واژگون شدن قایق پناهجویان در مدیترانه؛ «هر مسافر ۸ هزار یورو پرداخت کرده بود»

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
بقایای قایق پناهجویان در ساحل ایتالیا
بقایای قایق پناهجویان در ساحل ایتالیا   -  کپی رایت  Luigi Navarra/Copyright 2023 The AP. All rights reserved

تیم های امدادگر ایتالیا روز سه‌شنبه پیکرهای بیشتری از پناهجویان غرق شده در دریای مدیترانه بیرون کشیدند.

 تعداد کشته شدگان تازه ترین فاجعه پناهجویان که قایق آنها پس از برخورد به صخره‌ای در جنوب شرقی ایتالیا واژگون شد به ۶۵ نفر رسیده است.

 دادستان ایتالیایی مسئول پرونده می گوید که «دلالان و قاچاقچیان مسئولان این سفر غیرقانونی  را شناسایی کرده است.» به گفته جوزپه کاپوچیا آنها از هر پناهجویی که در این قایق بوده بیش از هشت هزار یورو پول گرفته‌اند. 

این حادثه در سواحل استان جنوبی ایتالیا، کالابریا رخ داد. اغلب پناهجویان حاضر در قایق را کشورهای پاکستان، افغانستان، عراق و سوری‌ بوده‌اند. 

علاالدین محب زاده یکی از افغان‌هایی که از این حادثه جان سالم به‌در برده می گوید: «به دنبال خاله و سه فرزندش هستم. حالا فهمیدم که خاله و دو فرزند کشته شده اند. اما یک کودک ۵ ساله زنده مانده و به مرکز درمانی منتقل شده است.» 

وی به خبرنگار آسوشیتدپرس می گوید که تمامی پناهجویان جان بدربرده از این فاجعه، «درمانده هستند» و نمی دانند چه کاری می‌توانند بکنند. 

جورجا ملونی، نخست وزیر ایتالیا پس از این حادثه از رهبران اتحادیه اروپا خواست چاره ای بیندیشند تا اروپا کمتر شاهد چنین فجایع انسانی باشد. 

سازمان های مردم نهاد حامی حقوق پناهجویان می گویند که هر روز بر تعداد این تبعیدی ها اضافه می شود و بیش از پیش شاهد حوادثی از این دست خواهیم بود. 

دولت دست راستی ملونی که با وعده‌های پایان دادن به حضور مهاجران در ایتالیا در انتخابات سال گذشته این کشور پیروز شد، امروز انگشت اتهام را بسوی قاچاقچیان و دلالان انسان نشانه گرفته و آنها را مقصر می‌داند. 

ماتئو پیانتدوسی، وزیر کشور ایتالیا در سخنانی جنجالی روز  سه شنبه با انتقاد از پناهجویانی که سوار بر «قایق‌های مرگ» می‌شوند، گفت که اگر جای این پناهجویان باشد هیچگاه وطنش را حتی در جنگ و فقر ترک نمی‌کند.

 سخنان او انتقادهای گسترده احزاب چپ و نهادهای مدافع حقوق پناهجویان را در پی داشته است. 

به گفته جوزپه کاپوچیا، دادستان پرونده این سانحه، سه قاچاقچی مظنون، یک ترک و دو تبعه پاکستانی هستند. پلیس بدنبال یک شهروند دیگر ترک می گردد که گفته می شود مسئول اصلی سفرهای غیرقانونی این چنینی است.