتخت ایران Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران گفت که تا ۱۲ امشب، آخرین جمع‌بندی‌ها به‌صورت مکتوب به هماهنگ‌کننده اتحادیه اروپا ارائه می‌شود.

آگهی

حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران گفت که تا ۱۲ امشب، آخرین جمع‌بندی‌ها به‌صورت مکتوب به هماهنگ‌کننده اتحادیه اروپا ارائه می‌شود.

وی با این حال گفت که « اگر واکنش آمریکا با واقع‌بینی و انعطاف باشد توافق رخ می‌دهد و اگر آمریکا انعطاف نشان ندهد باید بیشتر گفت‌وگو کنیم.»

وی تاکید کرد که «درباره سه موضوع با آمریکا در حال تبادل پیام هستیم و آخرین نظرات خود را اعلام می‌کنیم. به آمریکا گفتیم اگر نظرات ما روی این سه موضوع که نظرات منطقی است رعایت شود، آمادگی داریم وارد مرحله اعلام توافق شویم و نشست جمع بندی را برگزار کنیم.»

وی باز هم توپ را به زمین آمریکایی‌ها انداخت و گفت: «طرف آمریکایی در مذاکرات اخیر وین در حد نسبی در دو موضوع انعطاف شفاهی خود را بیان کرده و باید کتبی باشد و در موضوع سوم و تضمین‌ها باید انعطاف آمریکا را داشته باشیم.»

امیرعبداللهیان افزود: «اگر آمریکا انعطاف را نشان دهد، در روزهای آینده به نقطه توافق می‌رسیم. آن‌ها از «پلان بی» صحبت می‌کنند ولی ما هم پلان بی خود را داریم. این موضوع باید از طریق مذاکرات به نتیجه برسد.»

همزمان ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران گفت‌وگوهای اخیر در وین را «سنگین و حساس» توصیف کرد و گفت: «پیشرفت‌ها نسبی و قابل توجه بود و حرکت به سمت جلو است.»

وی روز دوشنبه ۱۵ اوت (۲۴ مرداد) در نشست هفتگی خود با خبرنگاران افزود: « در بعضی از زمینه‌ها که مورد مطالبه ما بود پیشرفت‌های نسبی در وین حاصل و بخشی از انتظارات ما تأمین شد و تیم مذاکره‌کننده ما انتظارات و توقعات ایران را جدی و قاطع منتقل کرد.»

وی با این حال گفت که با وجود «پیشرفت‌های نسبی» اما «این پیشرفت‌ها به صورت کامل تامین‌کننده مطالبات قانونی ایران نبود و انتظارات دیگری از طرف مقابل داشتیم که معتقد بودیم باید تأمین شود.»

وی با اشاره به ادامه گفت‌وگوهای تکمیلی در پایتخت‌ها گفت که «نظرات تکمیلی به طرح نهایی و جدید بورل ارائه می‌شود. مشوررت‌های جدی در عالی‌ترین سطوح در تهران انجام شد و در حال انجام است.»

ما در مرحله پیشرفت قرار داریم اما این‌که بگوییم به توافق نزدیک هستیم و این دور از گفت‌‌وگوها می تواند به توافق منتهی شود، معطوف به انتظارات بر حق ایران از طرف مقابل و مشخصا طرف آمریکایی است
ناصر کنعانی
سخنگوی وزارت خارجه ایران

سخنگوی وزارت خارجه ایران تاکید کرد: «ما در مرحله پیشرفت قرار داریم اما این‌که بگوییم به توافق نزدیک هستیم و این دور از گفت‌‌وگوها می تواند به توافق منتهی شود، معطوف به انتظارات بر حق ایران از طرف مقابل و مشخصا طرف آمریکایی است.»

وی افزود: «معتقدیم حتما زمینه برای توافق وجود دارد مشروط به اینکه خطوط قرمز ایران رعایت و منافع اصلی کشور ناشی از برجام تضمین شود. در صورتی چنین اتفاقی رخ دهد حتما زمینه برای امضای توافق در آینده بسیار نزدیک وجود دارد.»

با گذشت یک هفته از زمان پایان مذاکرات وین، همچنان چشم‌انداز پیش روی روند احیای برجام با تردید و ابهام همراه است. رسانه‌های دولتی و حکومتی در ایران در خصوص مواضع تهران در این رابطه رویکردهای متفاوتی در پیش گرفته‌اند. با این حال به نظر می‌رسد که با مجموعه گزارش‌های منتشر شده، همچنان موضوع مسائل پادمانی و پیشینه برنامه هسته‌ای ایران، اصلی‌ترین و احتمالا آخرین محور اختلاف طرفین بر سر رسیدن به توافق احیای برجام است. تهران انتظار دارد همراه با پذیرش متن پیشنهادی اتحادیه اروپا برای احیای برجام تکلیف پرونده تحقیقات و پرسش‌های آژانس نیز بسته شود تا ایران از روند اجرایی شدن برجام اطمینان حاصل کند.

طرف‌های اروپایی می‌گویند منتظر پاسخ تهران هستند و به بیان جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا متن توافق نهایی شده و دیگر جایی برای توافق بیشتر وجود ندارد. این در حالیست که مقام‌های ایران در روزهای اخیر از لزوم گفتگوهای بیشتر برای قرار دادن مواضع تهران در متن توافق خبر داده‌اند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

رایزنی‌های دیپلماتیک نخست‌ وزیر اسرائیل برای اعلام شکست مذاکرات هسته‌ای ایران

کشمکش‌های پادمانی در وین برای احیای برجام؛ باقری و مورا دیدار کردند

حسن روحانی: محتوای نامه شورای نگهبان ثابت می‌کند که حتی رئیس‌جمهور هم در ایران حق آزادی‌بیان ندارد