Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

الهام علی‌اف: کانادا و فرانسه ابرقدرت جهان هستند یا لوکزامبورگ دوم؟

الهام علی‌اف، رئيس جمهوری کشور جمهوری آذربایجان
الهام علی‌اف، رئيس جمهوری کشور جمهوری آذربایجان Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

رئيس جمهوری آذربایجان می‌گوید: فرانسه و کانادا به جای دخالت در امور داخلی کشور ما به مسائل خود برسند.

آگهی

رئيس جمهوری آذربایجان می‌گوید کشورهایی که در گوشه دیگر جهان هستند نباید در امور داخلی آذربایجان دخالت کنند.

الهام علی‌اف در گفتگو با شبکه تلویزیونی این کشور با انتقاد از اظهار نظر مقام‌های کانادایی و فرانسوی در خصوص درگیری‌های قره‌باغ از مقام‌های این کشور خواست که به امور خودشان بپردازند.

آقای علی‌اف در بخشی از این گفتگو با اشاره به بیانیه مقام‌های کانادایی در خصوص وضعیت منطقه قره‌باغ و همچنین شکل‌گیری پارک غنایم جنگی گفت: «درگیری تمام شده و من نمی‌دانم چرا بعضی از کشورها که در آن سوی جهان واقع شده‌اند باید در خصوص درگیری‌های قره‌باغ اظهار نظر کنند. این برای ما غیر قابل قبول است که مثلا کانادا درباره کشور ما بیانیه ارائه دهد. شما چه حقی برای این کار دارید؟»

رئيس جمهوری آذربایجان در ادامه با کنایه خطاب به کانادا گفت: «کانادا دیگر کجاست؟ آیا آنها یک ابر قدرت هستند و ما نمی‌دانستیم. یا شاید هم لوکزامبورگ دوم هستند و ما نمی‌دانستیم. این کشور بهتر است به کار خودش برسد و کاری به کار ما نداشته باشد.»

انتقادات بین‌المللی به راه‌اندازی پارکی با عنوان غنایم جنگی است که در باکو افتتاح شده است. جامعه بین‌الملل این اقدام جمهوری آذربایجان را خلاف حقوق بین‌الملل و موازین بین‌المللی خوانده است.

آقای علی‌اف در ادامه به انتقادات وزارت خارجه فرانسه نسبت به رفتار باکو پاسخ داد و گفت: «ما بارها به فرانسه اعتراض کردیم که این چه اظهارنظرهایی است که درباره آذربایجان به زبان می‌آورید. رئيس مجلس سنای فرانسه به ایروان می‌رود و آنجا می‌گوید ما استقلال قره‌باغ را به رسمیت می‌شناسیم. وقتی به فرانسوی‌ها اعتراض می‌کنیم می‌گویند به حرف‌های او توجه نکنید و صحبت‌های رئيس مجلس منعکس‌کننده سیاست فرانسه نیست. حالا که وزارت خارجه فرانسه علیه ما حرف می‌زند چطور؟ این هم نشان‌دهنده سیاست‌های فرانسه نیست؟»

رئيس جمهوری آذربایجان همچنین بار دیگر از راه‌اندازی «پارک غنایم جنگی» دفاع کرد و از فرانسه خواست در آینه به خود نگاه کنند. او در ادامه افزود: «چطور فرانسوی‌ها یک موزه تشکیل می‌دهند و آنجا جمجمه رهبران کشته شده جنبش مقاومت ملی الجزایر را به نمایش می‌گذارند، حالا از کار ما ایراد می‌گیرند؟ بروید و به کار خودتان برسید و کاری به کار ما نداشته باشید.»

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

دولت آذربایجان با استفاده از غنائم جنگی به دست آورده از جنگ اخیر قره باغ یک پارک تاسیس کرده است. در این پارک ادوات زرهی و وسایل شخصی سربازان ارمنی به همراه چند مجسمه مومی از سنگرهای سربازان ارمنی به نمایش گذاشته شده است.

این اقدام دولت آذربایجان با انتقادات بین‌المللی همراه بوده است. باکو اما تمام انتقادات را رد کرده و می‌گوید این موضوعی داخلی است. فرانسه و به ویژه سنای این کشور در دوران جنگ قره‌باغ نیز از ارمنستان در برابر هجوم نیروهای آذری به قره‌باغ حمایت کرده بود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

رئيس جمهوری آذربایجان با روشن کردن مشعل در شوشا نوروز را جشن گرفت

جنگ قره‌باغ؛ ارتش آذربایجان وارد آخرین بخش تخلیه شده توسط ارمنستان شد

سنای فرانسه: «جمهوری قره‌باغ» به رسمیت شناخته شود؛ واکنش آذربایجان و ترکیه