اعلام تلفات نبرد آذربایجان و ارمنستان؛ اردوغان برای شرکت در رژه پیروزی به باکو می‌رود

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه در جمع فرماندهان ارتش ترکیه و آذربایجان
رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه در جمع فرماندهان ارتش ترکیه و آذربایجان   -   کپی رایت  AP Photo

رسانه‌های محلی ترکیه به نقل مقام‌های دیپلماتیک اعلام کردند که رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه در حال تدارک مقدمات سفر هفته آینده خود به آذربایجان است.

بر پایه گزارش این رسانه‌ها، هدف آقای اردوغان از این سفر، شرکت در مراسم رژه پیروزی است که در باکو برگزار خواهد شد. مطابق گمانه‌زنی‌های مطرح شده رئیس جمهوری ترکیه روزهای نهم و دهم دسامبر برای تبریک پیروزی به متحد منطقه‌ای خود، آذربایجان به این کشور سفر خواهد کرد.

همزمان با انجام مقدمات برگزاری رژه پیروزی در باکو، ارتش آذربایجان روز پنجشنبه اعلام کرد که دو هزار و ۷۸۳ سرباز خود را در جریان درگیری با نیروهای ارمنی بر سر منطقه مورد اختلاف ناگورنو- قره‌باغ از دست داده و ۱۰۰ تن از آنها نیز همچنان مفقود هستند.

این نخستین بار از زمان آغاز درگیری نظامی دو طرف از ۲۷ سپتامبر است که آذربایجان به طور رسمی رقم تلفات جانی نیروهای خود را اعلام کرده است؛ این درگیری که تا ۱۰ نوامبر ادامه داشت، در نهایت با میانجیگری روسیه منجر به برقراری آتش‌بس میان دو طرف شد.

بر پایه این توافق آتش‌بس کنترل آذربایجان بر سه منطقه کَلبَجَر (کارواجار)، آغدام(آکنا) و لاچین (بردزور) به رسمیت شناخته شده است.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

پیشتر وزارت بهداشت ارمنستان نیز از جان باختن دو هزارو ۳۱۷ نیروی نظامی این کشور در جریان درگیری با آذربایجان خبر داده بود. بدین ترتیب در جریان این نبرد ۴۵ روزه بیش از ۵ هزار نیروی نظامی و ده‌ها غیرنظامی جان خود را از دست داده و صدها خانواده بی خانمان و آواره شدند.