جنگ قره‌باغ؛ ارتش آذربایجان وارد آخرین بخش تخلیه شده توسط ارمنستان شد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
نیروهای ارتش آذربایجان
نیروهای ارتش آذربایجان   -   کپی رایت  AP Photo

ارتش آذربایجان روز سه شنبه اعلام کرد که وارد شهرستان لاچین، سومین و آخرین بخش تخلیه شده توسط ارمنستان در منطقه قره‌باغ کوهستانی شده است.

این فعل و انفعال در واقع نتیجه توافق صلح و آتش بسی است که نهم نوامبر/۱۹ آبان‌ ماه با میانجی‌گری روسیه میان دو طرف مخاصمه در بحران قره‌باغ یعنی جمهوری آذربایجان و ارمنستان به امضا رسید.

دو طرف مناقشه قره‌باغ پس از جنگ‌های دهه ۹۰ میلادی که طی آن بخش‌هایی از خاک جمهوری آذربایجان به تصرف جدایی طلبان ارمنی تبار درآمد و سرزمین‌های بزرگی نیز در مجاورت آن تحت کنترل ارمنستان قرار گرفت به دفعات با یکدیگر درگیر شدند. آخرین دور این درگیری‌ها پاییز امسال روی داد که پس از شش هفته جنگ و نبرد کم سابقه در پی توافق آتش‌بس و توقف مخاصمه میان باکو و ایروان تحت میانجی‌گری روسیه به پایان رسید.

آذربایجان که تا پیش از این توافق دست کم یک سوم از سرزمین‌های قره‌باغ را به خاک خود باز گردانده بود با امتیازهای زیادی که تحت فشار موفقیت‌های نظامی و بواسطه توافق ترک مخاصمه بدست آورد بخش‌های دیگری از شهرهای این منطقه را به خاک خود بازگرداند.

ارمنستان به موجب این توافقنامه متعهد شده بود که سه منطقه تحت کنترل خود را به آذری‌ها بازگرداند؛ بر این اساس دو شهرستان آغدام و کلبجر به ترتیب طی روزهای بیست و بیست و پنجم ماه گذشته میلادی از ساکنین ارمنی تبار تخلیه و به نیروهای آذربایجان تحویل داده شد.

وزارت دفاع آذربایجان روز سه شنبه با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که نیروهای ارتش این کشور در نخستین روز از ماه دسامبر به موجب توافق صلح یاد شده وارد شهرستان لاچین شدند.

لاچین همانند دو شهرستان استراتژیک دیگر یعنی آغدام و کلبجر مناطقی حائل در اطراف مرزهای جمهوری خودخوانده آرتساخ را تشکیل می‌دادند که پس از نخستین جنگ و مخاصمه بر سر قره‌باغ کوستانی در سال ۱۹۹۴ تحت کنترل ارمنی‌تبار‌های جدایی طلب درآمده بود.

بر اساس گزارش رسانه‌ها، ساکنان شهرستان لاچین همانند دو بخش دیگر واگذار شده به نیروهای آذربایجانی، پیش از ترک محل اقدام به آتش زدن املاک و خانه‌های خود کردند. این شهرستان به مدت بیست و نه سال تحت اشغال ارمنی‌تبارهای منطقه قره‌باغ قرار داشت.

جمهوری آذربایجان در طول بیش از شش هفته نبرد بر سر کنترل قره‌باغ که هزاران کشته برجای گذاشت پیشتر با نیروی نظامی چهار بخش مهم از این سرزمین از جمله شهرستان‌های جبرائیل و شوشا را از ارمنی‌های پس گرفته بود.

گفتنی است که حدود ۲ هزار سرباز روس بر اساس مفاد توافق صلح و آتش بس میان جمهوری آذربایجان و ارمنستان برای نظارت بر نحوه اجرای این توافقنامه و نیز تضمین ثبات و امنیت کریدوری که ارمنستان را به قره‌باغ کوهستانی متصل می‌کند در این منطقه مستقر شده‌‌اند.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید