Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

تنش دیپلماتیک ترکیه و ایران بر سر گروه‌های کُرد؛ احضار متقابل سفرا در آنکارا و تهران

مولود چاووش‌اوغلو، وزیر خارجه ترکیه(راست) و محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران(چپ)
مولود چاووش‌اوغلو، وزیر خارجه ترکیه(راست) و محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران(چپ) Copyright AFP
Copyright AFP
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

فاتح یلدیز، سفیر ترکیه در بغداد با انتشار پیامی توییتری، خطاب به ایرج مسجدی، سفیر ایران در بغدا نوشت:«به نظرم سفیر ایران آخرین فردی است که می‌تواند درباره احترام به مرزهای(حاکمیت) عراق اظهار نظر کند.»

آگهی

ترکیه و ایران در اقدامی متقابل سفرای خود را در تهران و آنکارا را در انتقاد از موضع‌گیری مقام‌های دو کشور در مورد گروه‌های کُرد احضار کردند.

وزارت خارجه ترکیه روز یکشنبه با احضار محمد فرازمند، سفیر ایران در آنکارا نسبت به سخنان انتقادی سفیر این کشور در بغداد در مورد عملیات ارتش ترکیه علیه گروه پ‌ کا کا در شمال عراق، تاکید کرد که ایران باید در روند مبارزه ترکیه با «گروه‌های تروریستی» در کنار آنکارا باشد نه در مقابل آن.

ایرج مسجدی، سفیر ایران در بغداد اخیرا در گفت‌وگو با شبکه تلویزیونی اقلیم کردستان عراق با نام «روداو»، عملیات‌های ارتش ترکیه علیه گروه پ کا کا در شمال عراق را نقض ناقض حاکمیت ملی این کشور عنوان کرده بود. 

در مقابل، وزارت خارجه ترکیه روز یکشنبه به سفیر ایران در آنکارا اعلام کرده که مقام‌های عراقی خود آگاه هستند که عملیات‌ ترکیه در شمال عراق با هدف مبارزه با «گروه تروریستی» پ کا کا است که افزون بر ترکیه، ثبات، امنیت و حاکمیت ملی عراق را نیز نشانه رفته است.

فاتح یلدیز، سفیر ترکیه در بغداد نیز ساعاتی بعد با انتشار پیامی توییتری، خطاب به ایرج مسجدی، سفیر ایران در بغدا نوشت:«به نظرم سفیر ایران آخرین فردی است که می‌تواند درباره احترام به مرزهای(حاکمیت) عراق اظهار نظر کند.»

وزارت خارجه ایران نیز بعد از ظهر یکشنبه، دریا اورس، سفیر ترکیه در تهران را در ارتباط با آن چه که «سخنان غیرقابل قبول» وزیر کشور ترکیه درخصوص حضور عناصر پ کا کا در خاک ایران عنوان شده است، احضار و مراتب اعتراض رسمی دولت ایران را به او ابلاغ کرد.

بر پایه گزارش خبرگزاری آناتولی، سلیمان سویلو، وزیر کشور ترکیه در تاریخ ششم ژوئن گذشته و در جریان بازدید از روند احداث دیوار مرزی با ایران گفته بود:«هم اکنون حدود صد تروریست(پ کا کا) در منطقه دامبات ماکو در شمال غربی ایران حضور دارند. این مسئولیت ایران است که آن‌جا را پاکسازی کند.»

وزارت خارجه ایران همچنین از از دولت ترکیه خواسته تا برای ممانعت از ورود عناصر «گروه‌های تروریستی» به داخل مرزهای ایران اقدامات جدی به عمل بیاورد. وزارت خارجه ایران در جریان احضار سفیر ترکیه در تهران از محتوای پیام توییتری سفیر ترکیه در عراق نیز انتقاد کرده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دیده‌بان حقوق بشر سوریه: ترکیه مواضع شبه‌نظامیان کرد را بمباران کرد

نخستین تنش‌ها میان آنکارا و واشنگتن بر سر کُردها؛ پیش‌بینی‌ها درست از آب درآمد

واکنش آنکارا به توئیت ظریف؛ ترکیه: ادعاهای ایران در مورد اردوغان بی‌پایه و اساس است