واکنش آنکارا به توئیت ظریف؛ ترکیه: ادعاهای ایران در مورد اردوغان بی‌پایه و اساس است

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
وزارت خارجه ترکیه
وزارت خارجه ترکیه   -  Copyright  Anadolu

ساعاتی پس از احضار روز جمعه سفیر ترکیه به وزارت خارجه ایران، آنکارا در اقدامی متقابل، محمد فرازمند، سفیر جمهوری اسلامی در ترکیه را برای ابلاغ اعتراض رسمی این کشور به محتوای پیام توئیتری محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران احضار کرد.

به گزارش خبرگزاری آناتولی، آنکارا مراتب اعتراض خود را نسبت به آن چه که «ادعاهای بی‌پایه و اساس ایران» درباره رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه، عنوان شده به آقای فرازمند ابلاغ و این ادعاها را کاملا رد کرده است.

ترکیه در پیام اعتراضی خود تاکید کرده که وزارت خارجه ایران به‌رغم وجود گزینه‌های مختلف برای ابراز ناراحتی خود، با استفاده از توئیتر این کشور را هدف قرار داده که اقدامی قابل پذیرش برای آنکارا محسوب نمی‌شود.

وزارت خارجه ترکیه همچنین خاطر نشان کرده که این رویکرد تهران با روابط نزدیک ترکیه و ایران همخوانی ندارد و تنها به نفع کسانی است که دنبال «خدشه‌دار کردن» روابط دو کشور هستند.

پیشتر سخنگوی وزارت خارجه ایران نیز اعلام کرده بود که سفیر ترکیه در تهران از سوی دستیار وزیر و مدیرکل اورآسیا به وزارت امور خارجه احضار و ضمن ابلاغ مراتب اعتراض شدید، به سفیر آنکارا تاکید شده که جمهوری اسلامی ایران خواستار توضیح فوری دولت ترکیه در این خصوص است.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

تنش دیپلماتیک بین دو کشور پس از آن ایجاد شد که رئیس جمهوری ترکیه در سخنرانی خود در جریان برگزاری رژه پیروزی ارتش جمهوری آذربایجان در باکو، قطعه‌ای از شعر ارس(آراز) را با این مضمون خوانده بود: ««ارس را جدا کردند و آن را با میله و سنگ پر کردند / من از تو جدا نمی‌شدم، به زور جدایمان کردند»

محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران نیز در واکنش به این شعر با انتشار پیامی توییتری تاکید کرده بود:«هیچکس نمی‌تواند درباره آذربایجان عزیز ما صحبت کند.» آقای طریف همچنین خوانش این شعر را از سوی آقای اردوغان غلط عنوان کرده و نوشته بود که خواندن این شعر علیه استقلال جمهوری آذربایجان بوده است.