یورواستات: قیمت انرژی در اروپا ۱۷.۴ درصد افزایش یافته است

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
افزایش قیمت برق در اروپا
افزایش قیمت برق در اروپا   -  کپی رایت  AP Photo

بر اساس یک گزارش رسمی که روز جمعه ۱ اکتبر منتشر شده، هزینه‌های انرژ‌ی در اروپا شاهد رشد پیوسته‌ای بوده است و به طوری که با تورم سالیانه ۳.۴ درصدی، قیمت انرژی در قاره سبز ۱۷.۴ درصد گران‌تر شده است.

این افزایش هزینه‌ها بسیار بالاتر از هدف تعیین شده ۲ درصدی بود که بانک مرکزی اروپا از پیش برای دولت‌های اروپایی تعیین کرده بود. در نتیجه فشار بر دولت‌ها برای اتخاذ تدابیری که بتواند قیمت انرژی را کاهش دهند افزایش می‌یابد.

کریستین لاگارد، رئيس بانک مرکزی اروپا با تاکید بر اینکه این نرخ تورم، پدیده‌ای موقتی است، ابراز امیدواری کرده با کنترل و نابودی همه‌گیری ویروس کرونا شرایط به وضعیت باثبات پیشین باز گردد. خانم لاگارد در این خصوص می‌گوید: «تورم بالا موقتی است و به گسترش بیماری کووید-۱۹ مرتبط است. چرا که این بیماری زنجیره‌های تامین را بر هم زده و بازار انرژی را مختل کرده است.»

اما یورواستات می‌گوید تورم اصلی که قیمت انرژی و اقلام دیگر را افزایش داده در دو ماه اخیر از ۱.۶ به ۱.۹ درصد رسیده است. این در حالیست که وضیعت کنترل همه‌گیری کرونا نسبت به قبل بهبود یافته است.

قیمت انرژی در حال تبدیل شدن به یک نقطه عطف سیاسی در اروپا است و کشورهای مختلف طیف گسترده‌ای از برنامه‌های مختلف را برای کنترل این وضعیت در نظر گرفته‌اند. دولت‌های اروپایی می‌گویند تدابیر مختلفی را در نظر گرفته‌اند که بتوانند به مدد آنها قیمت انرژی را کاهش دهند.

در همین حال بروکسل نیز مجموعه‌ای از اقدامات کوتاه مدت مانند کاهش مالیات بر ارزش افزوده و مالیات بر انرژی را در دستور کار قرار داده تا بتواند از هزینه‌های انرژی در قاره سبز بکاهد. همچنین کشورهای اروپایی امیدوارند با توجه و برنامه‌ریزی بیشتر در زمینه منابع تجدیدپذیر انرژی به راه‌حل‌های بهتر و پایدارتری برای حل این مشکل دست یابند.

به کانال تلگرام یورونیو فارسی بپیوندید