Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

براساس نتایج یک تحقیق: مهاجران از تبعیض در بازار کار فرانسه رنج می‌برند

افرادی که تصور می‌شود مهاجر هستند توسط پلیس در خارج از مرکز نگهداری کوتاه مدت مهاجران در انگلستان بازداشت شده‌اند/ نوامبر ۲۰۲۲
افرادی که تصور می‌شود مهاجر هستند توسط پلیس در خارج از مرکز نگهداری کوتاه مدت مهاجران در انگلستان بازداشت شده‌اند/ نوامبر ۲۰۲۲ Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

در سال ۲۰۲۱، در میان جمعیت فعال ۱۵ تا ۷۴ ساله، ۱۴ درصد زنان مهاجر و ۱۲ درصد مردان مهاجر بیکار بوده‌اند. این در حالی است که برای زنان و مردانی که نه مهاجر هستند و نه از نوادگان مهاجرها محسوب می‌شوند، نرخ بیکاری ۷ درصد است.

آگهی

بر اساس مطالعه موسسه ملی آمار و مطالعات اقتصادی فرانسه (INSEE) مهاجران به ویژه مهاجران غیراروپایی از بازار کار در این کشور محروم هستند. آنها نسبت به اروپایی‌ها بیکارترند و بیشتر در معرض مشاغل سخت، حقوق پایین‌تر و تبعیض قرار می‌گیرند.

زنان و مردان مهاجر در سن اشتغال نسبت به فرانسوی ها بیشتر با معضل بیکاری روبرو هستند. در سال ۲۰۲۱، در میان جمعیت فعال ۱۵ تا ۷۴ ساله، ۱۴ درصد زنان مهاجر و ۱۲ درصد مردان مهاجر بیکار بوده‌اند. این در حالی است که برای زنان و مردانی که نه مهاجر هستند و نه از نوادگان مهاجرها محسوب می‌شوند، نرخ بیکاری ۷ درصد است.

میزان اشتغال زنان مهاجر (۶۲ درصد) ۱۰ درصد کمتر از زنان بدون اجداد مهاجر (۷۲ درصد) است. این عدد برای زنان مهاجر از ترکیه یا خاورمیانه (۴۵ درصد) و شمال آفریقا (۵۴ درصد) به مراتب کمتر است.

مطالعه موسسه ملی آمار و مطالعات اقتصادی فرانسه با عنوان «مهاجران و نوادگان مهاجران در فرانسه» می‌نویسد که مهاجران شاغل اغلب قراردادهای شغلی با مدت محدود دارند و همچنین بیشتر مشاغل برای آنها با مزایای کمتر، دستمزدهای پایین‌تر و شرایط کاری دشوارتر است.

علاوه بر این، ۳۹ درصد از مردان مهاجر شغل یدی دارند. در مقابل ۲۹ درصد از مردانی که نه مهاجر هستند و از نوادگان مهاجران محسوب می‌شوند در این نوع مشاغل مشغول به کار هستند.

طبق تحقیق این موسسه، شکاف در وضعیت بازار کار برای نسل‌های سوم به بعد مهاجران کاهش می‌یابد اما برخی از گروه‌ها به ویژه مغربی‌تبارها و فرزندان مهاجران از جنوب صحرای آفریقا، «دستمزدهای کمتر و نرخ بیکاری بالاتری را نسبت به جمعیت اجداد مهاجر خود خواهند داشت.»

این موضوع بدون شک توضیح می‌دهد که چرا «احساس تبعیض برای فرزندان مهاجران تشدید می‌شود».

در سال‌های ۲۰۱۹-۲۰۲۰، ۴۱ درصد از نوادگان مهاجران آفریقایی و ۴۶ درصد از مهاجران گینه یا آفریقای مرکزی گزارش کردند که از رفتار نابرابر یا تبعیض رنج می‌برند.

**به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید
**

اولین محل تبعیض گزارش شده، بازار کار، چه در مرحله استخدام و چه در محل کار است. این مطالعه خاطرنشان می‌کند که «احساس تبعیض همراه با احساس عدم به رسمیت شناختن به عنوان یک فرانسوی برای فرزندان مهاجران باقی می‌ماند.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

مجلس ملی فرانسه تبعیض براساس مدل و رنگ مو را ممنوع کرد

شرکت‌های بزرگ اروپا ۲۵۰ هزار پناهجو را آموزش می‌دهند و استخدام می‌کنند

در کدام کشورهای اروپایی بیش از آمریکا حقوق می‌گیرید؟