Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

جهش قیمت‌ها و کاهش رشد اقتصادی؛ آیا منطقه یورو دچار رکود تورمی شده است؟

فرانسه
فرانسه Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

همزمان با صعود بی‌سابقه نرخ تورم در منطقه یورو و افت رشد اقتصادی کشورهای عضو در سه ماهه نخست ۲۰۲۲ نگرانی از سلطه رکود تورمی بر اقتصاد این منطقه افزایش یافت.

آگهی

همزمان با صعود بی‌سابقه نرخ تورم در منطقه یورو و افت رشد اقتصادی کشورهای عضو در سه ماهه نخست ۲۰۲۲ نگرانی از سلطه رکود تورمی بر اقتصاد این منطقه افزایش یافت. 

اداره آمار کمیسیون اروپا (یورواستات) اعلام کرد که متوسط نرخ تورم در منطقه یورو به رقم بی‌سابقه ۷.۵ درصد رسیده است. بر پایه گزارش یورواستات، نرخ تورم در آوریل گذشته در پنج کشور استونی، لتونی، لیتوانی، هلند و اسلواکی دو رقمی بوده که در این میان بالاترین نرخ تورم با ۱۹ درصد در استونی ثبت شده است. 

در مقابل، پایین‌ترین نرخ تورم در مالت و فرانسه به ترتیب با ۴.۹ و ۵.۴ درصد گزارش شده است.

مطابق این گزارش، قیمت انرژی در یک سال منتهی به آوریل گذشته ۳۸ درصد افزایش یافته است. این در شرایطی است که قیمت مواد غذایی و نرخ خدمات در همین مدت به ترتیب ۶.۴ و ۳.۳ درصد بالا رفته است.

تیری برتون، کمیسر اتحادیه اروپا در امور بازار داخلی اتحادیه، معتقد است که ریشه اصلی جهش نرخ تورم در منطقه یورو را باید در تبعات تهاجم نظامی روسیه به اوکراین و گسست به وجود آمده در زنجیره تامین کالاها و مواد اولیه به ویژه در چین جستجو کرد که به دلیل شیوع دوباره ویروس کرونا قطب تجاری شانگهای را تحت قرنطینه کامل قرار داده است.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

یورواستات همزمان با صعود نرخ تورم، اعلام کرد که متوسط نرخ رشد اقتصادی ۱۹ کشور عضو منطقه یورو طی سه ماه نخست سال ۲۰۲۲ در مقایشه با فصل پیشین به ۰.۲ درصد رسیده است. این در حالی است که نرخ رشد اقتصادی منطقه یورو در سه ماه پایانی سال ۲۰۲۱ نزدیک به ۰.۳ درصد اعلام شده و این نرخ در سه ماهه نخست سال ۲۰۲۱ به ۰.۵ درصد رسیده بود. 

در میان کشورهای منطقه یورو، بالاترین نرخ رشد اقتصادی در سه ماهه نخست سال جاری میلادی با ۲.۶ درصد در پرتغال ثبت شده و در مقابل، کشورهای ایتالیا و سوئد شاهد رشد منفی بوده‌ و به ترتیب با انقباض اقتصادی ۰.۲ و ۰.۴ درصدی مواجه شده‌اند. همچنین دومین قدرت اقتصادی منطقه یعنی فرانسه نیز شاهد رشد صفر درصدی و رشد اقتصادی آلمان نیز ۰.۲ درصد بوده است.

بر همین اساس، برخی کارشناسان نسبت به بروز رکود تورمی در برخی اقتصادی منطقه یورو از جمله فرانسه، ایتالیا و سوئد ابراز نگرانی کرده‌اند. با این حال، عده‌ای دیگر از کارشناسان با اشاره به این که نرخ رشد اقتصادی فرانسه، ایتالیا و سوئد در مقایسه با سه ماهه نخست سال ۲۰۲۱ به ترتیب شاهد رشد ۵.۳، ۵.۸ و ۳ بوده‌اند، نسبت به رفع افت کوتاه مدت رشد اقتصادی این کشورها امیدوارند. چنان که منطقه یورو نیز در مقایسه با فصل نخست سال گذشته میلادی رشد اقتصادی ۵ درصد را در سه ماهه نخست سال ۲۰۲۲ تجربه کرده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تشدید نگرانی از رکود در اتحادیه اروپا؛ پس از آلمان، تولید فرانسه هم نزولی شد

نرخ تورم در منطقه یورو به بالاترین سطح در ۲۵ سال گذشته رسید

بالاترین و پایین‌ترین میزان حقوق بازنشستگی در اروپا مربوط به کدام کشورهاست؟