دیده‌بان حقوق بشر سوریه: ترکیه مواضع شبه‌نظامیان کرد را بمباران کرد

جنگنده نیروی هوایی ارتش ترکیه
جنگنده نیروی هوایی ارتش ترکیه Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

بنا به اعلام گروه دیده بان حقوق بشر سوریه یک جنگنده نیروی هوایی ترکیه به مواضع شبه نظامیان کرد در روستای صیدا در نزدیکی عین عیسی حمله کرد.

آگهی

گروه دیده بان حقوق بشر سوریه می گوید نیروی هوایی ترکیه شنبه شب منطقه ای در شمال سوریه را برای اولین بار طی ۱۷ ماه گذشته بمباران کرد.

بنا به اعلام گروه دیده بان حقوق بشر سوریه که درگیری های این کشور را رصد می کند یک جنگنده نیروی هوایی ترکیه به مواضع شبه نظامیان کرد در روستای صیدا در نزدیکی عین عیسی حمله کرد.

این حمله اولین بمباران مواضع شبه نظامیان کرد در شمال سوریه از سوی ارتش ترکیه از زمان حمله نظامی آنکارا به شمال شرقی سوریه در پائیز سال ۲۰۱۹ محسوب می شود. ترکیه آن عملیات را که در جریان آن بیش از ۳۰۰ هزار نفر مجبور به ترک محل سکونت خود شدند «چشمه صلح» نامگذاری کرده بود.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

گروه دیده بان حقوق بشر سوریه روز یکشنبه نیز اعلام کرد که درگیری هایی خشونت بار بین نیروهای ترکیه و شبه نظامیان «نیروهای دموکراتیک سوریه» در شمال استان رقه روی داده است. تنش ها بین دو طرف از روز جمعه و به دنبال تلاش نیروهای ترکیه برای پیشروی به سوی روستاهای صیدا و معلق آغاز شد.

وزارت دفاع ترکیه روز یکشنبه در شبکه اجتماعی توئیتر اعلام کرد که «تکاوران» این کشور «۲۰ نفر از تروریست ها» را «خنثی» کرده اند. آنکارا پش تر از کشته شدن هشت عضو پ کا کا خبر داده بود.

آنکارا به دنبال دو توافق آتش بس که با میانجیگری آمریکا و روسیه به دست آمد در عمل کنترل یک نوار مرزی ۱۲۰ کیلومتری با عمق حدود ۳۰ کیلومتر در شمال سوریه را به دست گرفت. با این حال شبه نظامیان کرد کنترل منطقه عین عیسی و اطراف آن را حفظ کردند.

دولت ترکیه «یگان های مدافع خلق» را که بخشی از شبه نظامیان «نیروهای دموکراتیک سوریه» محسوب می شوند شاخه ای از حزب کارگران کردستان ترکیه (پ کا کا) می داند. آنکارا و متحدان غربی ترکیه حزب کارگران کردستان این کشور را سازمانی «تروریستی» اعلام کرده اند. این در حالی است که «یگان های مدافع خلق» در جریان نبرد با گروه داعش از متحدان ائتلاف نظامی به رهبری آمریکا بود.

منطقه عین عیسی در شمال سوریه که بخشی از استان رقه محسوب می شود پیش از آغاز جنگ داخلی سوریه حدود ۴۰ هزار نفر جمعیت داشت.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

رئیس انجمن پزشکی ترکیه به اتهام انتشار تبلیغات تروریستی به ۳ سال زندان محکوم شد

تلافی حملات واشنگتن؛ یک پایگاه آمریکا در سوریه مورد حملات راکتی قرار گرفت

تنش دیپلماتیک ترکیه و ایران بر سر گروه‌های کُرد؛ احضار متقابل سفرا در آنکارا و تهران