Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

ویدئوی جنجالی نشانه گرفتن معترضان فرانسوی از سوی پلیس با سلاح گرم؛ ماجرا چه بود؟

آسیب به خودروی پلیس در تظاهرات روز گذشته پاریس
آسیب به خودروی پلیس در تظاهرات روز گذشته پاریس Copyright AFP
Copyright AFP
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

در حالی که بیش از ۹ هزار نفر روز گذشته در پاریس علیه خشونت پلیس تظاهرات کردند، تصویر و ویدئویی در حاشیه این تظاهرات جنجالی شد. طبق این تصویر یک نیروی پلیس در کنار خودرویش اسلحه خود را به سمت معترضان نشانه رفته بود.

آگهی

در ویدئوی ۵۵ ثانیه‌ای از این حادثه، یک نیروی پلیس از خودروی خود خارج می‌شود و سپس اسلحه‌اش را به سمت افرادی که در مقابلش قرار دارند نشانه می‌رود. طبق این ویدئو گروه بزرگی از عکاسان و فیلمبرداران در حال ثبت صحنه هستند. این فرد با سختی دوباره سوار خودروی پلیس می‌شود و با وجود روشن بودن چراغ چشمک‌زن و آژیر پلیس در ترافیک گیر می‌افتد. سپس معترضان به سمت خودرو اشیایی را پرتاب می‌کنند.

ویدئوی زیر را تماشا کنید:

ساندرین روسو، نماینده پارلمان فرانسه از حزب سبزها با اشتراک گذاشتن تصاویر این ماجرا گفت که این حرکت پلیس غیرقابل قبول است.

انس کازیب، کنشگر مارکسیست در واکنش به این موضوع گفت: «تنها در فرانسه وقتی تظاهرات علیه خشونت پلیس در جریان است، پلیسی می‌آید و اسلحه خود را به سمت تظاهرکنندگان بالا می‌برد.»

اما اصل ماجرا چه بود؟

اما به سرعت ویدئوی دیگری از لحظات قبل از این صحنه در شبکه‌های اجتماعی دست به دست شد. کاربران فرانسوی از رسانه‌ای که برای نخستین بار این ویدئوی را منتشر کرد انتقاد کردند.

اما در ویدئوی دوم که ۳۹ ثانیه است، نشان داده می‌شود که گروهی از تظاهرکنندگان با لباس‌های کاملا سیاه و چهره‌های پنهان شده به خودروی پلیس حمله کرده و آن‌ را تعقیب می‌کنند. خودروی پلیس وقتی برای نخستین بار از سوی معترضان متوقف می‌شود چراغ‌های چشمک زن خود را روشن می‌کند اما قادر به فرار از صحنه نیست. این خودرو ابتدا سعی می‌کند به مسیر مخصوص اتوبوس منحرف شود اما سپس به مسیر سایر خودروها باز می‌گردد و در ترافیک ایجاد شده از سوی مردم و خودروهای دیگر گیر می‌افتد.

ویدئوی دوم را تماشا کنید:

در این تصاویر دیده می‌شود که چند نفر به صندوق عقب خودرو ضربه می‌زنند و مردی با میله آهنی با خشونت به شیشه عقب خودروی پلیس می‌کوبد. پس از آن است که نیروی پلیس با اسلحه از خودرو بیرون می‌آید و آن را به سمت مهاجمان نشانه می‌رود و فریاد می‌زند: «برگردید!» چهار ثانیه بعد سوار خودرو می‌شود و تا حرکت کنند.

یک منبع پلیس به روزنامه لیبراسیون گفت که نیروهای پلیس سوار بر خودرو نه برای تظاهرات بلکه برای گشت زنی ساده در آن خیابان حضور داشتند.

وی افزود: «این‌ها نیروهای پلیس گروه پشتیبانی منطقه ۱۸ بودند و برای حفظ نظم مجهز نبودند.»

وی تاکید کرد: «پلیس پس از گیر افتادن در ترافیک واکنش نشان داد و تصمیم گرفت اسلحه خود را بیرون بکشد تا مهاجمان به عقب برگردند چراکه شیشه عقب خودرو در حال شکستن بود.»

پلیس پاریس اعلام کرد که در تلاش برای شناسایی عاملان این حمله هستند و سه نفر را بازداشت کرده‌اند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

خشونت پلیس فرانسه در مقابل معترضان؛ این رفتارها ریشه در کجا دارد؟

خشونت پلیس اسرائیل علیه تشییع‌کنندگان پیکر خبرنگارالجزیره؛ شورای امنیت محکوم کرد آمریکا ابراز تاسف

راهپیمایی معترضان به خشونت پلیس در میانمار باز هم به خون کشیده شد