بازداشت ۷۱۸ نفر در ۴۰ شهر ترکیه؛ اردوغان آمریکا را به حمایت از شبه‌نظامیان کُرد متهم کرد

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه
رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه   -  Copyright  AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه بیانیه ایالات متحده را که در واکنش به کشتار ۱۳ شهروند تُرک توسط شبه‌نظامیان کُرد صادر شده، «یک شوخی» توصیف و این کشور را به حمایت از گروه پ‌ک‌ک و شبه‌نظامیان کرد سوریه متهم کرد.

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه بیانیه ایالات متحده را که در واکنش به کشتار ۱۳ شهروند تُرک توسط شبه‌نظامیان کُرد صادر شده، «یک شوخی» توصیف کرد.

آقای اردوغان روز دوشنبه آمریکا را به حمایت از شبه‌نظامیان کرد متهم کرد؛ شبه‌نظامیانی که بنا بر ادعای آنکارا شهروندان ترک را در شمال عراق به قتل رسانده‌اند.

واشنگتن در واکنش به انتشار این خبر، با صدرو بیانیه‌ای اعلام کرد که در صورت تایید گزارش‌های ترکیه مبنی بر اعدام ۱۳ شهروند این کشور از جمله چند فرد نظامی و مامور پلیس توسط نیروهای وابسته به حزب کارگران کردستان(پ‌ک‌ک)، این اقدام آنها را محکوم خواهد کرد.

رئیس جمهوری ترکیه این بیانیه آمریکا را اعتراف تلویحی واشنگتن به حمایت از نیروهای شبه‌نظامی کردهای سوریه و پ‌ک‌ک تعبیر کرد.

در همین حال، پلیس ترکیه روز دوشنبه از بازداشت ۷۱۸ نفر در ۴۰ شهر این کشور به ظن ارتباط با گروه‌های شبه‌نظامی کُرد خبر داد. 

وزارت کشور ترکیه هچنین اعلام کرد که سران حزب دموکراتیک خلق‌ها نیز در میان بازداشت شدگان هستند. حزب دموکراتیک خلق‌ها دومین مخالف بزرگ دولت اردوغان و حزب عدالت و توسعه است.

مطالب مرتبط