آلمان برای حل مشکل کمبود راننده تراموا دانشجویان را جذب می‌کند

Germany Transport
Germany Transport Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

بندیکت هانه که یک دانشجوی آلمانی در شهر نورنبرگ است، صبح‌ها به عنوان راننده تراموا کار می‌کند تا بتواند هزینه‌های زندگیش را تامین کند و بعد از ظهرها در کلاس درس حاضر می‌شود.

آگهی

این جوان ۲۴ ساله که برای این کار زیر نظر یک مربی باتجربه شرکت حمل‌ونقل نورنبرگ آموزش دیده، می‌گوید که کار به عنوان راننده تراموا به نوعی رویاهای دوران کودکی او را زنده کرده است. او می‌گوید: «حس بسیار خوبی است که این همه واگن پشت سرت باشد.»

او همچنین عبور از شهر با تراموای «خودش» را اتفاق هیجان‌انگیزی می‌داند و می‌گوید: «همکلاسی‌های من فکر می‌کنند که واقعاً عالی است، خانواده‌ام هم همینطور. آنها سوار تراموای من می‌شوند.»

مقامات شهر نورنبرگ باید هر سال ۱۶۰ راننده جدید را برای مترو، تراموا و اتوبوس استخدام کنند؛ اما بخش حمل و نقل مانند بسیاری از بخش‌های حرفه‌ای در آلمان در حال حاضر دچار کمبود جدی نیروی کار است.

هارالد روبن، مدیر استخدام و آموزش در شرکت حمل‌ونقل نورنبرگ می‌گوید: «ما تنها در صورتی می‌توانیم مشکل کمبود نیروی کار را تامین کنیم که از همه امکانات موجود استفاده کنیم.»

به همین دلیل این شرکت، با ایجاد فرصت‌های کاری پاره‌وقتِ سازگار با برنامه‌های دانشگاهی، امکان کار برای دانشجویان را فراهم کرده است.

دانشجویان برای کار پاره‌وقت در این شغل، باید حداقل ۲۱ سال سن و گواهینامه رانندگی داشته باشند.

آنها یک دوره آموزشی چهار هفته‌ای را در طول تعطیلات دانشگاهی خود می‌بینند که شامل چندساعت کلاس تئوری، تمرین روی یک شبیه‌ساز و سپس تمرین روی یک تراموای واقعی است.

اعتصابات سراسری برای اعتراض به فشار کاری

نورنبرگ در جنوب آلمان، تنها شهری نیست که به این روش روی آورده است. 

در مونیخ، پایتخت ایالت باواریا، سازمان حمل و نقل محلی برای جذب دانشجویان حتی برای آنها پاداش درنظر گرفته که اشتراک رایگان حمل و نقل برای سفر در شهر است.

در مانهایم واقع در غرب این کشور، سازمان حمل و نقل شهری پروژه‌ای تحت عنوان «Drive and Study» با دانشگاه علوم کاربردی محلی اجرا کرده است.

مشکل کمبود نیرو حتی باعث شده در برخی از شهرهای آلمان خدمات‌دهی سرویس حمل و نقل محلی بطور موقت کمی کاهش یابد و در مقابل، کارگران بخش حمل و نقل عمومی آلمان در هفته‌های اخیر در سراسر این کشور دست به اعتصاب بزنند تا موضوع فشار بیش از حد و وخامت شرایط کاری خود را برجسته کنند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

موج سنگین بازنشستگی و کمبود فزاینده نیروی کار در آلمان؛ شرکت‌ها چه برنامه‌ای را به اجرا می‌گذارند؟

کمبود نیروی کار در آلمان؛ «دو میلیون» موقعیت شغلی خالی مانده است

«شانسِن‌کارته»؛ شرایط و فرصت جدید کاریابی در آلمان برای مهاجران