Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

آگهی

خشونت پلیس اسرائیل علیه تشییع‌کنندگان پیکر خبرنگارالجزیره؛ شورای امنیت محکوم کرد آمریکا ابراز تاسف

خشونت پلیس اسرائیل در مراسم تشییع پیکر خبرنگار شبکه الجزیره
خشونت پلیس اسرائیل در مراسم تشییع پیکر خبرنگار شبکه الجزیره Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

شورای امنیت سازمان ملل قتل شیرین ابوعاقله را «به شدت محکوم کرد» و خواستار «تحقیقات فوری، کامل، شفاف و بی طرفانه» در خصوص این پرونده شد.

آگهی

حمله نظامیان اسرائیلی به تشییع‌کنندگان پیکر شیرین ابوعاقله، خبرنگار شبکه الجزیره در بیت‌المقدس واکنش‌های گسترده‌ای را از سوی رسانه‌ها، جامعه جهانی و نهاد‌های بین‌المللی به همراه داشته است.

جامعه جهانی مداخله خشونت‌آمیز روز جمعه پلیس اسرائیل و حمله به شرکت‌کنندگان در مراسم تشییع جنازه این خبرنگار الجزیره را که هنگام انجام ماموریت هدف شلیک گلوله قرار گرفت به شدت محکوم کردند.

هزاران فلسطینی روز جمعه سیزدهم ماه مه در مراسم تشییع و به خاک سپاری پیکر شیرین ابوعاقله، از جمله روزنامه‌نگاران و خبرنگاران سرشناس در رسانه‌های عرب زبان خاورمیانه، به شکل بی‌سابقه‌ای با باتوم مورد ضرب و شتم ماموران پلیس اسرائیل قرار گرفتند.

برخورد خشونت‌آمیز پلیس اسرائیل با تشییع کنندگان پیکر این خبرنگار شبکه الجزیره که پیش‌تر حین پوشش خبری درگیری مسلحانه میان نظامیان اسرائیلی و فلسطینیان در ارودگاه جنین واقع در کرانه باختری رود اردن به ضرب گلوله کشته بود همچنین در رسانه‌های ‌بین‌المللی و شبکه‌های اجتماعی بازتاب گسترده‌ای پیدا کرد.

محکومیت شبانه شورای امنیت

شورای امنیت سازمان ملل از جمله نهاد‌های بین‌المللی بود که پیش از دیگر نهاد‌ها، شخصیت‌ها و کشورهای جهان قتل شیرین ابوعاقله را «به شدت محکوم کرد» و خواستار «تحقیقات فوری، کامل، شفاف و بی طرفانه» در خصوص این پرونده شد.

نمایندگان کشورهای عضو شورای امنیت سازمان ملل متحد نیمه شب جمعه در نشستی به اتفاق آرا این برخورد خشونت‌آمز را با سوگواران و تشییع کنندگان پیکر یک خبرنگار محکوم کردند.

این موضع یکپارچه علیه اسرائیل که در موارد بسیار معدود و نادری از شورای امنیت دیده شده طی نشست جمعه شب به ابتکار ایالات متحده با درخواست برای «تحقیق فوری، کامل، شفاف و بی طرفانه» در خصوص این حادثه همراه شد.

بر اساس متنی که به دست خبرگزاری فرانسه رسیده شورای امنیت همچنین بر ضرورت دریافت تضمین برای پاسخگویی و مسسولیت‌پذیری عامل یا عاملان این حادثه تاکید کرده است.

اتحادیه اروپا استفاده از زور علیه سوگواران را محکوم کرد

جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در واکنش به این ماجرا «استفاده نامتناسب اززور و رفتار غیرمحترمانه پلیس اسرائیل علیه شرکت کنندگان و سوگواران مراسم تشییع جنازه» را محکوم کرد.

دیمیتر تزانتچف، سفیر اتحادیه اروپا در اسرائیل نیز در پیامی توییتری اینگونه واکنش نشان داد: «از صحنه‌های مشاهده شده امروز در حاشیه مراسم تشییع جنازه و استفاده نامتناسب و بی‌احترامی در مراسم تشییع جنازه بهت زده‌ام.»

ابراز تاسف آمریکا

از سوی دیگر واشنگتن نیز به این ماجرا واکنش نشان داد و نسبت به مداخله نظامیان اسرائیل برای متوقف کردن یک راه‌ پیمایی مسالمت‌آمیز ابراز تاسف کرد.

کاخ سفید در اطلاعیه‌ای اعلام کرد که مقامات دولت از دیدن حوادث مربوز به تشییع جنازه خبرنگار روزنامه الجزیره در بیت‌المقدس «به کلی آشفته» شده‌اند.

جن ساکی، سخنگوی کاخ سفید در این خصوص گفت: «همه ما این تصاویر را دیده‌ایم که عمیقاً ناراحت‌کننده هستند. وی افزود: «ما از مداخله و برخورد با آنچه که باید یک راهپیمایی مسالمت‌آمیز می‌بود، ابراز تأسف می‌کنیم.»

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا نیز در بیانیه ای مطبوعاتی تصریح کرد: «از دیدن تصاویر برخورد پلیس اسرائیل با شرکت کنندگان در مراسم تشییع جنازه آن روزنامه نگار به شدت منقلب شدیم.»

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد نیز گفته است که از رفتار «برخی ماموران پلیس اسرائیلی» «عمیقاً ناراحت» است . به گفته سخنگیو دبیر کل سازمان ملل متحد او همچنین نسبت به «درگیری بین نیروهای امنیتی اسرائیل و فلسطینی‌ها در بیمارستان سنت جوزف» نیز ابراز ناراحتی کرده است.

پلیس اسرائیل: در باره این ماجرا تحقیق می‌کنیم

در پی انعکاس واکنش‌های گسترده از سوی جامعه و نهاد‌های بین‌المللی به برخورد خشونت‌بار علیه تشییع‌کنندگان پیکر خبرنگار روزنامه الجزیره، پلیس اسرائیل روز شنبه در بیانیه‌ای اعلام کرد که به زودی تحقیقات خود را در باره این حادثه آغاز می‌کند.

در این بیانیه آمده است: «کمیسر پلیس با هماهنگی وزیر امنیت عمومی دستور تحقیق در مورد این حادثه را داده است. یافته های این تحقیقات در روزهای آینده به کمیسر ارائه خواهد شد.»

پلیس با این حال در بیانیه خود تصریح کرده است که «افسرانش در معرض خشونت اغتشاشگران قرار گرفته بودند و همین امر باعث استفاده آنها از زور شده است.».

آگهی

در انتهای این بیانیه تاکید شده است که پلیس اسرائیل «از افسران خود حمایت می کند (...) اما مایل است که از این حادثه درس بگیرد.»

قطر و تشکیلات فلسطینی ارتش اسرائیل را به قتل ابوعاقله متهم کردند

بر اساس ویدئویی که پلیس اسرائیل منتشر کرده، یک مامور پلیس با صدای بلند به جمعیت می‌گوید: «اگر این آهنگ‌های ملی‌گرایانه را متوقف نکنید، با استفاده از زور شما را متفرق می‌کنیم و از برگزاری مراسم تشییع جلوگیری می‌کنیم».

به گفته جمعیت هلال احمر فلسطین، ۳۳ نفر در جریان تشییع جنازه شیرین ابوعاقله مجروح شدند. پلیس اسرائیل نیز از دستگیری شش نفر خبر داده است.

به گزارش رسانه‌‌های بین‌المللی شیرین ابوعاقله که از ناحیه سر هدف گلوله قرار گرفته است هنگام ماموریت خبری جلیقه ضد گلوله با علامت «پرس» به تن داشت.

اسرائیل ابتدا مدعی شد که شیرین ابوعاقله «احتمالا» بر اثر اصابت گلوله فلسطینیان کشته شده اما سپس این امر را منتقی ندانست که وی با گلوله سربازان جان باخته است.

آگهی

تشکیلات خودگردان فلسطینی، شبکه خبری الجزیره و دولت قطر ارتش اسرائیل را به عنوان عامل اصلی جان باختن شیرین ابوعاقله به قتل او متهم کرده‌اند.

توییتر یورونیوز فارسی را دنبال کنید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ویدئوی جنجالی نشانه گرفتن معترضان فرانسوی از سوی پلیس با سلاح گرم؛ ماجرا چه بود؟

حمله با چاقو در اسرائیل دست‌کم ۳ کشته برجای گذاشت

خامنه‌ای: ۷۰ درصد فلسطینی‌ها رهبران خود را به حمله به اسرائیل ترغیب می‌کنند