Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

نرخ تورم در منطقه یورو به بالاترین سطح در ۲۵ سال گذشته رسید

افزایش بهای انرژی و مواد غذایی در منطقه یورو
افزایش بهای انرژی و مواد غذایی در منطقه یورو Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

مرکز آمار اتحادیه اروپا، «یوروستات» روز سه‌شنبه ۳۱ مه، نرخ تورم سالانه منطقه یورو را در ماه مه ۸.۱ درصد اعلام کرد که بالاترین سطح از زمان ثبت رکورد پیشین در سال ۱۹۹۷ است.

آگهی

مرکز آمار اتحادیه اروپا، «یورواستات» روز سه‌شنبه ۳۱ مه، نرخ تورم سالانه منطقه یورو را در ماه مه ۸.۱ درصد اعلام کرد که بالاترین سطح از زمان ثبت رکورد پیشین در سال ۱۹۹۷ است.

بر اساس داده‌های آماری یورواستات، افزایش بهای انرژی و مواد غذایی که بخشی از آن متاثر از حمله نظامی روسیه به اوکراین است بر نرخ فعلی تورم منطقه یورو تأثیر گذاشته است.

جهش ۳۹.۲ درصدی بهای انرژی نشان می‌دهد که چگونه جنگ و بحران جهانی انرژی ناشی از آن می‌تواند زندگی ۳۴۳ میلیون نفری ۱۹ کشور اروپایی منطقه یورو را گران‌تر کند.

برخی از اقتصاددان‌ها پیش‌بینی می‌کنند که پس از موافقت اتحادیه اروپا با تحریم نفت روسیه، بهای انرژی و نرخ تورم در منطقه یورو برای مدت طولانی بالاتر از حد انتظار باقی بماند.

بنا به گزارش‌ها، بهای نفت خام پایه برنت پس از توافق اتحادیه اروپا برای تحریم برنامه‌ریزی‌شده نفت روسیه به بشکه‌ای ۱۲۰ دلار افزایش یافت. بهای نفت و گاز طبیعی هم پیش از این به دلیل ترس از قطع شدن صادرات نفت روسیه، افزایش یافته بود.

بر اساس گزارش یورواستات، بهای مواد غذایی در ماه مه ۷.۵ درصد، بهای کالاهایی مانند پوشاک، لوازم خانگی، خودرو، رایانه و کتاب ۴.۲ درصد و بهای خدمات ۳.۵ درصد افزایش یافته است.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

کریستین لاگارد، رئیس بانک مرکزی اروپا هفته گذشته اعلام کرد که به دلیل تورم فزاینده در منطقه یورو، این بانک احتمالا از اوایل ماه ژوئیه افزایش نرخ بهره را آغاز کند.

بنا به گزارش‌ها، نرخ تورم در سایر اقتصادهای پیشرفته مانند بریتانیا و آمریکا نیز دچار روند صعودی است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

کرواسی با تایید کمیسیون اتحادیه اروپا واحد پول خود را به یورو تغییر می‌دهد

جهش قیمت‌ها و کاهش رشد اقتصادی؛ آیا منطقه یورو دچار رکود تورمی شده است؟

منطقه یورو در دو راهی رشد و تورم؛ تزریق محرک‌های اقتصادی ادامه می‌یابد؟