Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

امن‌ترین و ناامن‌ترین کشورهای جهان؛ ایران و افغانستان در چه رتبه‌ای قرار دارند؟

ایسلند
ایسلند Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

کشورهای عضو اتحادیه اروپا حضور پررنگی در میان ده کشور امن‌تر جهان دارند

آگهی

افغانستان برای چهارمین سال متوالی ناامن‌ترین کشور جهان و ایران بیست و سومین کشور ناامن جهان شناخته شد.

موسسه اقتصاد و صلح سالانه رتبه‌بندی کشورهای جهان را از نظر سطح امنیت اعلام می‌کند، با انتشار تازه‌ترین گزارش خود از وخامت شرایط صلح جهانی خبر داد و توضیح داد که شاخص صلح جهانی در سال گذشته میلادی ۷ صدم درصد پایین آمده که بدین ترتیب وضعیت صلح جهانی برای نهمین سال طی سیزده سال گذشته بدتر شده است.  

برپایه این گزارش، میزان امنیت و صلح در یکسال گذشته در ۸۷ کشور جهان بهبود یافته ولی در ۷۳ کشور جهان کاهش یافته است. در این میان، کشورهای عضو اتحادیه اروپا حضور پررنگی در میان ده کشور امن‌تر جهان دارند. مطابق این رده بندی، کشور جزیره‌ای ایسلند با کمتر از ۴۰۰ هزار نفر جمعیت برای سیزدهمین سال متوالی به عنوان امن‌ترین و آرام‌ترین کشور جهان انتخاب شده است. 

در این رده بندی، نیوزیلند و دانمارک در رتبه‌های دوم و سوم قرار گرفته‌اند و پرتغال، اسلوونی، اتریش، سوئیس، ایرلند، جمهوری چک و کانادا نیز در رده‌های چهارم تا دهم جای گرفته‌اند.

در مقابل، افغانستان(رتبه ۱۶۳)، یمن(رتبه ۱۶۲)، سوریه(رتبه ۱۶۱)، سودان جنوبی(رتبه ۱۶۰) و عراق(رتبه ۱۵۹) ناامن‌ترین کشورهای جهان شناخته شده‌اند. با وجود این که این گزارش بدون لحاظ تاثیر تهاجم نظامی روسیه به اوکراین تهیه شده و برآورد آن به گزارش سال آینده موسسه اقتصاد و صلح موکول شده ولی روسیه در گزارش اخیر این موسسه دهمین کشور ناامن جهان برآورد شده و در رتبه ۱۵۴ قرار گرفته است. همچنین اوکراین نیز تحت تاثیر تهدیدهای روسیه با افت ۲۲ صدمی شاخص صلح و امنیت مواجه شده که بالاترین میزان افت در میان ۱۶۳ کشور مورد مطالعه بوده و رتبه این کشور را به ۱۴۲ رسانده است. 

در رده‌بندی ۱۶۳ کشور جهان از نظر صلح و امنیت، ایران، اسرائیل و ترکیه نیز به ترتیب در رتبه‌های ۱۴۱، ۱۴۳ و ۱۴۹ قرار گرفته‌اند. بر این اساس، ایران کمی امن‌تر از اسرائیل و ترکیه، بیست و سومین کشور ناامن جهان شناخته شده است. این در حالی است که در این رده‌بندی عربستان سعودی در رتبه ۱۲۵ قرار گرفته و امن‌تر از ایران ارزیابی شده است.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

موسسه اقتصاد و صلح، شاخص صلح و امنیت را بر پایه ۲۳ شاخص کمی و کیفی در سه حوزه امنیت اجتماعی، میزان تنش‌های داخلی و بین‌المللی جاری و درجه نظامی شدن کشورها تعیین می‌کند که به همین منظور شاخص‌هایی از جمله نرخ زندانیان، نرخ قتل، مرگ و میر ناشی از درگیری‌های داخلی، جنایی و بین‌المللی در نظر گرفته می‌شود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

طالبان پس از شش ماه اتباع بریتانیا را آزاد کردند

چهار انفجار در مزار شریف و کابل دست‌کم ۱۴ کشته بر جا گذاشت

رویای سفر به ماورای منظومه شمسی؛ «بادبان نوری» به واقعیت نزدیک می‌شود