تورم در حوزه یورو همزمان با افزایش قیمت منابع انرژی بار دیگر رکورد شکست

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
تورم در حوزه یورو همزمان با افزایش بهای گاز و سوخت
تورم در حوزه یورو همزمان با افزایش بهای گاز و سوخت   -  کپی رایت  Canva

یورواستات روز جمعه اعلام کرد که نرخ تورم سالانه در کشورهای حوزه یورو در ماه مارس به هفت و نیم درصد رسید. 

این رقم در حالی از سوی اداره آمار اتحادیه اروپا منتشر شد که تهاجم نظامی روسیه به اوکراین طی هفته‌های گذشته منجر به افزایش قیمت سوخت، گاز و دیگر منابع انرژی شده است. نرخ تورم در ۱۹ کشور حوزه یورو در ماه فوریه به ۵.۹ درصد رسیده بود. رقمی که از زمان اعلام نرخ تورم در حوزه یورو در سال ۱۹۹۷ بی‌سابقه بود. 

رکورد نرخ تورم در کشورهای حوزه یورو از ماه نوامبر سال گذشته تاکنون هر ماه شکسته شده است. از رشد قیمت منابع انرژی به عنوان دلیل اصلی افزایش نرخ تورم در کشورهای اروپایی یاد می‌شود. میزان افزایش سالانه بهای منابع انرژی (سوخت، گاز و الکتریسیته) در ماه مارس به ۴۴.۷ درصد رسید. این رقم در ماه فوریه ۳۲ درصد بود. 

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

نرخ تورم در کشورهای اروپایی نگرانی‌ها از پیامدهای اجتماعی آن را افزایش داده است زیرا بسیاری از خانواده‌های کم‌بضاعت برای تنظیم بودجه خود به ویژه در پایان هر ماه با مشکل روبرو هستند.

کریستین لاگارد، رئیس بانک مرکزی اروپا روز چهارشنبه گفته بود که جنگ در اوکراین به طور همزمان منجر به افزایش نرخ تورم و کاهش رشد اقتصادی شده است. او همچنین درباره چشم‌انداز اقتصادی ماه‌های آینده از «بلاتکلیفی قابل توجه» سخن گفت.

بسیاری از تحلیلگران بر این باور هستند که آمار جدید یورواستات بر میزان فشارها به بانک مرکزی اروپا برای واکنش به افزایش روزافزون قیمت کالاهای مصرفی خواهد افزود. بانک مرکزی آمریکا اخیرا به دنبال افزایش نرخ تورم تصمیم به افزایش نرخ بهره گرفت. بانک‌های مرکزی آن دسته از کشورهای اروپایی مانند بریتانیا، نروژ و جمهوری چک که عضو حوزه یورو نیستند نیز نرخ بهره را افزایش داده‌اند.