Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

کرواسی با تایید کمیسیون اتحادیه اروپا واحد پول خود را به یورو تغییر می‌دهد

ورود یورو به بازارهای اروپا/آرشیو ۲۰۰۱
ورود یورو به بازارهای اروپا/آرشیو ۲۰۰۱ Copyright Michael Sohn/2001 AP
Copyright Michael Sohn/2001 AP
نگارش از Alice Tideyیورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

چراغ سبز کمیسیون اروپا به کرواسی، پس از بررسی آخرین گزارش‌های این کشور در پاسخ به درخواست‌های سخت‌گیرانه بروکسل برای اصلاحات اقتصادی و بانکی داده شد.

آگهی

کمیسیون اتحادیه اروپا روز چهارشنبه موافقت خود را با پیوستن کرواسی به منطقه یورو و تبدیل پول این کشور به واحد پولی اروپا اعلام کرد. 

به این ترتیب و در صورت تائید نهایی شورای اتحادیه اروپا، این کشور کوچک شرق اروپا از آغاز سال ۲۰۲۳، کونا، واحد پول ملی خود را به یورو تغییر خواهد داد. قرار است رهبران ۲۷ کشور اتحادیه اروپا پایان ماه ژوئن در این باره تصمیم‌گیری کنند. در صورت رای موافق شورا، کرواسی بیستمین کشور حوزه یورو خواهد شد. 

هر کونای کرواسی در حال حاضر ارزشی برابر ۱۳ سانت یک یورو دارد. 

چراغ سبز کمیسیون اروپا به کرواسی، پس از بررسی آخرین گزارش‌های این کشور در پاسخ به درخواست‌های سخت‌گیرانه بروکسل برای اصلاحات اقتصادی و بانکی داده شد.

از میان هفت کشور اتحادیه اروپا که خواهان پیوستن به حوزه یورو هستند، کرواسی تنها عضوی است که تمام مطالبات پولی و بانکی کمیسیون اروپا را عملی کرده است. تطبیق مقررات داخلی با معیارهای یورو، ذخیره کافی پشتوانه مالی در بانک مرکزی مستقل، ثبات قیمت‌ها، پایداری مالیاتی و ثبات ارزش پول ملی ازجمله مطالبات اصلی کمیسیون برای پذیرش عضو جدید در حوزه یورو است. 

یک مقام اتحادیه اروپا به خبرنگاران گفت: «[علاوه بر پاسخ مثبت به مطالبات] اراده بسیار قوی سیاسی از سوی کرواسی» برای پیوستن به یورو وجود داشت و «چنین عزمی در میان دیگر کشورهای متقاضی دیده نمی‌شد.»

همین مقام با رد نگرانی‌ها درباره بنیه ضعیف اقتصاد کرواسی و امکان تکرار سناریوی بحران یونان گفت: «در پی بحران مالی سال ۲۰۰۸، حوزه یورو نهادهای جدید، از جمله اتحاد بانکی و سازوکار نظارتی را برای کنترل بهتر ساختارهای مالی به راه انداخت.» وی افزود: «کرواسی بسیار کوچک است، اقتصاد بازی دارد و سیستم بانکی آن در مقیاس گسترده‌ای از سوی بانک‌های کشورهای بزرگ اداره می‌شود. همین امر یک لایه ایمنی دیگر [به ثبات پولی و مالی آن] می‌افزاید.» 

آندری پلنکویچ، نخست وزیر کرواسی با انتشار پیامی در توییتر از این تصمیم اتحادیه اروپا استقبال کرد و نوشت: «کرواسی به زودی به حوزه یورو خواهد پیوست و یکی از اهداف استراتژیک ما تامین خواهد شد. یورو اقتصاد کرواسی را قوی‌تر خواهد کرد و منافع زیادی برای شهروندان و جامعه خواهد داشت.»

ارزیابی مثبت کمیسیون اتحادیه اروپا از گزارش کرواسی همچنین از سوی اورزولا فن در لاین، رئیس کمیسیون اروپا تقدیر شد. خانم فن در لاین می‌گوید پیوستن کرواسی به حوزه یورو علاوه بر این کشور، پول واحد اروپایی را هم تقویت خواهد کرد. 

یورو در اول ٰژانویه ۲۰۰۲ وارد بازار کشورهای اروپایی شد. در حال حاضر بلغارستان، جمهوری چک، مجارستان، لهستان، رومانی و سوئد هم متقاضی پیوستن به کلوب پول واحد اروپایی هستند. دانمارک همچنان بر استفاده از کرون تاکید دارد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نرخ تورم در منطقه یورو به بالاترین سطح در ۲۵ سال گذشته رسید

رکوردشکنی تورم در منطقه یورو؛ نرخ بهره در تابستان افزایش می‌یابد

نگرانی اروپا از پیروزی احتمالی دونالد ترامپ؛ داستان زیان ۱۵۰ میلیارد یورویی چیست؟