Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

راهپیمایی معترضان به خشونت پلیس در میانمار باز هم به خون کشیده شد

تظاهرات در میانمار به خون کشیده شد
تظاهرات در میانمار به خون کشیده شد Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از مسعود سالاری
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

دست کم در دو مورد مشخص شده است که افراد بازداشت‌شده چند ساعت پس از ربوده شدن به دست پلیس، در بازداشتگاه جان سپرده‌اند.

آگهی

شلیک نیروهای پلیس ضد شورش میانمار به سوی معترضان به دولت کودتاچیان در این کشور در روز دوشنبه ۱۵ مارس (۲۵ اسفند) به کشته شدن دو نفر انجامید.

این کشتار در حالی روی داد که یک روز پیش، نیروهای دولتی میانمار با شلیک به معترضان و کشتن ده‌ها تن از آنان، خونین‌ترین روز اعتراضات در این کشور از زمان روی کار آمدن دولت کودتا را رقم زدند.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

دو شاهد عینی به خبرگزاری رویترز گفتند که طرفداران آنگ سان سوچی، رهبر بازداشت شده دموکراسی‌خواهان، روز دوشنبه بار دیگر در چند شهر از جمله ماندالای و مینگ‌یان در مرکز کشور راهپیمایی کردند و پلیس به روی آنها آتش گشود. آنها گفته‌اند در مینگ‌یان، یک تیر به سر یک پسر و تیر دیگری به صورت یک دختر جوان خورده است.

معترضان خشمگین میانمار که دولت چین را همدست کودتاچیان می‌دانند، روز یکشنبه به چندین کارخانه چینی در هلینگتایا واقع در حومه یانگون، بزرگ‌ترین شهر این کشور حمله کرده و این واحدهای صنعتی را به آتش کشیدند.

در پی این رویدادهای خشونت‌بار، سفارت چین در میانمار از ژنرال‌های حاکم در کشور میزبان خواست تا خشونت را متوقف کرده و امنیت مردم و اموال عمومی را تأمین کنند.

به نوشته روزنامه گلوبال تایمز چین، در حمله معترضان میانمار به دست کم ۳۲ کارخانه متعلق به سرمایه‌گذاران چینی خسارتی به ارزش ۳۷ میلیون دلار وارد شده و دو کارمند چینی نیز در جریان این بورش‌ها زخمی شدند. این روزنامه چینی، یورش معترضان میانماری به کارخانه‌ها را «عمل شرورانه» خوانده است.

شمار دقیق کشته‌شدگان میانمار در روز یکشنبه دست کم ۳۹ تن از جمله یک مأمور پلیس اعلام شد اما احتمالا افراد بیشتری در این درگیری‌ها جان خود را از دست داده‌اند. خبرگزاری رویترز به نقل از یک پزشک که نامش فاش نشده نوشت که نیروهای امنیتی تنها در جریان آتش زدن کارخانه‌ها در هلینگتایا ۳۷ تن از حمله‌کنندگان را کشته است. انجمن حمایت از زندانیان سیاسی میانمار می‌گوید که روز یکشنبه ۱۶ نفر نیز در مکان‌های دیگر کشته شده‌اند.

بر اساس آخرین گزارش‌ها و آمار اعلام شده به دست سازمان‌های مردم‌نهاد میانمار، از ابتدای اعتراضات در این کشور از یک ماه ونیم پیش تاکنون دست کم ۱۴۰ نفر به دست نیروهای پلیس کشته شده‌اند.

احتمالاً آمار واقعی کشته‌ها از آمار به دست آمده بیشتر است زیرا پلیس ظاهراً اجساد برخی از کشته شدگان را تحویل نداده است. برخی از قربانیان نیز زخم‌های جدی بر اثر اصابت گلوله داشته‌اند که درمان آنها در مراکز فوریت پزشکی با امکانات کم مقدور نبوده است.

آسوشیتدپرس
راهپیمایی دموکراسی‌خواهان در میانمارآسوشیتدپرس

دولت میانمار از روز دوشنبه در هلینگتایا و چندین منطقه دیگر از یانگون و نیز در چندین محله از ماندالای، دومین شهر بزرگ میانمار حکومت نظامی اعلام کرده است. در حال حاضر اینترنت همراه نیز در کشور قطع شده است.

پلیس همچنین شبانه در محله‌های مسکونی گشت‌زنی کرده و با برای ارعاب، تیر هوایی شلیک و نارنجک صوتی منفجر می کند. آنها همچنین با یورش به خانه برخی از معترضان آنها را با خود برده‌اند. خبرگزاری آسوشیتدپرس می‌نویسد که دست کم در دو مورد مشخص شده است که افراد بازداشت‌شده چند ساعت پس از ربوده شدن به دست پلیس، در بازداشتگاه جان سپرده‌اند.

محاکمه آنگ سان سوچی

آنگ سان سوچی، رهبر حزب اتحادیه ملی برای دموکراسی که به همراه چندین تن از اعضا دولت میانمار در روز کودتای ارتش در یکم فوریه (۱۳ بهمن) تا کنون در زندان به سر می‌برد، قرار بود امروز دوشنبه محاکمه شود، اما وکیل او «خین ماونگ زاو» گفت که این دادگاه به دلیل قطع اینترنت و در نتیجه نبود امکان نشست مجازی برگزار نشده و به روز ۲۴ مارس موکول شده است.

آنگ سان سوچی با اتهامات مختلف از جمله واردات غیرقانونی گوشی‌های بی‌سیم و نقض مقررات کرونا مواجه است. هفته گذشته اتهام رشوه‌خواری نیز به سیاهه اتهامات آنگ سان سوچی افزوده شد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ویدئوی جنجالی نشانه گرفتن معترضان فرانسوی از سوی پلیس با سلاح گرم؛ ماجرا چه بود؟

ویدئو؛ قتل جوان موتورسوار میانماری با شلیک گلوله نیروهای امنیتی

اتهام جدید کودتاگران به آنگ سان سوچی؛ دریافت رشوه صدها هزار دلاری از تاجر املاک