کشف اجساد مهاجران در مرز لهستان با بلاروس؛ جان پناهجویان بیشتری در خطر است

نیروهای گارد مرزی لهستان
نیروهای گارد مرزی لهستان Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

جسد یک پزشک یمنی روز هفتم ژانویه در نزدیکی مرز لهستان با بلاروس، جایی که دمای هوا در زمستان اغلب به زیر صفر می‌رسد، پیدا شده است.

آگهی

مقامات لهستانی روز جمعه اعلام کردند نیروهای مرزی این کشور تالاب‌های واقع در مرز بلاروس را برای یافتن اجساد مهاجرانی که گمان می‌رود جان باخته‌اند، جستجو می‌کنند.

این اقدام در حالی در دستور کار ورشو قرار گرفته که جسد سه مهاجر خارجی به تازگی در منطقه‌ای از مرز لهستان کشف شد که هزاران پناهجو از خاورمیانه و آفریقا از آن مسیر سعی در ورود به اتحادیه اروپا را داشتند.

در همین راستا گفته می‌شود که جسد یک پزشک یمنی روز هفتم ژانویه در نزدیکی مرز لهستان با بلاروس، جایی که دمای هوا در زمستان اغلب به زیر صفر می‌رسد، پیدا شده است.

هویت دو نفر دیگر که اجساد آنها در روزهای پنجشنبه و جمعه گذشته پیدا شده بود هنوز تایید نشده اما رویترز به نقل از چند سازمان‌ غیردولتی فعال در مرزها در گزارش خود آورده است که این افراد به احتمال زیاد از مهاجران غیرقانونی بوده‌‌اند.

یک سخنگوی گارد مرزی لهستان با استناد به گزارش سربازان مستقر در مناطق مرزی این کشور با بلاروس به خبرگزاری رویترز گفت که احتمال یافتن شمار دیگری از اجساد مهاجران جان‌باخته وجود دارد.

وی تصریح کرد: «ممکن است اجساد بیشتری وجود داشته باشد، بنابراین ما در حال جستجوی منطقه هستیم. پلیس، گارد مرزی و ارتش در عملیات جست و جو مشارکت دارند.»

بنا به این گزارش، مهاجران از اوت سال ۲۰۲۱ همزمان با اقدام بلاروس، متحد نزدیک روسیه در راه‌اندازی آژانس‌های مسافرتی در خاورمیانه و ترغیب مهاجران برای استفاده از یک مسیر غیررسمی جدید به منظور ورود به اروپا، به سمت مرزهای این کشور با لهستان هجوم آوردند.

کارشناسان اروپایی در آن زمان تاکید کردند که این اقدام بلاروس در ارتباط با جنگ اوکراین و در تلافی تحریم‌های اعمال شده از سوی بروکسل علیه این کشور و برای اعمال فشار به اتحادیه اروپا صورت گرفت.

رویترز در ادامه این گزارش یادآور می‌شود که به رغم بسته شدن آژانس‌های مسافرتی یاد شده، مهاجران همچنان به امید عبور از مرز لهستان و ورود به اتحادیه اروپا مسیر بلاروس را در پیش می‌گیرند.

این در حالیست که لهستان به عنوان یکی از اعضای اتحادیه اروپا از زمان آغاز تهاجم نظامی روسیه به خاک اوکراین تاکنون بیش از ۱.۵ میلیون پناهجوی اوکراینی را در خود جای داده است.

لهستان برای ممانعت از ورود موج بزرگی از پناهجویان از طریق مرز مشترک با بلاروس موانعی فولادی به ارتفاع ۵.۵ متر و مجهز به حسگرهای الکترونیکی در خطوط مرزی نصب کرده اما هنوز به طور کامل موفق به ممانعت از ورود پناهجویان نشده است.

گارد مرزی لهستان در سال جاری ۵۳۰ مورد تلاش برای عبور از بلاروس را ثبت کرد و گروهی مشتکل از سازمان‌های غیردولتی در مرز از دریافت ۱۲۱ تماس از سوی مهاجران برای امدادرسانی خبر دادند. 

به گزارش مقامات گارد مرزی، از اوت سال ۲۰۲۱ میلادی تاکنون جسد دست کم ۱۴ نفر (پناهجو) در نزدیکی مرز لهستان با بلاروس پیدا شده است؛ حال آنکه سازمان‌های غیردولتی شمار این قربانیان را دست کم ۳۳ نفر تخمین می‌زنند.

توییتر یورونیوز فارسی را دنبال کنید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

واژگون شدن قایق پناهجویان در مدیترانه؛ «هر مسافر ۸ هزار یورو پرداخت کرده بود»

مخالفت نخست وزیر لهستان با پیوستن به حوزه پولی یورو: از کرواسی درس‌ عبرت بگیریم

کشته شدن ۲ نفر در پی انفجار در خاک لهستان در نزدیکی مرز اوکراین؛ ناتو: بررسی می‌کنیم