آگهی

خبرنگار معروف شبکه الجزیره در زمان گزارش ناآرامی در کرانه باختری به ضرب گلوله کشته شد

شیرین ابوعاقله، خبرنگار فلسطینی-آمریکایی الجزیره کشته شد
شیرین ابوعاقله، خبرنگار فلسطینی-آمریکایی الجزیره کشته شد Copyright AP Photo/Majdi Mohammed
نگارش از مریم عباسی‌زاده
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

شیرین ابوعاقله مشغول پوشش درگیری بین نظامیان اسرائیلی و فلسطینی‌ها در اردوگاه جنین در کرانه باختری بود. خانم ابوعاقله حدودا ۵۰ ساله و ملیت آمریکایی-فلسطینی داشت.

یکی از گزارشگران مشهور شبکه خبری الجزیره صبح چهارشنبه ۱۱ مه در کرانه باختری رود اردن توسط نظامیان اسرائیلی مورد هدف قرار گرفت و جان باخت. شیرین ابوعاقله در حال پوشش درگیری بین نظامیان اسرائیلی و فلسطینی‌ها در مناطق اشغالی کرانه باختری بود.

آگهی

وزارت بهداشت فلسطین و شبکه الجزیره کشته شدن این خبرنگار را تایید کرده‌اند. یکی از گزارشگران خبرگزاری فرانسه پیکر این خبرنگار زن را در حالیکه جلیقه ضد گلوله مخصوص خبرنگاران که روی آن کلمه رسانه (presse) درج شده را دیده است.

خبرنگار کشته شده شبکه الجزیره یک مسیحی فلسطینی-آمریکایی و حدودا ۵۰ سال بوده و قبل از پیوستن به الجزیره قطر برای رسانه‌های همچون «صدای فلسطین: یا «رادیو مونته‌کارلو» فعالیت می‌کرده است.

شبکه الجزیره با محکوم کردن این «جنایت فجیع» که با هدف ممانعت از فعالیت رسانه‌ها صورت گرفته از جامعه بین‌الملل خواسته تا نیروهای اسرائیل بابت هدف قراردادن عامدانه و کشتن شیرین مسئول و پاسخگو باشند.

در حالیکه کشته شدن این خبرنگار واکنش‌های بین‌المللی متعددی را در پی داشته ارتش اسرائیل با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرده که طی ساعات گذشته و با هدف تعقیب مظنونان فعالیت‌‌های تروریستی در مناطقی از کرانه باختری و از جمله اردوگاه جنین عملیات نظامی انجام داده است. اسرائیل می گوید در جریان این عملیات چندین مرد مسلح فلسطینی به روی نیروهای اسرائیلی آتش گشوده آند و اقدام به تیراندازی نیروهای اسرائیلی اجتناب ناپذیر بوده است.

در جریان تیراندازی نیروهای اسرائیلی به خبرنگاران دست کم یک خبرنگار دیگر فلسطینی ها مجروح شده است.

یک مقام نظامی اسرائیل به خبرگزاری فرانسه گفته که ما خبرنگاران را هدف قرار نمی‌دهیم و تحقیقات خود را در باره کشته شدن این گزارشگر آغاز کرده‌ایم. این مقام اسرائیلی همچنین احتمال کشته شدن خانم ابوعاقله از سوی مردان مسلح فلسطینی را مردود ندانسته است.

یائیر لاپید، وزیر خارجه اسرائیل در واکنش به این حادثه گفته در مورد مرگ غم‌انگیز این خبرنگار آمادگی داریم با فلسطینی‌ها یک تحقیق آسیب‌شناسی مشترک انجام دهیم. 

همزمان سفیر‌آمریکا در اسرائیل هم با انتشار یک پست توئیتری ضمن ابراز تاسف از شنیدن خبر کشته شدن این خبرنگار آمریکایی-فلسطینی خواستار تحقیقات لازم در مورد مرگ او و همچنین مجروح شدن دست‌کم یک خبرنگار دیگر در جنین شده است.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید 

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

فرمانده گردان‌های الاقصی در پی حمله ارتش اسرائیل به نابلس کشته شد

چرا جنین دوباره صحنه خشونت شد؟

روز یادبود هولوکاست؛ آژیرهای خطر در اسرائیل طنین انداخت