Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

تکامل هوش مصنوعی؛ از پیشگامی آلن تورینگ تا عصر چت‌جی‌پی‌تی

چت‌جی‌پی‌تی
چت‌جی‌پی‌تی Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

در حالی که بسیاری ظهور چت‌جی‌پی‌تی را آغاز عصر هوش مصنوعی می‌دانند، قدمت این شاخه از علم به بیش از هفتاد سال پیش بازمی‌گردد.

آگهی

همه چیز در سال ۱۹۵۰ در انگلستان آغاز شد؛ زمانی که آلن تورینگ، رمزنگار و ریاضیدان، بازی معروف تقلید را ابداع کرد. هدف او از طراحی این بازی نشان دادن آن بود که یک ماشین می‌تواند هوش انسان را تقلید کند.

آلن تورینگ ادعا می‌کرد هر ماشینی که بتواند این آزمایش ذهنی را با موفقیت پشت سر بگذارد، می‌تواند هوش انسان را شبیه‌سازی کند. در این آزمایش یک انسان و یک ماشین (در یک اتاق) و یک محقق (در اتاق مجزا) حاضر هستند. انسان و ماشین هر کدام در این آزمون گفتگو تلاش می‌کنند محقق را قانع کنند که خودشان انسان هستند و دیگری ماشین.

آلن تورینگ خود معتقد بود که تا پایان قرن بیستم و افزایش توان محاسباتی ماشین‌ها، وضعیت به گونه‌ای خواهد شد که دیگر صحبت از هوش مصنوعی و ماشین‌هایی که توان تقلید از هوش انسان را دارند با مخالفت روبرو نمی‌شود. هرچند در عمل ما باید تا سال ۲۰۱۴ صبر می‌کردیم تا شاهد تحقق آن ایده باشیم و چنین ماشین‌هایی را به چشم ببینیم.

با این حال خیلی زودتر از آن زمان، تنها شش سال بعد از آنکه تورینگ ایده ابتدایی خود را مطرح کرد، در سال ۱۹۵۶ دو محقق به نام‌های جان مک‌کارتی و مروین مینسکی کنفرانسی را در دارتموث در شمال شرق ایالات متحده برگزار کردند که در آن هوش مصنوعی برای اولین بار به عنوان یک شاخه علم مطرح شد.

در این کارگاه تابستانه که شش تا هشت هفته به طول انجامید، شماری از ریاضیدانان و پژوهشگران علوم مختلف بر هوش مصنوعی به عنوان یک حوزه اصلی جریان علمی تمرکز کردند و به همفکری پرداختند.

کنفرانس دارتموث در سال ۱۹۵۶ به عنوان نقطه آغاز رسمی علم هوش مصنوعی در نظر گرفته می‌شود
کنفرانس دارتموث در سال ۱۹۵۶ به عنوان نقطه آغاز رسمی علم هوش مصنوعی در نظر گرفته می‌شودعکس: Nicholas E. Rochester

در سال‌های بعد توجه شرکت‌ها، دولت‌ها و حتی ارتش آمریکا به این موضوع جلب شد و روی تحقیق درباره هوش مصنوعی سرمایه‌گذاری‌های بزرگی انجام گرفت . این مقطع زمانی را می‌توان اولین عصر طلایی هوش مصنوعی نامید.

در دهه هشتاد میلادی اما محققان این زمینه با یک مشکل فنی مواجه شدند: قدرت محاسباتی ماشین‌ها. به تدریج و با رشد فناوری، توان محاسباتی ماشین‌ها هم بالا رفت اما پژوهشگران باید تا سال ۲۰۱۰ و عصر کلان‌داده (Big data) منتظر می‌ماندند تا بتوانند به طور کامل از پتانسیل هوش مصنوعی استفاده کنند.

در واقع با در دسترس قرار گرفتن داده‌ها در مقیاسی عظیم بود که ماشین‌های هوش مصنوعی سرانجام توانستند به خوبی تغذیه شوند. این مقطع زمانی را دومین عصر طلایی هوش مصنوعی می‌نامند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

در سال ۲۰۱۵ ایلان ماسک، رئیس فعلی شبکه اجتماعی ایکس و سم آلتمن تصمیم گرفتند از این فرصت استفاده کنند و «اوپن ای‌آی» (OpenAI)، شرکتی که پشت سر چت‌جی‌پی‌تی قرار دارد، را ایجاد کنند. نامی که اکنون به کلمه کلیدی جدید جهان تبدیل شده است.

حالا بسیاری از افراد می‌توانند برای کارهای شخصی‌شان، از نوشتن ایمیل گرفته تا ترجمه متون، از ابزارهای هوش مصنوعی استفاده کنند. این در شرایطی است که کارشناسان می‌گویند عصر انفجاری هوش مصنوعی و تحول بنیادینی که می‌تواند به کمک آن در زندگی بشری اتفاق بیفتد، هنوز شروع نشده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

یک ناشر آلمانی-بریتانیایی کتابی را که با استفاده از «چت‌جی‌پی‌تی» نوشته شده بود روانه بازار نشر کرد

شرکت هوش مصنوعی «اوپن‌ای‌آی» پس از ۵ روز سام آلتمن را به مدیرعاملی شرکت بازگرداند

زلزله در دنیای هوش مصنوعی؛ مدیرعامل شرکت خالق «چت جی‌ پی‌ تی» از مقامش برکنار شد