Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

جنگ در اروپا؛ لهستان جمع‌آوری هیزم از جنگل‌ها را مجاز اعلام کرد

عکس تزئینی است
عکس تزئینی است Copyright AP
Copyright AP
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

مقامات لهستان روز جمعه ۳ ژوئن (۱۳ خرداد) به شهروندان این کشور گفته‌اند که می‌توانند با توجه به افزایش قیمت انرژی، از هیزم جنگل‌ها برای گرم نگه داشتن خانه‌های خود استفاده کنند.

آگهی

مقامات لهستان روز جمعه ۳ ژوئن (۱۳ خرداد) به شهروندان این کشور گفته‌اند که می‌توانند با توجه به افزایش قیمت انرژی، از هیزم جنگل‌ها برای گرم نگه داشتن خانه‌های خود استفاده کنند.

دولت ورشو اعلام کرده است که اقداماتی را به منظور تسهیل جمع‌آوری هیزم برای مردم انجام خواهد داد تا از فشار ناشی از افزایش ناگهانی قبوض انرژی و کمبود زغال‌سنگ بکاهد.

ادوارد سیارکا، معاون وزیر آب و هوا و انرژی لهستان، در این باره گفت: «با در نظر گرفتن رضایت جنگلبانان، جمع‌آوری شاخه‌های درختان برای سوخت بلامانع است.»

مخالفان حزب حاکم «قانون و عدالت» می‌گویند چنین توصیه‌هایی نشان می‌دهد که این حزب تسلط خود بر اقتصاد این کشور را از دست داده است. تورم در لهستان طی هفته‌های اخیر به ۱۴ درصد رسیده و قیمت سوخت تا ۸ زلوتی (معادل ۱.۸۷ دلار) در هر لیتر بالا رفته است. متوسط دستمزد ماهانه در لهستان حدود ۷۱۱۰ زلوتی (معادل ۱۸۰۰ دلار) است.

میخال گزووسکی، سخنگوی سازمان ملی جنگل‌های لهستان، به کسانی که می‌خواهند هیزم جمع‌آوری کنند یادآور شد که ابتدا باید از واحد جنگلبانی محلی مجوز بگیرند.

وی که در گفتگو با کانال تلویزیونی محلی پل‌ست حضور یافته بود گفت: «حتی یک تماس تلفنی هم کافی است.» با این حال او افزود که مردم فقط می‌توانند چوبی که از قبل روی زمین افتاده است بردارند و نمی‌توانند درختان را قطع کنند.

دولت ماتئوش موراویسکی، نخست وزیر، تهاجم روسیه به اوکراین را در افزایش تورم مقصر می‌داند و آن را اصطلاحا «پوتینورم» ( Putinflacja)، ترکیبی از دو کلمه پوتین و تورم، می‌خواند.

منتقدان با این همه می‌گویند که جنگ تنها تا حدی در به وجود آمدن وضعیت فعلی مقصر است. آن‌ها استدلال می‌کنند که هزینه‌های خانوارها در هفت سال اخیر که حزب قانون و عدالت قدرت را در دست داشته افزایش نشان داده است.

دونالد توسک، رهبر اپوزیسیون «پلتفرم مدنی» لهستان، روز جمعه گفت: «همه ما به جمع‌آوری شاخ‌و‌برگ خواهیم پرداخت چرا که به نظر می‌رسد این جدیدترین فکر بکر حزب قانون و عدالت برای جلوگیری از فقر در لهستان است.»

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هیزم، به عنوان محصول جانبی قطع درختان در جنگل‌های دولتی، مدت‌هاست که به موسسات و افراد فروخته می‌شود. با این حال طبق قوانین جدید فروش آن به افراد در اولویت خواهند بود. آژانس جنگلداری لهستان نیز مقدار چوب موجود خود را افزایش داده است.

در نتیجه جنگ در اوکراین، واردات چوب لهستان از روسیه و بلاروس به طور کامل متوقف شده و واردات چوب از اوکراین نیز تا حدود ۷۵ درصد کاهش یافته است.

حزب قانون و عدالت گفته است که به دنبال راه‌هایی برای کم کردن بحران انرژی است و اعلام کرده که هشت کشتی حامل بیش از ۷۰۰ هزار تن زغال سنگ در راه لهستان هستند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تورم در حوزه یورو همزمان با افزایش قیمت منابع انرژی بار دیگر رکورد شکست

موج افزایش قیمت گاز و الکتریسیته در اتحادیه اروپا؛ وزرای انرژی به توافق نرسیدند

شوک پساقرنطینه به اروپا؛ صعود قیمت برق و گاز چالش جدید خانوارها و کسب و کارها