Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

گوشت کهنه‌شده چیست و چه‌طور آن را در خانه تهیه کنیم؟

گوشت کهنه‌شده چیست و چه‌طور آن را در خانه تهیه کنیم؟
Copyright euronewsCredit: Dubai
Copyright euronews
نگارش از Evan Bourkeیورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

گوشت کهنه‌شده، گوشتی است که بین ۲۸ تا ۱۲۰ روز در یخچالی مخصوص نگهداری شده و طعمی بسیار خاص دارد. گوشت کهنه هم از قانون شراب و پنیر کهنه تبعیت می‌کند؛ هرچه گوشت کهنه‌تر، طعم آن خاص‌تر.

آگهی

میرکو بیوتلر، سرآشپز برجسته آلمانی اخیر نخستین فروشگاه گوشت‌ کهنه‌شده دنیا را در دُبی افتتاح کرده است. او در فروشگاهش بُرش‌های مختلفی را از انواع گوشت قرمز و سفید ارائه می‌کند و همزمان به‌علاقمندان گوشت کهنه‌شده مشاوره نیز می‌دهد. او علاوه بر گوشت کهنه‌شدهٔ بره و گوساله، اردک، گوزن و شتر را نیز دارد.

گوشت کهنه‌شده، گوشتی است که بین ۲۸ تا ۱۲۰ روز در یخچالی مخصوص نگهداری شده و طعمی خاص دارد. گوشت کهنه‌شده هم از قانون شراب و پنیر کهنه‌شده تبعیت می‌کند؛ هرچه گوشت کهنه‌تر، طعم آن خاص‌تر.

گوشت کهنه‌شده با گوشت خشک تفاوت دارد. در تهیه گوشت خشک که به شکل سنتی از دیرباز انجام می‌شده، تقریبا تمامی آب گوشت به وسیلهٔ حرارت طبیعی یا مصنوعی گرفته می‌شود و محصول نهایی قطعات کوچکی از گوشت است که تماما خشک است و بافت سفتی دارد و تقریبا قابل پخت نیست بلکه به‌شکل خشک مصرف می‌شود. حال آنکه گوشت کهنه‌شده گوشتی است بسیار نرم که آمادهٔ پخت است و طعمی بسیار خاص دارد.  

euronews
گوشت کهنه‌شدهeuronewsCredit: Dubai

فرآیند کهنه‌کردن گوشت

گوشت ماهیچه‌ حدودا ۷۰ درصد آب در خود دارد که با گرفتن مقداری از آن بافت گوشت لطیف‌تر و طعم آن بیشتر می‌شود. برای انجام این کار به‌شکل حرفه‌ای، به یخچال‌های خاصی نیاز است که قیمت‌شان گاه به بیش از ۶ هزار پوند می‌رسد. 

این یخچال‌ها دما را بین ۱/۵ تا ۲ درجهٔ سانتی‌گراد نگاه می‌دارند که برای حفظ بافت ماهیچه عالی است، وانگهی برای بهبود فرآیند کهنه‌کردن گوشت باید میزان رطوبت نیز در یخچال مشخص و ثابت باشد. پس از گذشت ۱۴ روز رطوبت گوشت گرفته شده، گوشت نرم می‌شود و ۱۴ روز بعد از آن نیز ایجاد طعم‌های خاص در گوشت آغاز می‌شود.

euronews
یخچال‌های مخصوص گوشت‌ کهنه‌شدهeuronewsCredit: Dubai

چطور در خانه گوشت را کهنه کنیم؟

کهنه‌کردن گوشت در خانه هم ممکن است. انتخاب گوشت بسیار مهم است چون حجم و وزن آن کاسته خواهد شد. پس باید یک قطعهٔ بزرگ گوشت را با چربی کافی روی آن انتخاب کرد. لایهٔ چربی سبب می‌شود که بعد از کهنه‌شدن گوشت، وقتی برای تمیز کردنش لایهٔ رویی آن را برمی‌داریم، مقدار زیادی از گوشت هدر نرود. 

بهتر آن است که یخچال مخصوص این کار تهیه شود، چون فرآیند کهنه‌کردن گوشت سبب می‌شود تمامی مواد داخل یخچال بو بگیرند. همچنین ثابت نگاه داشتن دما و رطوبت در یک یخچال مجزا آسانتر است.

یک هواکش کوچک داخل یخچال کار می‌گذاریم تا هوا در آن جریان داشته باشد. سپس قفسه ای مشبک زیر گوشت قرار می‌دهیم تا قطرات آب از داخلش در سینی زیرین بریزند. گوشت را روی این شبکه قرار می‌دهیم. گوشت باید طوری قرار گیرد که تمامی اطرافش هوا بخورد. هر قسمت که هوا نخورد خواهد گندید. پس از ۲۸ روز گوشت را بیرون می‌آوریم و یک لایهٔ نازک را از روی آن به‌همراه چربی می‌بریم. گوشت کهنه‌شده آماده است و می‌توانیم آن را به شکل استیک کباب کنیم. 

euronews
گوشت کهنه‌شدهeuronewsCredit: Dubai
هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

طرز تهیه غذای آشپز نامدار با الهام از عطر «عود اصفهان» کریستین دیور

نخستین فروشگاه گوشت خشک جهان در دبی

طعم ویژهٔ نیکئی، تلفیق آشپزی دو فرهنگ ژاپن و پرو