جوان مبتکر اسپانیایی موفق به تولید الکتریسیته از خاک گیاهان شد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
پابلو ویدارته
پابلو ویدارته   -  Copyright  Nacho Larumbe

پابلو ویدارته، مبتکر اسپانیایی موفق شده است از فرایند فتوسنتز گیاهان الکتریسیته تولید کند.

او در سن ۱۹ سالگی شرکتی نوپا به نام بیو (Bioo) پایه‌گذاری کرد که اکنون به کمک مهندسان نانوتکنولوژی و زیست‌شناسان به تولید باتری‌های زیستی می‌پردازد؛ محصولی که با تولید انرژی از طبیعت یکی از منابع انرژی‌های تجدیدپذیر محسوب می‌شود.

پابلو ویداترته که اکنون ۲۵ سال دارد درباره ساخت باتری‌های زیستی می‌گوید: «ما دریافتیم که در واقع گیاهان را نابود می‌کنیم و سپس صفحات خورشیدی می‌سازیم و تنها به راه‌حل‌هایی روی می‌آوریم که اوضاع را بدتر نکند، اما گام بعدی این است که بتوانیم کل معادله را برعکس کنیم و گیاهی را که از دست می‌دهیم دوباره زنده کنیم.»

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

باتری‌هایی که شرکت بیو طراحی کرده است از انرژی ناشی از تجزیه مواد آلی خاک، الکتریسیته تولید می‌کند. این باتری‌ها مانند باتری‌های سنتی، آنود و کاتود دارند اما در آنها به جای استفاده از موادی مانند لیتیم از مواد آلی استفاده می‌شود.

هنگام تجزیه مواد آلی الکترون‌هایی آزاد می‌شود که باتری‌های شرکت بیو آنها را از آنود به کاتود منتقل می‌کند و به این ترتیب جریان الکتریسیته شکل می‌گیرد.

Nacho Larumbe
باتری‌های شرکت نوپای بیوNacho Larumbe

این باتری‌ها مستطیل شکل هستند و در خاک کار گذاشته می‌شوند. از این باتری‌ها می‌توان برای تولید ۲۰۰ وات ساعت انرژی به ازای هر مترمربع از خاک طی یک سال استفاده کرد.

اقبال به این باتری‌ها رو به افزایش است و انتظار می‌رود که منجر به انقلابی در صنعت کشاورزی شوند. از این باتری‌ها می‌توان در عین حال در مراکز خرید، دفاتر و بیمارستان‌ها نیز استفاده کرد تا الکتریسیته مورد نیاز برای روشنایی تامین شود.

پابلو ویدارته بر این باور است که الکتریسیته به دست آمده از تجزیه مواد آلی خاک می‌تواند در بازار انرژی جهان پیشتاز شود.