واکنش رسمی ایران به شعر خوانی اردوغان؛ سفیر ترکیه در تهران احضار شد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
سعید خطیب زاده، سخنگوی وزارت خارجه ایران
سعید خطیب زاده، سخنگوی وزارت خارجه ایران   -   کپی رایت  عکس از سایت رسمی وزارت خارجه ایران

سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت خارجه ایران از احضار سفیر ترکیه در تهران در واکنش به اظهارات رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه در جریان سفر به باکو خبر داد.

سخنگوی وزارت خارجه ایران روز جمعه اعلام کرد که سفیر ترکیه در تهران از سوی دستیار وزیر و مدیرکل اورآسیا به وزارت امور خارجه احضار و ضمن ابلاغ مراتب اعتراض شدید، به سفیر آنکارا تاکید شد که جمهوری اسلامی ایران خواستار توضیح فوری دولت ترکیه در این خصوص است.

آقای خطیب‌زاده سخنان آقای اردوغان را «مداخله جویانه» و «غیرقابل قبول» توصیف کرد.

رئیس جمهوری ترکیه در سخنرانی خود در جریان برگزاری رژه پیروزی ارتش جمهوری آذربایجان در باکو، قطعه‌ای از شعر ارس(آراز) را با این مضمون خوانده بود: ««ارس را جدا کردند و آن را با میله و سنگ پر کردند / من از تو جدا نمی‌شدم، به زور جدایمان کردند» 

پیشتر محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران در واکنش به این شعر با انتشار پیامی توییتری تاکید کرد:«هیچکس نمی‌تواند درباره آذربایجان عزیز ما صحبت کند.»

سخنگوی وزارت خارجه ایران خاطر نشان کرد که در جریان احضار سفیر ترکیه به او ابلاغ شد که دوران ادعاهای ارضی و امپراطوری‌های جنگ افروز و توسعه‌طلب سال‌هاست که سپری شده است. 

او همچنین یاد آور شد که به سفیر ترکیه تاکید شد، جمهوری اسلامی ایران به هیچ کس اجازه مداخله در مورد تمامیت ارضی خود را نمی‌دهد و همان طور که تاریخ پرافتخارش گواه است، در خصوص امنیت ملی خود حتی ذره‌ای کوتاه نمی‌آید.